Tajná zbraň vašeho mozku formuje váš život

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

 V předchozím dílu Myšlení na vrchol jsem mluvil o vizualizaci jako o jednom z efektivních nástrojů, který ovlivňuje náš život a pomáhá nám k dosahování našich cílů a plnění naší osobní vize. Myslím si, že není těžké pochopit, co představivost dokáže a jak silná může být naše myšlenka. Je to napsané snad v každé druhé knize o osobním rozvoji a mluví tak o tom i ti nejvýznamnější podnikatelé, vizionáři a další úspěšní lidé dnešní doby. Vše, co si dokážete představit ve své mysli, toho můžete skutečně dosáhnout.  Věřím proto, že pokud se naučíme chápat myšlenky jako produkty naší představivosti a naučíme se s naší vědomou myslí správně pracovat, můžeme dosahovat zcela mimořádných cílů a výsledků.

  Zjistil jsem, nebo mám občas alespoň takový pocit, že spousta lidí nejen že podceňují své myšlenky, své sny a představivost, ale že když už se snaží vizualizovat si nějaký svůj cíl, nebo přemýšlí o tom jaká bude jejich budoucí identita, tak velmi často přemýšlí jen o těch konkrétních věcech a cílech, kterých chtějí dosáhnout. Už v jednom z prvních podcastů jsem mluvil o tom, že cíle nejsou důležité. Myslel jsem to tak že není důležité čeho chceme dosáhnout, ale kým se chceme stát. Konkrétní cíle kterých dosahujeme na naší cestě za osobní vizí,  jsou pak už jen odměnou a součástí naši vznikající identity. Jednoduše řečeno: Cokoli, co děláte, nedělejte jen za účelem nějaké hmotné odměny, naučte se mít radost už z té samotné činnosti, naučte se milovat svou práci a mít radost z cesty, která vás dovede k cíli. 

V dnešní době náš mozek musí za jeden zpracovat takové množství emočních podnětů za jeden den, kolik jich naši předkové zpracovávali za jeden rok, možná i za celý život .

Bohužel nejsme schopni ovlivnit, jaká myšlenka napadne naší mysl. Jsme ale schopni ovlivnit, jak dlouho si tuto myšlenku v naší mysli uchováme, a k tomu nám slouží právě nástroje, jako je například vděčnost, pozitivní myšlení, nebo také vizualizace. Pokud  mluvíme o představivosti, mluvíme o naši budoucnosti a v tomto případě bychom neměli v naší mysli dávat prostor černým myšlenkám a zároveň bychom měli přemýšlet tak, abychom formovali naši mysl co možná nejefektivněji a nejpřirozeněji. Jak tedy vypadá ta správná vizualizace a jaká je ta tajná zbraň naší mysli, díky které můžeme žít náš vysněný život?

Myslím si, že proto, abychom pochopili, jak správně vizualizovat, je důležité pochopit, jak se učí náš mozek a naše vědomí novým dovednostem. Jak si myslíte že získáváme nové informace a zkušenosti? Nejefektivněji se učíme prostřednictvím příběhů. Pamatuji si například na jednoho profesora dějepisu ze střední školy, který v naší třídě zaskakoval nějakou dobu za nemocnou učitelku. Byl to učitel v důchodovém věku a dějepis nám vyprávěl prostřednictvím příběhů, nikdy nic nepsal na tabuli, nikdy nám neřekl žádnou teorii a data, jen přišel a vyprávěl příběhy. Dokázal je vyprávět s takovým zaujetím, že naslouchali i ti největší sígři ze třídy, a za nějaké dva měsíce jsme získali mnohem více vědomostí než za předchozí rok. No a stejným způsobem bychom měli přistupovat také k naší představivosti. Jednoduše nestačí myslet je na to, co chcete mít, nebo čeho chcete dosáhnout.

V prvním kroku si ujasněte, proč toho chcete dosáhnout. To souvisí s vaší osobní vizí. Pak se zamýšlejte nad tím, jak byste mohli své vize dosáhnout v ideálním případě. Povolte otěže vaší představivosti a dejte ve vaší mysli prostor vznikání nových příběhů vašeho budoucího života. Nepřemýšlejte jen nad vysněným cílem, kterého byste chtěli dosáhnout, zkuste více přemýšlet nad tím, jak toho cíle dosáhnete a kým se na té cestě stanete. Zkuste si představit váš budoucí život nejen s těmi hmotnými statky, po kterých ta léta toužíte, ale věnujte se více tomu, jak by mohl vypadat život člověka, který již má to, po čem tolik toužíte. Váš životní příběh vypovídá o vaší identitě a kvalita tohoto příběhu, který o sobě vyprávíte, ovlivňuje, jak se vidíte vy sami, ale také jak vás vidí lidé ve vašem okolí. Ti nejlepší lídři jsou schopni vyprávět příběh své společnosti s obrovským zaujetím, nevyprávějí ale jen o tom, čeho firma dosáhla, mnohem častěji vyprávějí o své vizi a lidé, kteří jim naslouchají, mají pocit, jako by se to už opravdu stalo.

Vzpomeňte si třeba jen a Stevea Jobse, jakým způsobem představoval nové produkty od Apple. Lidé je ještě neměli v ruce, ale už si dokázali představit, jak ovlivní jejich budoucnost. Buďte jako Steve Jobs, naučte se být vypravěčem svého budoucího života… Aktivní představivost je tajná zbraň našeho mozku a může být daleko silnější, než si možná teď dokážete představit. Buďte ale opatrní v tom, na co myslíte, může se to totiž opravdu stát, a pamatujte, že vše, co teď vidíte okolo sebe, bylo kdysi jen výplodem něčí fantazie.

Já vám moc děkuji za váš čas, který jste se mnou dneska strávili, a doufám, že i vám dnešní podcast Myšlením na vrchol alespoň trochu obohatil den. Budu proto rád za vaše komentáře a budu se na vás těšit v dalším dílu, kde bych vám chtěl vyprávět příběh jednoho muže, jehož představivost zachránila život nejen jemu, ale i dalším lidem.

© Lukáš Eder