Nezkoušejte dělat nové věci. Milujte to, co děláte.

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V dnešním dílu, stejně jako ve všech předchozích, se s vámi chci bavit o úspěchu. Konkrétní představa o úspěchu je na každém z nás. Ale já vím jedno – že pokud se i vy rozhodnete být v životě úspěšní, čeká vás náročná a dlouhá cesta. Vím, že úspěch není zadarmo a že je potřeba neustále se učit novým věcem, překonávat překážky, být mentálně odolný a vytrvat v tom neustálém zdokonalování sama sebe nebo svých cílů.

V minulém dílu jsem mluvil o vytrvalosti, o tom, jak je vytrvalost vzácná v dnešní době a jak je důležitá pro úspěch v jakékoli oblasti našeho života a že právě vytrvalostí se odlišují ti mimořádně úspěšní lidé od těch běžných neúspěšných nebo méně úspěšných.

Dnes se zamyslím nad tím, jestli se dá opravdu vytrvalosti naučit. A teď se budu opakovat: Myslím si, že se dá naučit všemu, pokud to opravdu chceme. No jo, ono se to říká lehce, ale jak se mám naučit vytrvalosti? Jaký je ten správný nástroj k tomu, abych byl vytrvalý? Osobně si myslím, že pro vytrvalost je nejdůležitější mít nastavenou svou osobní vizi, svou identitu. Je to téma, o kterém jsem mluvil v prvních dílech mého podcastu, protože si pořád myslím, že je to jedna z nejpodstatnější věcí pro náš úspěch.

Pokud chceme dosáhnout nějaké trvalé změny, pokud chceme opravdu dosáhnout úspěchu, musíme se vzdát myšlenky, že něco jen tak zkoušíme, že se snažíme v něčem vyniknout, že zkoušíme někoho pozorovat, někoho kopírovat a opakovat něco, co už někdo udělal. 

My se můžeme u úspěšných lidí samozřejmě inspirovat, ale musíme si nastavit svou vlastní osobní vizi. Musíme se zamilovat do práce, do našeho projektu a do našeho cíle, do naší osobní vize. A potom se rozhodnout být mistrem v tom oboru, pro který jsme se rozhodli.

Stále více si všímám, jak jsou v dnešní době vzácné odbornost a profesionalita lidí v konkrétním odvětví. Každou chvíli kolem nás lidé mění svá zaměstnání, zkoušejí nový obor, hledají se, hledají svou silnou stránku. To je samozřejmě správně. Je potřeba najít svou silnou stránku a tu potom rozvíjet.

Ale tohle nemůžeme dělat donekonečna. Spousta lidí bere tu změnu jako nějakou svou omluvu. Jenom říkají, že to chtěli zkusit, ale že se v tom nenašli. Proto si myslím, že je potřeba si nejdříve ujasnit svoje životní hodnoty, své priority. A potom se rozhodnout, v čem chci být opravdu dobrý, a v tom vytrvat, stát se v tom odborníkem. Platí to i v přírodě, že nic nemůžete dělat na sílu. Musíte to dělat od srdce a ze svého přesvědčení. I řeka, která teče, nepodemele skálu díky své síle, ale díky své vytrvalosti. Proto buďte vytrvalí v tom, pro co jste se rozhodli. A pokud se zamiluje do své práce, pokud opravdu najdete svou silnou stránku a rozhodnete se být v dané oblasti odborníkem, tak je to klíč k vytrvalosti, k trpělivosti a k úspěchu.

Když najdete svou silnou stránku a smysl své práce, nemůžete nikdy ztratit motivaci. Vždycky budete mít možnost se v dané oblasti zlepšit. Jde to krásně pozorovat na sportovcích. I ti nejlepší olympijští vítězové mají vždycky nějaký prostor pro zlepšení. A stejně tak ho můžete najít v jakékoli oblasti vašeho života. Ti skuteční odborníci a profesionálové se neustále učí nové věci, trénují, neznají omluvu typu: jsem nemocný, jsem příliš unavený, vyčerpaný, nemám motivaci. Tohle jsem nikdy u úspěšných lidí neslyšel. Pořád měli drajv i motivaci, protože našli smysl svého života. Proto je ta identita velmi důležitá a proto ji potřebujeme pro naši vytrvalost.

Jednoduše řečeno, prvním krokem k vytrvalosti je umět se zavázat pouze k věcem a k projektům, pro které se dokážete úplně nadchnout, které jsou stoprocentně v rámci vaší osobní vize a které jsou v souladu s vaší osobní identitou.

O ničem jiném to není. Naučte se říkat ne na projekty, do kterých se neumíte zamilovat a které nedokážete dělat naplno a od srdce. Proto tohle nikdy nepodceňujte a věnujte dostatek času rozhodování, co opravdu v životě chcete dělat, protože je to váš život a vy o něm rozhodujete.

Vy jste zodpovědní za to, jestli budete šťastní teď a tady, a ne až něco uděláte, nebo až pro někoho něco uděláte. Buďte šťastní teď, buďte vytrvalí a dělejte jen to, co dokážete milovat. Už Steve Jobs říkával, že je přesvědčený o tom, že cca polovina toho, co odděluje úspěšné podnikatele od neúspěšných, je čistá vytrvalost. Nebo si myslíte něco jiného? Máte na to jiný názor? Já budu rád za váš tip a za váš názor v komentářích pod tímto podcastem a děkuji vám za dnešní čas.

© Lukáš Eder