Růst je základ každého úspěchu!

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Snili jste někdy o tom vyhrát obrovské množství peněz v loterii? Říkali jste si, jaké by to asi bylo nic nemuset dělat, jen tak si prostě užívat, žít, válet se a radovat se z toho úspěchu, z těch peněz – koupit si, co chci, a nedělat vůbec nic. Představujete si takhle úspěch a myslíte si, že tenhle úspěch je zasloužený a udržitelný? Pojďme se na to podívat.

Nedávno jsem někde na sociálních sítích viděl obrázek ledovce, na kterém byl vyobrazený úspěch, a byl vlastně přirovnán právě k tomu ledovci. I u většiny lidí je úspěch pouze to, co je vidět nad hladinou, ale to, co je pod hladinou, už nikdo nevidí. To, bez čeho by ledovec nikdy nemohl plout, to, bez čeho by nemohl nikdy takhle vzniknout. A to je právě to, co je stejné i pro úspěch.

Každý dlouhodobý a udržitelný úspěch by byl nedosažitelný, pokud by jej nedoprovázel růst. Úspěch bez růstu, to je jako dům na špatných základech. Můžete postavit velmi rychle vysoký dům, ale když nebudete věnovat dostatečnou péči základům, na kterých stojí, tak se vám jednoho dne prostě zbortí. A s úspěchem to vnímám velmi podobně. Pokud si někdo myslí, že úspěch je, řekněme tomu, velké množství peněz, nebo nějaká taková forma bohatství, tak potom není v dnešní době tak složité toho úspěchu dosáhnout velmi rychle. Pokud třeba mám štěstí a vyhraju v nějaké loterii, nebo něco náhle zdědím, nebo cokoli… Přijdu nějakým rychlým způsobem k úspěchu, v tomto případě třeba k nějakým velkým penězům. Často se právě stává, že lidé, kteří vyhrávají v loterii, stávají se brzy důkazem rčení „rychle nabyl, rychle pozbyl“. Jednoduše řečeno, pokud v životě dosáhnete jakéhokoli úspěchu, aniž byste museli vyvinout nějakou konkrétní aktivitu, něco se naučit, prostě když toho úspěchu dosáhnete bez růstu, nenaučíte se ten úspěch řídit, nenaučíte se ho znovu duplikovat, a potom velmi snadno sklouznete zpátky na dno a nebudete vědět, jak pokračovat dál, jak toho úspěchu znovu dosáhnout.

Je dobré si uvědomit, že růst buduje vaši schopnost řídit a udržovat vaše úspěchy, proto i v životě úspěšní lidé, velmi bohatí, několikrát třeba zkrachovali, byli několikrát na úplném dně, ale dokázali se velmi rychle z toho dna dostat a znovu vystoupat k výšinám. Existují opravdu lidé, kteří za život zkrachovali dvakrát, třikrát, ale protože ten předchozí úspěch už si vybudovali díky růstu, tak ho uměli znovu replikovat. A hodnota úspěchu se skrývá právě v tom růstu, žádný úspěch nemůže být větší než předchozí růst, protože je to tak i v přírodě. I v přírodě potřebujete, aby vznikl květ, takže musí nejdřív vyrůst nějaký stonek, který je dostatečně silný na to, aby ten květ udržel. Představte si ten květ jako úspěch. Stonek, který ten květ drží, musí postupně růst. Jak dlouho ten stonek roste? A potom květ třeba vykvete jenom na hrozně krátkou chvíli. Každý, kdo v životě roste, každý, kdo se soustředí na svůj osobní rozvoj nebo na rozvoj jakýchkoliv svých dovedností, si zaslouží úspěch, a on se dostaví. Dříve, nebo později ten úspěch přijde, je ale důležité nezaměřovat se jenom na něj, je důležité zaměřovat se na ty procesy a na ty dovednosti a na ten rozvoj, který vás k tomu úspěchu dovede.

Já jsem v posledních dílech podcastu Myšlením na vrchol mluvil hodně o pozitivním myšlení, o tom, jak být v životě optimistický a jak mít ten pozitivní náhled obecně na svět a na život. Ale když podvedete růst, když nebudete věnovat dostatečné úsilí těm základům toho úspěchu, tak vám ani optimismus nepomůže. Je to součástí toho úspěchu, je to součástí toho rozvoje, musíte tomu věnovat dostatečné množství času, dostatečné množství energie, a čím víc energie tomu věnujete, tím větší úspěch se dostaví, tím většího úspěchu dosáhnete.

Asi jsem nepoznal žádného úspěšného člověka, opravdu úspěšného, který by se pravidelně nevzdělával, který by nečetl knihy, který by se nezajímal o nové dění – je to prostě součástí toho úspěchu, součástí těch úspěšných lidí je vzdělávání se a chuť učit se nové věci. Proto, zajímejte se víc o to, jak se učit efektivně, jaké jsou nové nástroje, jaké jsou nové procesy, protože v dnešní době je toho kolem nás opravdu spousta. A nezkoušejte tohle obejít, nezkoušejte podvést ty přírodní zákony, udělat slabý stonek a obrovský květ, protože platí ještě jeden zákon, a to je Murphyho zákon: „Co se může pokazit, to se vždycky pokazí“. Takže věnujte tomu čas, úsilí a najděte si nástroje, které vám budou vyhovovat. Já třeba teď zkouším zlepšit nebo zefektivnit vstřebávání informací z knih čtením, zkouším se naučit rychle číst, stejně tak se zkouším naučit i rychleji učit cizí jazyky, protože obecně žijeme ve velmi rychlé, dynamické a informační době a získávání informací je jednou z nejzákladnějších potřeb každého růstu.

A jaké způsoby se osvědčily vám? Co teď používáte, co jste si oblíbili? Máte nějaké tipy, jaké nástroje vy používáte pro váš růst?

© Lukáš Eder