O zlatém seznamu slepého muže

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Až budete mít v životě obecný cíl typu „úspěch, sláva a bohatství“, bude vám hrozit, že se stanete obětí nemoci “chci ještě víc”. Ta postihuje lidi, kteří nemají přesný cíl a nemají svou jasnou životní osobní vizi. A nejlepším lékem na nemoc chci ještě víc je vděčnost a vaše vize.

Dnešní díl podcastu Myšlením na vrchol začínám parafrází myšlenky velmi úspěšného člověka. Člověka, který objevil vděčnost jako účinný nástroj pro plnění svých cílů a pro vyrovnávání se s velmi těžkým osudem.

Už několikrát jsem ve svém podcastu zmínil jméno Jim Stovall. A protože teď mluvím hodně o vděčnosti a o tom, jak vděčnost ovlivňuje úspěch v našem životě, naši přítomnost, nemůžu vynechat tohle jméno ani v dnešním dílu. Jim Stovall je autorem několika světových bestsellerů. Je to slepý spisovatel a jedním z jeho nejznámějších románů je kniha The Ultimate Gift. Tahle kniha byla dokonce i zfilmována. Možná že jste ten film viděli, v češtině to bylo produkováno jako 12 podmínek dědictví. A Jim Stovall v zásadě v tom románu nebo v tom filmu učí rozmazleného a mladého, když to řeknu takhle, spratka, vnuka velmi bohatého a vlivného amerického miliardáře, být v životě vděčný.

Je to o tom, že jeho dědeček umírá a je si vědom toho, že po něm nepřichází nikdo, kdo by si vážil toho, co on v životě vybudoval. A uvědomuje si, že nevychoval žádného následníka. Alespoň tak jsem to pochopil já. A v té knize nebo v tom filmu vlastně ten dědeček toho jediného vnuka, kterého měl asi nejradši, učí právě tomu být v životě opravdu vděčný, vděčný za to, co mám, být vděčný za to, že jsem tady a teď. A Jim Stovall je velmi známý tím, že hodně mluví o vděčnosti. I on mluví o tom, jak vděčnost ovlivnila jeho život. Je jedním z lektorů už zmiňovaného programu Myšlením k bohatství.

Mluví o tom, jak kniha od Napoleona Hilla pomohla i jemu vyrovnat se se ztrátou zraku a nastartovat znovu svůj život. Jim Stovall je také známý svým zlatým seznamem. Je to jakýsi seznam deseti bodů, kde on každý den vyjadřuje svou vděčnost. Každý den sepíše 10 skutečností, za které je v životě vděčný. Pokud si to teď správně pamatuju, tak myslím, že tohle ho učila už jeho babička. Už jeho babička ho učila k tomu, že když si začal na něco stěžovat, tak mu řekla: „Dokud nenapíšeš deset důvodů pro to, proč být v životě vděčný a spokojený, tak nemáš nárok na to si začít stěžovat.”

Jednoduše řečeno: Zlatý seznam Jima Stovalla počítá věci, za které jsme v životě vděční. On vnímá postoj vděčnosti jako zásadní pro náš trvalý úspěch, pro nastavení našeho růstového myšlení. Myslí si, a já s tím naprosto souhlasím, že musíme mít schopnost těšit se na velké triumfy, ale zároveň musíme mít schopnost dívat se zpět na všechny lidi a na všechny události, které nám umožnily těch triumfů dosahovat a být za to vděční. Být vděčný za vše dobré, co se nám v životě děje, ale i za všechny zkušenosti, které nás naučily být lepšími lidmi, které nás naučily zlepšovat naše schopnosti a osvojovat si naše dovednosti. A právě proto si myslím, nebo jsem o tom dokonce přesvědčený, že vděčnost je skutečně zcela mimořádný nástroj, který bude kdykoli v jakékoli vaší životní situaci ovlivňovat pozitivně vaše životy. Bude ve vás vzbuzovat pozitivní emoce. Bude vás učit, vaše podvědomí bude učit, myslet pozitivně i ve velmi náročných a emočně vypjatých situacích. A ať už se nacházíte v jakékoli životní situaci, ať jste kdekoli na světě, tak vždycky můžete najít důvod, proč být za něco vděční.

Zkuste tohle přijmout jako tip od velmi úspěšného člověka Jima Stovalla a dalších úspěšných lidí, kteří se naučili používat vděčnost pro svůj prospěch.Využijte této příležitosti a zkuste vyjádřit vděčnost každý den. Věnujte tomu vědomě nějaký čas a učte se vyjadřovat vděčnost za úplné drobnosti. A jestli nevíte jak, nebo vám to úplně nejde, tak v dalším dílu podcastu Myšlením na vrchol mám pro vás jeden tip, který vám pomůže k tomu být v životě opravdu vděčný. Já vám děkuji za Váš dnešní čas a za vaše komentáře pod článkem.

© Lukáš Eder