V životě nic není náhoda, vše je jen naše práce

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V dnešním dílu bych se chtěl zamyslet nad tím, jestli je to opravdu náhoda, že v životě potkáme toho správného člověka v tu správnou chvíli. Nebo že potkáme někoho, o kom jsme se s někým právě teď bavili, nebo na koho jsme mysleli, nebo že nám najednou zavolá člověk, kterého zrovna potřebujeme pro náš osobní úspěch, pro náš osobní rozvoj, který nám může pomoci v naší cestě za úspěchem. Myslíte si, že je to náhoda, že je to otázka toho štěstí, že jsme zrovna měli to štěstí, a nebo jsme si ho přivodili sami?

Určitě se vám někdy v životě stalo, že jste si chtěli třeba koupit nějaké nové auto, nebo jste si ho zrovna koupili. A najednou jste ta auta začali potkávat všude kolem sebe na ulici. Najednou jich začalo jezdit hrozně moc. Nebo jste si, dámy, chtěly koupit nějakou novou kabelku, kterou jste si vyhlédly, a najednou jste na ulici začaly potkávat ženy s úplně stejnými kabelkami. Najednou je měli všichni. Nebo jste se chtěli potkat s nějakým člověkem. Mysleli jste na to, a najednou jste ho potkali v úplně nečekané situaci. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se nám tohleto děje? Proč zrovna tehdy, když o něčem smíme nebo nad něčím začneme uvažovat a aktivně se o to zajímat, tak najednou to vidíme na každém rohu? To není práce žádné náhody. Ty věci tady byly vždycky a vždycky se kolem nás takhle pohybovaly.

My jsme jenom nevěděli. A tím, že jsme se o ně začali vědomě zajímat,  tak jsme v našem mozku, v našem podvědomí, aktivoval část, které psychologové říkají retikulární aktivační systém (RAS).

Je to část, která tvoří nezbytnou část mozku, a její činnost má za následek to, že na co aktivně myslíte a o co se zajímáte, tak potom podvědomě začnete vnímat a začnete si toho najednou všímat. Ti z vás, kteří viděli film Tajemství – věřím že většina z vás ho viděla – v něm mohli nepřímo tuto část mozku slyšet nebo vnímat jako takzvaný Zákon přitažlivosti. Ale jeho činnost je opravdu podložená. Je podložená vědecky, že skutečně tak funguje, že to je prostě součást našeho mozku, kterou my najednou podvědomě vnímáme a kterou si přitahujeme určité skutečnosti, lidi, věci. Je to takové síto, kterým náš mozek pro nás zpracovává realitu. A je skutečně úplně jedno, jak tomu budete říkat, jestli zákon přitažlivosti, RAS, nebo jakkoli, opravdu na tom nezáleží. Možná že někdo z vás si ani nechce připustit, že to tak opravdu funguje. Ono je to na každém z nás, a ať to chceme přijmout, nebo ne, tak to tak prostě je. A pokud s tím budeme umět vědomě pracovat, tak nám tahle dovednost našeho mozku, našeho podvědomí, může pomoci k tomu, abychom žili úspěšný, šťastný život. A právě proto si myslím, že pro štěstí člověka, pro prožívání štěstí teď a tady, jsou důležité cíle i sny. Protože díky tomu, že si budu umět stanovovat cíle, nebo díky tomu že budu mít nějaké sny, tak můžu aktivovat svůj RAS.

Retikulárním aktivačním systémem můžu aktivovat svůj zákon přitažlivosti. Díky svým snům nebo díky tomu, že vědomě na něco myslím, se můžu potkávat s lidmi, které potřebuji k tomu, aby mě doprovázeli na cestě k úspěchu. Budu potkávat nové obchodní partnery, můžu potkávat lidi, kteří mi můžou pomoci, nebo mě mohou něco nového naučit. Stejně tak i proto je v životě velmi důležité umět se naučit mít pozitivní myšlení, umět nalézt v každé situaci to pozitivní. Nesoustředit se na negativa. I proto jsem se naučil odpovídat mým kamarádům, že se mám jako prase v žitě, nebo svým obchodním přátelům, že je mi až hanba, jak dobře se mám, protože já to tak opravdu vnímám, protože vnímám to pozitivní kolem sebe a nechci si k sobě připouštět to negativní, nechci si k sobě připouštět ty špatné události. Tím samozřejmě neříkám, že je ignoruju, protože i to je samozřejmě špatně, člověk prostě musí umět správně vyhodnocovat. Ale říkám jenom to, že jsem přesvědčený o tom, že ty sny, které v životě máme, ty cíle a všechno, na co vědomě myslíme, potom podvědomě přitahujeme.

Ono se totiž může klidně stát, že pokud se chcete potkat s nějakým důležitým člověkem, který vám může pomoci ve vaší kariéře nebo k vašemu úspěchu, potkáte ho třeba na ulici pětkrát. Ale kvůli tomu, že si neaktivujete váš zákon přitažlivosti, si toho člověka prostě nevšimnete.

Kvůli tomu neuvidíte ani příležitost pro podnikatelský nápad. Kvůli tomu neuvidíte příležitost pro zlepšení daného projektu, na kterém právě pracujete. Proto si myslím, že zákon přitažlivosti je špatné podceňovat, a je dobré si uvědomit, jak důležitý může být pro náš úspěch a pro náš šťastný život. Zkuste si tak pravidelně připomínat vaše cíle. Krásný tip dával Petr Hrubý, majitel Broker Consulting, na prvním ročníku konference Tajemství obchodu. Řekl tam posluchačům: „Vezměte si do ruky svůj mobilní telefon a na plochu tohoto telefonu si dejte svůj hlavní cíl nebo svůj velký sen. Kolikrát vezmete za den do ruky ten telefon, tak tolikrát si ten sen připomenete. Tolikrát aktivujete svůj retikulární aktivační systém, svůj zákon přitažlivosti, a tím spíš toho cíle dosáhnete, protože uvidíte tu příležitost jeho dosažení.“

A jak vy umíte pracovat se svým zákonem přitažlivosti? Vnímáte tuto svou schopnost, schopnost svého mozku, jako prostředek, který vám může sloužit, který vám může pomáhat, nebo na to máte třeba úplně jiný názor? Myslíte si, že to je úplná blbost?

Budu rád za jakékoli komentáře, za jakékoli příspěvky od vás.

© Lukáš Eder