Buďte jako Steve Jobs. Věřte svému srdci a svému střevu

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Věřím, že někdo z vás už určitě v životě zažil takový ten zvláštní pocit, takové to svrbění v žaludku nebo v podbřišku, když jste přijímali nějaké rozhodnutí nebo třeba odpovídali na nějakou otázku. Často se nám to stávalo ve škole, například když jsme vyplňovali nějaký test. Ve chvíli, kdy jsme si přečetli otázku a nabízené odpovědi a nebyli jsme si 100% jisti tou správnou odpovědí, tak nás většinou nějaká možnost vždy napadla v první chvíli. Pak jsme ale začali váhat, přehodnocovat, a nakonec často zaškrtli odpověď jinou. A co si myslíte, která byla ta správná? Přesně tak, byla to z většiny ta odpověď, která nás napadla jako první. Nebo se vám určitě také někdy stalo, že jste někde bloudili, třeba nějakým neznámým městem, bez mapy, a na křižovatce jste přemýšleli, kterou cestou se vydat. Opět většinou platilo, že ta cesta, která vás napadla jako první, tak byla většinou správná. 

    Přemýšleli jste někdy nad tím, čím to je? Kde se v nás bere ten tajemný hlas, nebo spíš tajemný pocit, který nám ukazuje tu správnou cestu? Není to zase nic tak tajemného, je to úplně obyčejná intuice, která je i vědecky podložena a která se můžu stát velmi dobrým rádcem a nástrojem, který nám bude pomáhat při jakémkoli našem rozhodování. O intuici jste už určitě někdy slyšeli a nepochybuji o tom, že jste zažili nebo zažíváte pravidelně její používání v praxi. Každý jsme jedinečný a to platí právě i v případě použití naší intuice. Prostě někdo je schopen využívat svou intuici velmi aktivně, jsou to velmi intuitivní lidé, kteří si tuto dovednost osvojili. Ano, slyšíte správně. Říkám, že si osvojili tuto dovednost. Možná se teď budete divit, ale právě i používání intuice je nástroj, který si může osvojit každý z nás. Je to nástroj jako každý jiný, který můžeme aktivně používat, ladit, trénovat a který se může časem stát velmi důležitým a podstatným nástrojem našeho rozhodovacího procesu. 

    Co to ale vůbec je, ta intuice? Zajímali jste se někdy o její přesnou definici? Psychologové ji definují jako okamžité porozumění, poznání nebo uvědomění, které není odvozeno od vnímání ani od uvažování. Je to automaticky momentální pocit, který vzniká bez námahy, bez aktivního zapojení naší šedé kůry mozkové. A právě tento pocit nás často motivuje k jednání. Není to ovšem pocit, který vzniká přímo v našem mozku. Proč si myslíte, že právě při nějakém tušení, nějakém intuitivním stavu, máte takový divný, možná až nepopsatelný pocit v břiše? Jakoby takové to nenadálé svrbění někde za žaludkem? A slyšeli jste někdy pojem “střevo jako druhý mozek”? Možná ne, možná se teď divíte, ale někteří vědci skutečně začali označovat střeva jako náš druhý mozek, objevili totiž ve střevech obrovskou neuronovou síť, který má až 100 milionů neuronů, lemujících celé naše trávicí ústrojí. Pro vaši představu – tolik neuronů nemá ani naše mícha.  Z toho tedy vyplývá, že stejně jako náš mozek, jako naše vědomá mysl, tak i právě naše střeva se hemží informacemi. A právě takový ten zvláštní pocit, který zažíváme při nějakém tušení, to je způsob, řekněme, určité komunikace našeho druhého mozku. Proto nás ve chvílích intuice nebolí hlava, proto je to divný pocit, který vychází odkudsi z našich útrob.

Sportovci tento stav často nazývají instinkt, někdo tomu říká vibrace, někdo zase šestý smysl, psychologové a vědci většinou intuice. Když začínáme podnikat nebo když se dostaneme do vedoucí role v nějaké organizaci, tak jsme přesvědčeni o tom, že by všechna naše rozhodnutí měla vycházet čistě a jen z tvrdých faktů a dat. Ukázalo se ovšem, že i ti největší světoví myslitelé, vizionáři, businessmani a podnikatelé spoléhají stejně jak na tvrdá fakta, tak také na své pocity, a občas i tyto pocity upřednostní před fakty. Například už Steve Jobs byl velmi otevřený ve své mysli a říkával, že jeho pravidlem číslo jedna bylo věřit svému srdci a svému střevu.

 Možná vám to může přijít na první dojem opravdu divné a říkáte si, jak by mohla vaše střeva nějakým způsobem ovlivňovat vaše rozhodovací schopnosti. Zkuste ale odhodit všechny předsudky přijmout jako fakt, že vaše střevo skutečně může zrychlovat a usnadňovat vaše rozhodování a že ačkoli se to může zdát sebevíc jako úplná hloupost, tak zkuste tuhle teorii úplně nezavrhovat a občas se na ten váš druhý mozek spolehnout. Možná zjistíte, že vás rozhodnutí, realizovaná na základě vašeho instinktu, dovedou k mnohem lepším výsledkům. A možná pak taky zjistíte, že naučit se důvěřovat svým instinktům může být konkurenční výhodou nejen v podnikání a kariéře, ale v celém našem životě.

 Vybavujete si teď nějaký případ, kdy jste se spolehli na svou vlastní intuici? Napadá vás třeba, kdy vám intuice pomohla udělat to správné rozhodnutí? Nebojte se o to s námi podělit ať už komentářem zde pod článkem, nebo zprávou, kterou pošlete do mého e-mailu. Za jakýkoli komentář vám předem děkuji, stejně jako za sdílení nebo odběr podcastu Myšlením na vrchol ve vaší oblíbené aplikaci.

© Lukáš Eder