Nadšení je krásná věc, ale vytrvalost je vzácností

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Často slýchávám ve svém okolí různá přání od mých kamarádů a známých, typu: 

“Chtěl bych zlepšit svou postavu.”

“Chtěl bych začít víc sportovat.”

“Chtěl bych zkusit podnikat.”

“Chtěl bych si zkusit nějaké nové zaměstnání.”

“Chtěl bych zkusit pracovat na nějakém novém projektu.”

Málokdo z nich se ale stane opravdovým mistrem v tom, co říkají, že by chtěli dělat. Málokdo má dostatek vytrvalosti, houževnatosti, odolnosti a statečnosti stát se úspěšným člověkem.

Mám jednoho kamaráda, známého, se kterým se potkávám nepravidelně párkrát do roka a vždycky se na to setkání moc těším. A těším se na něj, protože mě to baví v tom smyslu, že se vždycky dozvím, co ten člověk zase dělá nového. Je to takový typ člověka, který má spoustu zajímavých nápadů, je to takový podnikatelský typ. Ale on snad už dělal úplně všechno, co se dalo zkusit. To je každé dva tři měsíce, co má nějaký nový nápad, nějaký nový projekt. Ale nepamatuju se, že by byl nějaký projekt, který by zvládl dotáhnout až do úplného cíle. Za mě to není ani nějak mimořádně úspěšný člověk. Nedaří se mu špatně, ale vidím obrovský potenciál vždycky v těch jeho nápadech a v tom, co dělá, ale chybí mu vytrvalost.

Jeho slabou stránkou je, že vždycky, když začne nějaký nový projekt, tak ho nedokáže dotáhnout do cíle.

A věřím, že není sám. Že mezi námi je spousta takových lidí, kteří neustále mění práci, neustále mění partnery, nedokážou vytrvat v tom, co započali.

A teď opravdu nezáleží na tom, jestli se bavíme o nějakém novém projektu, nebo o vašem novém cíli, osobním či byznysovém. Jestli si dáte jako cíl, že chcete zhubnout, přestat kouřit nebo uběhnout maraton, tak největším zabijákem k dokončení tohoto cíle je právě nedostatečná vytrvalost. A přitom ta je právě tím, na čem nejvíce záleží. Nadchnout se v dnešní době pro nějaký nový projekt, pro nějaký nový cíl, nestačí. Každou chvíli někdo něco nového začíná. Začíná psát blog, tvořit podcast, začíná obchodovat, podnikat, začíná s dietou, má novoroční předsevzetí. A zpočátku je u každého z nás takový líbánkový efekt, kdy jsme nadšení. To je způsobeno tím, že tím nadšením vzniká ve vašem mozku dopamin. To je hormon štěstí, který vás motivuje a který ve vás vzbuzuje nějaké pozitivní emoce. Pozitivní emoce štěstí a radosti.

Ale potom, postupem času, může nastat chvíle, kdy narazíte na nějakou překážku, dopamin se přestane tvořit a vy už nezažíváte pocit štěstí a radosti. Najednou musíte řešit nějaké problémy, zjistili jste, že to není tak snadné, že to nebude tak lehké, jak jste si představovali, že musíte být více trpěliví. A jak tedy neztrácet motivaci, jak zůstat vytrvalý v tom, co jsem začal, v tom, co jsem si umanul na začátku, a dotáhnout to až do cíle? Nadšení pro nový projekt je jednoduše v dnešní době naprosto běžná věc. Ale vytrvalost je vzácností.

A to je právě ta vlastnost, kterou mají skutečně úspěšní lidé, kteří se tím odlišují od těch méně úspěšných. Jsou to lidé, kteří zůstávají oddaní své osobní vizi, své identitě, svým cílům i ve chvíli, kdy se nudí, i ve chvíli, kdy jim nikdo nevěří. Ve chvíli, kdy ztrácejí vnější motivaci nebo kdy je někdo odrazuje od jejich cílů, i v tuhle chvíli vytrvají ve své cestě a jdou si  za tím, co si na začátku určili.

Všiml jsem si, že tohle je častý proces snad u všech úspěšných lidí, se kterými jsem se potkal, nebo o kterých jsem si někde četl.

Na začátku té jejich cesty, kdy se odhodlali jít za nějakým cílem, je jejich okolí začalo odrazovat, říkalo jim, že tohle není dobrý nápad, že už je to dávno vymyšlené. Jejich okolí jim většinou nevěřilo. A přesto ti lidé vytrvali a stali se mistry ve svém oboru. Dneska si o nich čteme a slyšíme o nich jako o úspěšných a úžasných podnikatelích, kteří měli skvělé nápady a kteří měli neuvěřitelné štěstí. Málokdy ale slyšíme,  co všechno si museli vytrpět a jak velké úsilí je jejich úspěch stál. A právě rozsah vašeho úspěchu přímo souvisí s rozsahem vaší ochoty snášet těžkosti na cestě k němu.

Vždycky, když mluvím s někým o vytrvalosti, vzpomenu si na Tomáše Baťu a na to, co říkával o vytrvalosti nebo o svém životním úspěchu. Říkával, že životní úspěch se odvíjí od množství vašich vědomostí a zkušeností ve vašem oboru. Pokud se chcete stát opravdovým mistrem ve vašem oboru, musíte tu věc poznat ze všech stran úplně dokonale a zamilovat si ji. Musíte v ni věřit, věnovat se jí svou duší, svým mozkem, a hlavně svým srdcem, a to vytrvale a bez výhrad. S touto myšlenkou každý den usínat, s touto myšlenkou každý den vstávat a poznat vše, co podrývá živnou půdu pro tuto myšlenku. Vše, co jí škodí, co vám hází klacky pod nohy. To je cesta k úspěchu podle Tomáše Bati. A touhle myšlenkou se loučím od dnešního dílu podcastu Myšlením na vrchol.

© Lukáš Eder