Děláním chyb každý den můžete zvedat své sebevědomí

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Přemýšlel jsem nad tím, jak nám všem příliš nízké sebevědomí velmi často způsobuje naprosto zbytečné trable v životě a zabraňuje našemu dalšímu růstu. Zkoušel jsem si vybavit nějakou konkrétní situaci ze svého osobního života, která mi naprosto zbytečně bránila v mém rozvoji. Už jsem zde mluvil několikrát o své obezitě, ale nechci pořád jen tahat tohle téma, protože těch věcí je samozřejmě více a možná je někdo zažíváte také.

 Vzpomněl jsem si například, a myslím si, že i to je dost časté u mnoha lidí, jak jsem byl a vlastně i dnes tak trochu stále jsem nervózní ve chvíli, kdy potřebuji využít nějakou cizí řeč. Vlastně dodnes o sobě nemohu říct, že bych nějakým způsobem dokonale ovládal nějaký cizí jazyk a mluvil plynule anglicky nebo německy. Rozumím docela dobře a dorozumím se tak, jak potřebuji, ale na kvalitu svého projevu opravu pyšný nejsem. Oba zmiňované jazyky jsem studoval už od základní školy a upřímně mě to nikdy moc nebavilo. Obecně prostě vím, že studium cizích jazyků není úplně mou silnou stránkou, a jazyky se učím jen proto, protože vím, že je potřebuji pro další rozvoj.

 Po opuštění základky a střední školy byly moje komunikační vlastnosti v cizím jazyce naprosto nulové, bohužel jsem nikdy dlouhodobě nevycestoval do žádné cizí země a nikdy jsem nepotřeboval žádný z jazyků aktivně používat. Změna nadešla až ve chvíli, kdy jsem s rodinou pustil do podnikání a pronajali jsme si penzion v Krušných horách. O tom jsem se již také zmiňoval. Tehdy jsem poprvé v životě potřeboval němčinu, protože jsme tam měli přirozeně spoustu německých turistů. Musím uznat, že se dodnes stydím, jaká tragedie to byla, když jsem komunikoval s prvními hosty, uměl jsem opravdu jen základy. Tehdy mi ale došlo, jak fatální následky pro mě měl vzdělávací systém, ve kterém jsem vyrůstal. Zjistil jsem totiž, že hlavním důvodem, proč jsem se bál mluvit, nebyl v tom, že bych neměl v hlavě ty potřebné vědomosti, němčinu jsem studoval skoro devět let, tak mi něco v hlavě muselo přece zůstat. Problém byl prostě v tom, že jsem nechtěl mluvit, protože jsem bál, že budu dělat chyby a že řeknu něco špatně. Ale mluvit jsem musel, bez toho to prostě nešlo, a tak jsem byl okolnostmi donucen k tomu s hosty komunikovat, dorozumět se a ty chyby jsem přirozeně dělal.

Teď si zpětně uvědomuji, jak důležité pro mě bylo ty chyby dělat a že právě díky těm chybám jsem se posouval neuvěřitelně rychle a neustále se v té němčině zlepšoval. Měl jsem upřímnou radost z každého posunu, zažíval jsem stále více a více dobrých emocí, když jsem cítil, jak komunikuji plynuleji a lépe s našimi hosty. Jednoduše mě tehdy okolnosti donutily dělat chyby a také díky tomu jsem se naučil vnímat chybu jako dar a jako nástroj, který mě může posouvat dál. Stále to vnímám jako jeden z nejefektivnějších nástrojů k učení nejen cizích jazyků. Prostě nebát se udělat chybu, hlavně mluvit a mluvit.

