Klíč, který otevře bránu k harmonii mezi prací a osobním životem

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V dalším dílu podcastu Myšlením na vrchol bych se rád dál věnoval tématu rovnováhy, harmonie, mezi osobním a pracovním životem. Chtěl bych vám ukázat nejdůležitější klíč, který vede k tomu, abyste si i vy dokázali nastavit ten váš work-life balance. Chtěl bych, abyste si po tomhle dílu uvědomili, že není potřeba se v pondělí těšit na pátek a že práce není sprosté slovo. Možná, že i vám pomůže pochopit princip zisku a ztráty a možná že na to budete mít úplně jiný názor.

V posledních několika dílech jsem mluvil o tom, jak je pro náš život důležitý work-life balance, jak jej vnímám já, proč si myslím, že rovnováha mezi pracovním a osobním životem není to správné slovo, že si myslím, že by to měla spíš být jakási harmonie a jakási směs aktivit, které dělám každý den a které mi dodávají energii. Pak jsem vám představil dva příběhy lidí, kteří pochopili, jak je pro ně důležité tuto harmonii, tuto rovnováhu, udržovat. Jeden z nich k tomu potřeboval velmi těžkou životní lekci, druhý si to uvědomil asi včas. Naprosto rozumím tomu, že něco jiného je o work-life balance mluvit slyšet, inspirovat se od lidí, kteří to možná dokázali nebo zvládli ten osobní a profesní život dostat do té harmonie, a něco jiného je to uvést do praxe, něco jiného je to opravdu zrealizovat.

Stejně tak i chápu, že možná mnozí z vás k tomu vůbec nemají možnosti nebo příležitost, že mnozí z vás jsou v práci, kde jednoduše musejí přijít na určitou dobu, být tam do určité doby, nemají prostě možnost si uzpůsobit svou pracovní dobu, musejí se nějakým způsobem přizpůsobovat té společnosti, pro kterou pracují. Chápu, že pokud někdo z vás pracuje v takové firmě nebo nemá prostě tu možnost uzpůsobit ten svůj každý profesní pracovní den svým potřebám, tak pro něj úsilí sladit osobní a pracovní stránku života může být mnohem složitější. Ale přesto si myslím, že to je možné. 

A když se právě zamyslím nad tím, jaký je ten hlavní klíč k tomu, abych tohle dokázal, abych zvládl nastavit tu harmonii pracovního a osobního života, tak jediné, co mě napadne, je umět žít tady a teď. A už jsem o tom mluvil také v několika předchozích dílech podcastu, budu se opakovat a asi se budu opakovat ještě často, protože si myslím, že to je opravdu důležité. Možná že někdo z vás teď bude namítat: „Tobě se to říká, ty chytráku, ale kdybys měl práci jako já… jak já mám být šťastný v práci, kterou dělám, když chodím do fabriky každý den na 8 hodin, když musím chodit do toho korporátu odsedět si tam těch x hodin u počítače, u tabulek, jak já tam mám být šťastný v takovém prostředí, když tam mám tak strašné kolegy a strašné šéfy…“.

No, k tomu asi nevím úplně co jiného říct, než: Tak si položte otázku, proč do té práce chodíte. Chodíte tam jenom kvůli tomu, abyste si vydělali na živobytí, nebo vás ta práce opravdu baví? Je to jenom způsob vaší obživy? Znáte to vaše proč? Proč vůbec v té práci jste? Co je vaším cílem? Proč tam chodíte každý den? Tohle si myslím, že je ta základní otázka. Pokud chcete být šťastní tady a teď, měli byste si takovou otázku nejdřív položit. Naštěstí v dnešní době všichni máme opravdu spoustu příležitostí. Dalo by se říct, že až neomezené příležitosti, a vydělat si na živobytí opravdu není dneska těžké. My si můžeme vydělat na živobytí pomalu čímkoli, co nás opravdu baví. A teď vás určitě nechci vyzývat k tomu, abyste šli a hned měnili svou práci.

Dost často to může být jenom o tom našem aktuálním nastavení, protože pravděpodobně jste si svou práci zvolili s nějakým nadšením, přesvědčením, z nějakého důvodu jste tu vaší práci začali dělat, a možná to jenom vyprchalo, tak si zkuste třeba zlaté pravidlo, o kterém jsem mluvil v minulém týdnu. Sepište si, za co jste té práci vděční, a naučte se znovu milovat svou práci. Je ale klidně možné, že opravdu ke změně práce bude muset dojít. Na tom opět není nic špatného. Stejně tak si dokážu i představit, že možná mezi vámi jsou tací, kteří opravdu museli makat, museli obětovat spoustu věcí k tomu, aby dosáhli té pozice, na které teď jsou. Ale možná že u toho potom zjistili, že stále nejsou spokojení a šťastní. Ale už jenom kvůli tomu, že něco získali díky své pracovitosti, díky tomu, že na tom tvrdě makali, tak získali nějakou pozici, nějaký plat, nějaké postavení, kterých se už nechtějí zříkat. 

Je to ten princip zisku a ztráty, o kterém jsem také už mluvil. Je přirozené, že lidi mají strach z toho něco ztratit a mají obavu z neznámého. Bavili jsme se tady o tom, že strach je náš obranný mechanismus, který nás brání před tím, co neznáme, v čem si nejsme prostě jistí. Je to práce našeho podvědomí a proto máme často strach příliš riskovat. A víc přemýšlíme nad tím, co všechno můžeme ztratit, než nad tím, co všechno můžeme získat. Risk je občas potřeba a úspěšní lidé se naučili riskovat. Zjistili, že bez rizika nemůžou uspět. Nemůžete očekávat, že získáte něco za nic.

Myslím si ale, že stačí si udělat jenom úplně jednoduchou analýzu, co opravdu můžete ztratit, protože jestliže nemůžete ztratit život, nemůžete ohrozit nejbližší lidi okolo sebe, tak si myslím, že  zase o tolik nejde. A to, že jste si vybudovali někde nějak nějaký post, nějakou kariéru, to podle mě není zase až tak důležité, alespoň pro mě. A jestli vám to teď brání v tom, abyste začali dělat něco, co po čem jste dlouho toužili, o čem jste snili, abyste třeba opustili svou práci, abyste třeba nastartovali nějaký svůj projekt, začali sami podnikat, tak si myslím, že je to veliká škoda. 

Jednoduše řečeno – naučte se milovat svou práci. Zjistěte, proč tam opravdu jste. Práce není sprosté slovo, je to nejdůležitější součást našeho života. Je to něco, co může našemu životu dávat opravdový smysl. A já věřím, že když ten smysl opravdu najdete, tak potom nějaký work-life balance a harmonie už budou úplná hračka. Děkuji vám za všechny vaše komentáře zde na webu.

© Lukáš Eder