Žijeme opravdu v nejlepší době lidstva?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Jestliže se v mém podcastu bavíme o rozvoji naší osobnosti, o nějakém mindsetu úspěšných lidí, neměli bychom vynechat téma, o kterém si myslím, že je jedním z nejzásadnějších a nejpodstatnějších témat osobního rozvoje, našeho úspěchu. Je to něco, co nám každý den brání v tom, abychom se stali lepším člověkem, abychom se posunuli zase o krok dál. Víte už, co je dnešním tématem? Pojďme se na to společně podívat.

Viděli jste někdy v televizi reklamu na elektrický pás, který si navléknete a s nímž můžete v klidu a pohodlí ležet u televize a díky tomu, že do vás pouští nějaké elektrické impulzy, stahují se Vaše svaly a Vy díky tomu posilujete? Nebo si vybavuji, že jeden čas (nevím, jestli ta reklama ještě pořád běží, myslím, že jsem ji viděl i na sociálních sítích nedávno), nabízeli nějaký pás, který zase si opět v pohodlí navléknete a on Vás nějakým způsobem zahřívá a Vy hubnete, nebo nějaké zázračné pilulky na hubnutí… Vybavujete si něco z toho? A jak se Vám líbí ta představa být v klidu a pohodlí a u toho posilovat – nic nedělat pro to, abyste mohli formovat svoje tělo, nebo abyste si mohli splnit nějaký sen o vysněné postavě? Představa je to samozřejmě moc hezká, ale opravdu si myslíte, že to jde, že je opravdu možné růst a nic pro to nedělat? Je možné růst ve své komfortní zóně?

Já vím, že spousta z nás je už na to slovo alergická, a že to už možná zní jako klišé – „naučit se vystupovat z komfortní zóny“, nebo „musíš vystupovat ze své komfortní zóny, jestli chceš v životě něčeho dosáhnout“. Každý mentální kouč, psycholog, o tom mluví, o tom, jak je důležité vystupovat ze své komfortní zóny. Pokud se začnete alespoň trochu zajímat o osobní rozvoj, začne na vás tato fráze vyskakovat snad z každého rohu. A víte, proč to tak je? Proč téměř každý kouč mluví o tom, jak je důležité vystupovat ze své komfortní zóny? Jednoduše proto, že je opravdu hodně důležité umět aktivně vystoupit ze své komfortní zóny. A čím více jdou lidské technologie dopředu a čím více máme možností žít pohodlnější životy, tím více je pro náš osobnostní rozvoj a pro náš životní úspěch důležité naučit se aktivně pracovat se svou zónou pohodlí.

Nedávno jsem slyšel nějaký názor, že naši rodiče, babičky a dědečkové nikdy nic o komfortní zóně neslyšeli, že jim nikdo neříkal, že z ní musejí vystupovat, a také žili, také dokázali být v té době úspěšnými lidmi. Tak proč to do nás v dnešní době všichni „cpou“ z každého rohu? K tomu snad stačí jen dodat, že ti naši předkové, prarodiče, byli nuceni z komfortní zóny vystupovat díky prostředí, ve kterém žili. Já si pamatuji dodnes na vyprávění svých rodičů a babiček o tom, jak museli každé ráno vstávat do chladné místnosti, v zimě si museli prohrabávat cesty obrovskými závějemi, nejezdila veřejná doprava, museli chodit i kilometry pěšky do školy, vyrábět si hračky, aktivně pomáhat rodičům v hospodářství nebo domácnosti, zkrátka a dobře byli nucení svými životními podmínkami pravidelně vystupovat ze své komfortní zóny. Oni neměli jinou příležitost, neměli na výběr, proto je to nemusel nikdo učit. Zkrátka a dobře růst a pohodlí nejdou dohromady – a pokud chceme být v životě opravdu úspěšní v jakékoli oblasti, nedosáhneme toho bez růstu, bez každodenní práce a rozvoje našich silných stránek. Rychlost, dynamika a pohodlnost dnešní doby můžou být skutečně pro náš růst a úspěch opravdovým zabijákem. Vypovídají o tom i statistiky lidí se syndromem vyhoření a depresemi, které jsou v dnešní společnosti velmi časté. Psychologové a kouči vidí největší problém právě ve velikosti naší komfortní zóny. Pokud totiž máme štěstí a žijeme opravdu v moderní a rozvinuté společnosti, pokud sami nechceme z té naší zóny komfortu nějakým způsobem vykročit, vůbec se svého pohodlí nemusíme vzdávat, vše máme zařízené, veškeré základní potřeby pro náš život máme k dispozici na dosah ruky. Hlavní problém vězí v tom, že čím větší máme naši komfortní zónu (zónu pohodlí), tím menší je zóna našeho růstu a rozvoje. Je to zóna, kde se cítíme alespoň trochu nekomfortně, kdy sami na sobě pociťujeme zdravou míru nervozity, nebo strachu. I proto koučové této zóně říkají „zóna optimální úzkosti“ nebo „zóna optimálního fungování“.

Já si to představuju jako ideální růstové prostředí mého osobního rozvoje, a pokud chci ze své osobnosti získat to nejlepší a chci pravidelně dosahovat úspěchu v různých oblastech svého života, které jsou v souladu s mou osobní vizí i s mou identitou, je mým úkolem zajistit pro mou osobnost co nejlepší prostředí růstu. A proto se musím naučit pravidelně vystupovat ze své komfortní zóny a udržovat ji vědomě v optimální velikosti, protože bez růstu není úspěch a v pohodlí nic dobrého nevyroste.

A jak vy vnímáte komfortní zónu? Je to už pro vás dnes sprosté slovo, nebo si také uvědomujete, že je opravdu důležité naučit se ze své zóny pohodlí aktivně vystupovat?

Já budu určitě moc rád, pokud se podělíte v komentářích o nějaké vaše tipy, příběhy o tom, jak vám pomohlo vystupování z komfortní zóny k vašemu úspěchu, nebo osobnímu rozvoji, nebo pokud mi dáte tip třeba na nějakou knihu, která vám v tom pomohla.

Mě už teď napadá pár tipů, nebo možná příběhů, které jsem dostal od různých úspěšných lidí, jak se naučili vystupovat ze své komfortní zóny, a o ty bych se s vámi rád podělil v dalším dílu podcastu Myšlením na vrchol.

© Lukáš Eder