Čím více úspěšných lidí budeme mít ve společnosti, tím lépe se nám v ní bude žít

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Dnes bych se s vámi chtěl podělit o vzkaz, který mi poslal do mé mailové schránky jeden z vás, z mých pravidelných posluchačů. Je to vzkaz od Michala z Kadaně. S Michalem jsem si vyměnil pár e-mailů a jsem skutečně velmi vděčný za to, že si na mě udělal čas a podělil se se mnou nejen o své dojmy z mé práce na podcastu, ale inspiroval mě současně i k dalším tématům pro další díly. Jsem opravdu rád za jakoukoli vaši zprávu, ať už mi ji pošlete přímo do mého mailu, nebo ať už ji zanecháte na webu businessleaders.cz, kde podcasty publikuji každý den. Nemusíte se bát ani kritiky, nebo vyjádřit nějaký nesouhlas s mým názorem, naopak za to budu rád, a vytvoříme tak třeba prostor pro zajímavou diskusi. Michal mi ve své zprávě poslal, řekl bych, velmi osobní, dalo by se říct, že možná až intimní věc. Poslal mi svou nástěnku vizí, kterou vytvořil v roce 2014. Reagoval tak na můj podcast z minulého týdne, kde jsem mluvil o vizualizaci jako jednom z velmi účinných nástrojů , který nám pomáhá plnit naše cíle a osobní vizi. Jestli by vás zajímala tato nástěnka, Michal mi dal svolení ji zveřejnit v tomto článku.

  Michale, jestli mě teď posloucháš, musím ještě jednou před tebou smeknout, protože se svou nástěnkou sis dal skutečně velké množství práce. A já si myslím, že je to moc dobře, protože čím více času a čím více práce jsi věnoval svému vision boardu, tím jasněji sis dokázal představit svou cestu a vidět v ten pravý okamžik tu správnou příležitost, která zapadala do tvé osobní vize. Ptal ses mě, jaký je můj názor na tvou nástěnku, ale já si myslím, že můj názor není vůbec důležitý. Jediné, co je opravdu důležité, je to, jaké máš dnes pocity, když se na svou nástěnku podíváš po šesti letech, a právě proto jsem reagoval na tvou zprávu a zeptal se tě, kterých cílů z tvé nástěnky se ti podařilo dosáhnout, a které ne, a zda jsi s nástěnkou ještě nějakým způsobem pracoval. Na nástěnce jsi měl velmi ambiciózní cíle, jako například limuzínu s řidičem, vilu u moře a velmi vysoký pasivní příjem, měl jsi tam ale i mnohem realističtější cíle. Ptal jsem se tě, které z cílů se ti podařilo splnit, protože mě skutečně zajímalo, jak byly především ty ambiciózní cíle důležité. Tvá odpověď mě nezklamala a udělala mi opět radost. Napsal jsi mi, že většiny svých cílů jsi skutečně dosáhl, a získal tak svobodu a pasivní příjem z nakoupených nemovitostí. Uznal jsi současně, že ty ambiciózní cíle byly pro Tebe opravdu jen snem a že jsi vlastně dnes zjistil, že pro Tebe už nejsou tyto hmotné cíle a sny tolik důležité a že už po nich ani tolik netoužíš.

 Utvrdil jsi mě tak v názoru, že konkrétní cíle skutečně nejsou až tak důležité a že mnohem důležitější je vědět, kým se chci stát. Věřím, že už když jsi si vyráběl svou nástěnku vizí, tak jsi si dokázal velmi dobře představit, jak by vypadal tvůj život s cíli, kterých se ti podařilo od té doby dosáhnout, a právě tvá nástěnka vizí ti pomohla ujasnit si svou budoucí identitu, která je dnes skutečností. A kdo ví, možná že kdybys vytrval i u víry ve svůj vysněný životní standard s vilou u moře a bazénem, tak by ses jej také dočkal, a nebo se možná ještě dočkáš, kdo ví. To záleží opravdu jen na Tobě, kam povedou tvé další kroky a jak bude vypadat tvá identita za dalších šest let. To, co opravdu důležitě je, je že se ty sám cítíš spokojeně na cestě, po které ses vydal, a že tě ta cesta dělá šťastným a prospěšným pro společnost. 

Tím se u mě řadíš mezi úspěšné lidi a já to za děkuji a ještě jednou gratuluji k tvému úspěchu.

Jediné, co bych si přál, je, aby podobných úspěchů dosahovali i další lidé, protože čím více úspěšných lidí budeme mít v naší společností, tím lépe se nám všem v ní bude žít.

 Chtěl bych ti taky poděkovat za témata, která by tě zajímala, a za tip na skvělou knihu. Četl jsem ji a mám už dlouho v plánu na ni udělat recenzi, souhlasím s Tebou, že ta kniha je zcela mimořádná, a to i přesto, že na své vydání čekala neuvěřitelných 73 let. Možná ale vyšla v tu pravou chvíli, nemyslíš?

,
    Souhlasím také s Tebou v tom, že lidé opravdu vědí, co mají dělat a co je správně a že kdyby se všichni chovali tak, jak se prezentují na sociálních sítích, tak je naše společnost asi o parník dál. Problém je prostě v tom, že ty správné věci nejsou často pohodlné a vyžadují tak od nás nějakou aktivitu a vystoupení z komfortní zóny, a toho jsou schopni jen úspěšní lidé, jako jsi třeba ty. Lidé se rozhodují především na základě svých emocí, a ne na základě svých vědomostí. A šikovní marketéři vědí, jak zasáhnout lidské emoce. Pokud by se rozhodovali jen čistě na základě svých vědomostí, nemohla by být Coca-Cola nejprodávanějším nápojem na světě a nemohli bychom řešit civilizační choroby a spousty dalších problémů. Zanechme ale soudů, já tady nechci nikoho soudit.

Dnešní složité a těžké období karantény nám všem ukázalo, že ve spoustě lidech je stále dostatek solidarity a že jsou mezi námi lidé, kteří se nebojí obětovat kousek svého komfortu pro potřeby druhých, takže si myslím, že nad takovou společností ještě nemusíme lámat hůl. Lidé si dnes navzájem šijí roušky, nebo chodí na nákupy seniorům. Potvrdilo se nám, že Češi jsou velmi vynalézaví a že i když nám nikdo není na světě ochoten dodat plicní ventilátory, tak jsme schopni si je stále sami zkonstruovat a složit se společně na jejich výrobu. Tento týden jsem dělal dokonce rozhovor s jednou úspěšnou podnikatelkou, která bývala kdysi zdravotní sestřičkou. Doslova mi vyrazila dech, když mi řekla, že dala zaměstnancům volno a sama se přihlásila dobrovolně na službu do nemocnice, protože cítí zodpovědnost pomáhat, kde je potřeba, když má na to potřebné vzdělání. Myslím si, že pokud jsou stále mezi námi takoví lidé, tak můžeme všichni s klidem říct, že žijeme v dobré společnosti. I když to tak možná někdy nevypadá.

 Michale, děkuji ti ještě jednou za tvou zprávu a tvé zkušenosti, věřím, že budou inspirací i pro další posluchače podcastu Myšlením na vrchol, pro které není úspěch jen o velikosti bankovního konta. Mám radost, pokud mé podcasty pomáhají, a mám radost z každého aktivního posluchače, který je odebírá pravidelně nebo je doporučí dál mezi svými přáteli a kamarády. Každý z vás  posluchačů je pro mě závazkem a já jen doufám, že vámi investovaný čas do poslechu Myšlením na vrchol bude dobrou investicí. Děkuji vám všem za ni a přeji vám pro dnešek úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder