Houževnatost změní váš názor na talent

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Vítám vás u dnešního čtyřicátého druhého podcastu Myšlením na vrchol. Chápu, že pro všechny fanoušky knihy Stopařův průvodce po Galaxii bude čtyřicet dvojka magické a zajímavé číslo. Pro mě jako pro člověka, který si tuhle knihu úplně neoblíbil, to je úplně normální díl. Ale zato mám pro vás dneska tip na úplně jinou knížku. Na knížku, která mi pomohla pochopit, co je to vytrvalost, jak pracovat se svou trpělivostí a jak se stát psychicky odolným. Pomohla mi pochopit, proč je někdy přeceňován talent.

Je to knížka s názvem Houževnatost.

Angela Duckworthová je profesorkou psychologie na Pensylvánské univerzitě v USA. Mimo jiné je ale také spisovatelkou a v roce 2016 vydala knihu Grit, kterou o rok později v Čechách přeložili v nakladatelství Jan Melvil Publishing a vydali ji pod názvem Houževnatost: Síla vytrvalosti a vášně. Musím říct, že kniha mě zaujala už jen pro svůj název, a pokud bych ji chtěl shrnout hned na začátek v jedné větě, tak je v zásadě o tom, že mimořádný úspěch není o množství talentu, ale je to jakási zvláštní směs vášně a vytrvalosti. Angela v zásadě v té knize říká, že mimořádně úspěšní lidé jsou odvážní a jsou schopni udržet své odhodlání a svou motivaci po dlouhou dobu, a to i přes špatné zkušenosti, selhání, nepřízeň osudu i přes nesouhlas svého okolí, a mnohdy jsou schopni jít až hlavou proti zdi.

Angela v té knize hodně mluví o talentu. V zásadě mluví o tom, a já s tím asi budu souhlasit, že talent je mnohdy přeceňován a že to, co opravdu potřebujeme pro náš úspěch, je houževnatost a odhodlání.

Tohle samozřejmě slyšíme na každém rohu, že klíčem k úspěchu je právě ta tvrdá práce. Ale přesto, zkuste se i vy zamyslet. Pokud si vybíráte nějakého zaměstnance nebo nového člověka do týmu, nebo se seznamujete s novým partnerem, co je pro vás důležitější? Přirozený talent, a nebo jeho silná pracovní morálka? Vyšší inteligence, nebo vzhled? Co upřednostňujete intuitivně?

Angela pak v knize také popisuje, jak měřila růstové myšlení a houževnatost u malých dětí i u dospělých. V každém vzorku zjistila, že růstové myšlení a houževnatost jdou spolu ruku v ruce.

Vedle konkrétních a podobných psychologických výzkumů jsou v knize čtivou formou popsány konkrétní případy nebo příběhy úspěšných lidí, často umělců, ale i podnikatelů, lékařů a vědců, kteří projevovali houževnatost, na kterých si toho můžeme všimnout. V knize pak velmi dobře popisuje, jak tito mistři ve svém oboru pravidelně cvičí, jak se u nich projevuje ta houževnatost, o čem je jejich vytrvalost a jak trénují svou trpělivost. Myslím si, že všechny poznatky, které tam jsou sepsané, mohou být užitečné pro kohokoli, kdo se chce zajímat o svůj osobní rozvoj. Jsou tam dobře položené otázky a různá cvičení, díky kterým můžete objevit a zdokonalovat svou vášeň, svou silnou stránku. Myslím si, že pokud nemáte jasno v tom, jaká je vaše osobní vize, co je vaší identitou, kde jsou vaše silné stránky, tak právě kniha Houževnatost by vám v tom mohla pomoci, protože jsou tam konkrétní příklady, příběhy a otázky, díky kterým si budete schopni vše nastavit. Můžete nalézt své životní hodnoty, naučit se definovat svou osobní vizi a identitu.

Jedna ze zajímavých myšlenek v knize, která mi zůstala v hlavě, je, že rozhodnutí, která děláme jako lidé v kritické době, vypovídají o naší identitě víc než cokoli jiného. Kniha samotná je v zásadě rozdělena na dvě hlavní části nebo témata. Prvním tématem je vášeň, druhým pak vytrvalost. Jak se projevuje opravdová vášeň a opravdové nadšení? Proč je vytrvalost dnešní době tolik vzácná? I o tom jsem mluvil v předchozích dílech a samozřejmě mě k těm tématům tato kniha inspirovala a myslím si, že dokáže ta témata velmi obsáhle ale zároveň zajímavou formou čtenáři podat.

Stejně tak mi přišla i zajímavá rovnice úspěchu, kterou zmiňuje. Jaká si myslíte, že je rovnice úspěchu? Čím musíte znásobit váš talent, abyste získali nějakou dovednost? A čím potom musíte vynásobit tu vaši dovednost, abyste získali úspěch? Můžete také zjistit, podle čeho si prioritizovat vaše cíle a podle čeho si nastavit vaše životní hodnoty. Zjistíte, že když vymýšlíte nějakou vaši osobní vizi, tak tím může růst vaše houževnatost. Můžete se naučit, jak se vyrovnat s odmítnutím, s nějakým zklamáním, se selháním, jak rozlišovat vaše cíle a jestli je třeba vhodné nějaký cíl opustit. A také kdy je naopak dobré jít hlavou proti zdi a neohlížet se na okolí. Další ze zajímavých myšlenek z knihy je princip zralosti. Dozvíte se třeba, že děti, kterým rodiče dovolují rozhodovat si o tom, co se jim líbí, mají mnohem větší pravděpodobnost, že se u nich projeví jejich silné stránky, že se u nich projeví ta opravdová vášeň. Duckworthová mluví nejen o motivačních rozdílech mezi odborníkem a začátečníky, ale o spoustě dalších témat.

Za mě je to rozhodně mimořádně zajímavá kniha. Opět jsem si uvědomil určité spojitosti s dalšími knihami, které jsem četl. Je to jedna z knih, ke které se moc rád znovu vrátím a kterou si s chutí přečtu znovu. Takže jestli teď hledáte nějakou knížku, která by vám pomohla nastavit si osobní vizi a identitu, nebo knížku, díky které byste se chtěli zlepšit ve vytrvalosti, houževnatosti a trpělivosti, tak právě kniha Houževnatost by vám v tom mohla pomoci.

A jestli ji někdo z vás četl a máte nějaký příběh nebo myšlenku z té knihy, kterou si pamatujete, budu rád, když se o ni podělíte v komentáři níže.

© Lukáš Eder