Z každé naší práce se může stát bestseller

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Občas se nám v životě stane nebo může stát, že děláme na něčem, čemu nepřikládáme valnou hodnotu. O čem si myslíme, že je bezvýznamné a děláme to z povinnosti, ale ve výsledku může tato činnost ovlivnit obrovské množství lidí. Proto nepodceňujme to, co děláme, a obklopujme se lidmi, kteří vědí, jak udělat svoji práci dobře. Možná to může znít až bláhově, ale právě tyhle dvě myšlenky jsou dnešním tématem podcastu Myšlením na vrchol.

Ve druhé polovině 19. století, když probíhala válka mezi Španělskem a Spojenými státy, se tehdejší prezident USA McKinley potřeboval spojit s jakýmsi Garcíou, který byl vůdcem povstalců na Kubě a byl usídlený v horách. Nevěděl však, jak se s ním spojit, a kdosi mu tehdy poradil, že jediný člověk, který ho dokáže vyhledat a donést mu dopis, je jakýsi poručík Rowan.  Opravdu tohoto poručíka oslovil, předal mu poselství Garcíovi a on to poselství doručil. Ne, nemusíte mít strach, že bych vám tady chtěl přednášet dějepis. Rád bych vám řekl pár dojmů z maličké publikace, knížky, kterou jsem dostal od velmi zajímavého člověka. Tím člověkem je Michal Rückel. Je pro mě velice inspirativním člověkem, který se úplně zamiloval do úspěchu a do osobního rozvoje a růstu. I z tohoto důvodu je jedním z řečníků na konferenci Tajemství obchodu, kterou pořádáme nejenom pro obchodníky, ale pro všechny, kdo mají zájem o osobní růst. 

Teď se ale vrátím k té knížce, kterou jsem od Michala dostal. Je opravdu velmi malinká, přečtete jí během deseti, patnácti minut. Knížka je postavena na příběhu, o kterém jsem mluvil, jak jakýsi nadporučík Rowan doručil poselství od amerického prezidenta Garcíovi. Opravdu zajímavé na tom je, jak je ten příběh a myšlenka té knížky aplikovatelná do dnešní moderní doby, a to i přesto, že to na začátku nebyla knížka. Původně to byl novinový článek, jehož autorem je Elbert Hubbard, což je známý filozof a spisovatel. Tento článek napsal na základě prostého rozhovoru se svým synem. Původně tomu článku ani nepřikládal velkou hodnotu, publikoval ho zdarma v časopise, ale měl obrovský dosah. Dokonce článku nedal ani nadpis, protože si nemyslel, že by to bylo nějaké významné dílo.

Když se dostal výtisk časopisu s článkem do oběhu, do vydavatelství začaly chodit další a další objednávky na tucty výtisků s tímto článkem. Zprvu tomu nikdo nerozuměl, až potom se ukázalo, že lidi chtěli časopis jen kvůli tomu jednomu článku. Celé to vyvrcholilo tím, že majitel železniční společnosti New York Central Railroad požádal vydavatelství o to, aby publikovali jenom tento článek pro jeho zaměstnance a aby mu vydali publikaci v podobě malé knížky s tímto článkem. Objednal sto tisíc malých brožurek s reklamou na jeho Empire State Express.

Ještě jedna náhoda tento článek doprovázela. Když tuto společnost navštívil ruský princ, všiml si té malé brožurky a velmi ho zaujala. Odvezl si ji, nechal si ji přeložit do ruštiny a rozdat ji všem železničářům na ruských drahách. Následně se tato brožura dostala do Německa, do Turecka a do Číny. Později, když Rusko válčilo s Japonskem, ji dostal každý ruský voják. Když Japonci zajali Rusy, tak si ji nechali přeložit, protože si mysleli, že je to něco strašně důležitého. A tak se dostala i ke všem japonským vojákům. Souhrou těchto neuvěřitelných a malých náhod bylo vytištěno přes čtyřicet milionů brožurek s názvem Poselství Garcíovi. Tak se z původně neznámého článku bez názvu stalo malé literární dílo, které se dostalo do oběhu ještě za autorova života, a to díky souhře malých náhod. 

Všechno to začalo malým nevinným filozofickým rozhovorem mezi otcem a synem. Hlavní myšlenka je velmi prostá, není to nic složitého. V zásadě je to jen o tom, že opravdovým hrdinou americké války byl právě ten nadporučík Rowan, který dokázal doručit poselství Garcíovi. Nikdo na to neměl, nikdo nevěděl, jak toho člověka najít, ale on se neptal, dostal úkol a šel ho splnit. Proto si myslím, že tohle je aktuální téma v dnešní době, protože pokud sestavujete týmy a pokud chcete stavět firmy nebo budovat projekty, tak potřebujete najít takové Rowany. Potřebujete najít lidi, kteří se nebudou pořád ptát na to, jak mají něco udělat. Chcete mít ty, kterým stačí vědět, co mají udělat, a najdou si cestu sami. Myšlenka vzniku této knihy a původního novinového článku pro nás může být inspirací, protože nikdy nevíme, jaké následky může mít to, co právě teď děláme.

Můžeme si myslet, že děláme úplně bezvýznamnou činnost nebo něco, čemu nepřikládáme velkou hodnotu, ale souhrou náhod nebo i správného nastavení naší mysli a toho, co děláme, můžeme dosáhnout neočekávaných výsledků. Tolik tedy malá publikace Poselství Garcíovi.

Pokud by vás zajímala a chtěli byste si ji přečíst, bude vás to stát jen pár minut vašeho života. Vydalo ji nakladatelství Chintamani  a přeložil jí Jan Turja Kempe. Ještě jednou moc děkuji Michalovi Rückelovi za to, že mi tuto publikaci dal, protože se mi vryla do paměti a vždy si na ni rád vzpomenu nebo si ji přečtu znovu. Jestli máte zkušenosti s knížkou Poselství Garcíovi, budu moc rád, když se o své zkušenosti podělíte na webu bussinesleaders.cz.

© Lukáš Eder