 Když jsem odešel z pohostinství a začal jsem pracovat pro Petra Casanovu, chtěl jsem se také zlepšit v angličtině, bohužel ani zde příliš cizí jazyk na denní bázi nevyužiju, ale chtěl jsem v něm zlepšit a hledal jsem nějaký způsob, který by mě donutil mluvit, dělat chyby a zároveň by mě neobíral o čas, který bych po práci věnoval rodině. Zkoušel jsem spoustu aplikací, od duolingo přes další zaručené metody na internetu, ale žádná z nich mě upřímně nenutila mluvit a prožívat při výuce emoce. Měl jsem proto obrovskou radost, když jsem se potkal v Hradci Králové s manželi Šustáčkovými. S Petrou a Jiřím jsme natáčeli rozhovor do podcastu v minulém roce, tak pokud by vás jejich podnikatelský příběh zajímal více, určitě si jej můžete pustit, je to šestý díl Businessleaders podcastu, který pro nás natáčel Dan Tržil.

Ta jejich metoda výuky se jmenuje EDOO a dokonce se jim ji podařilo ochránit ji i patentem a  zatím se stále věnují jen angličtině. Na EDOO mi přijde geniální, že je to přesně to, co jsem potřeboval. Každý den, v naplánovaném časovém horizontu, mi totiž zavolá naprosto cizí člověk, který se mnou mluví anglicky na konkrétní téma. Volají jak rodilí mluvčí, tak čeští lektoři. Tahle forma výuky angličtiny je opravdu velmi efektivní, a pokud už máte nějaké základy a chcete se rozmluvit, tak vám tuhle metodu můžu jedině doporučit. To největší kouzlo vidím v tom, že musíte cca jen pět až sedm minut každý den mluvit, a to aniž byste si u toho mohli pomáhat rukama nebo nohama tak, jak jsem často zvyklí. Prostě ať chcete, nebo ne, musíte dělat chyby a hned po skončení hovoru máte okamžitý feedback od lektora, kde ta chyba byla a v čem se příště zlepšit. Na ten hovor se ani nemůžete připravit, protože neznáte předem téma, a tak máte pokaždé nové téma a nová slovíčka. Hned, jak zavěsíte, přijde vám SMS s odkazem na slovní zásobu a denní cvičení, které zaberou také max 5 minut.  Jestli jste stejně jako já nekonečný student angličtiny, tak za mě vám mohu EDOO doporučit.

Teď už to možná zní trochu jako reklama a uznávám, že EDOO jsou jedněmi z našich partnerů, kteří občas inzerují v našich magazínech. Pro nás je to ale hlavně náš partner, o kterém vím, že dělá skvělou práci, která může být přínosem pro naše čtenáře a fanoušky na facebooku, proto je vždycky rád a všude doporučím. 

A jsou hned dva důvody, proč jsem zrovna dnes použil jejich příklad. Ten první důvod je ten, že jsem vám chtěl ukázat, jak málo stačí k tomu, abychom mohli každý den pracovat na zlepšování vlastního sebevědomí. A nemusí to být jen při výuce jazyků, podobný princip vlastně můžete použít skoro v čemkoli, co děláte, důležité je hlavně dělat to pravidelně, věnovat se tomu a nebát se dělat chyby. No a druhý důvod je ten, že na příběhu Petry a Jirky Šustáčkových je krásně vidět, jak jednoduchý může být úspěšný podnikatelský nápad. Nezapomínejte ovšem na to, že jen nápad nestačí, nápadem to teprve začíná a ta největší práce na vás čeká. Pokud si ale už teď dokážete představit finální verzi vašeho nápadu, tak jej taky dokážete dotáhnout až k jeho realizaci. Stačí si to jen umět představit, nemít pochyby, získávat postupně jistou půdu pod nohama a nebát se chyb. Pamatujte, že prostě dokud to nezkusíte, tak to stejně nezjistíte.

Máte nějaký jiný nástroj, příběh nebo tip, který vám pomáhal získávat sebejistotu třeba v jiné oblasti? Podělte se s námi o něj níže v komentářích.

Zde přidávám odkaz na zmíněný podcast: https://www.businessleaders.cz/2019/05/e06reformovali-jsme-vyuku-cizich-jazyku-rikaji-zakladatele-edoo/

© Lukáš Eder