Odhalte protivníka pozitivní mysli

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Každý den jsme vystaveni desítkám negativních myšlenek, událostí a různých podnětů, které prohlubují naše negativní emoce. V tomto negativním prostředí je velmi náročné udržet si pozitivní myšlení. Co je to pozitivní myšlení? Jak nám může každý den pomoci čelit novým výzvám, překonávat nové překážky a budovat si cestu za úspěchem? Jaký je jeho největší protivník a co se odehrává v naší mysli v nečekané a náhlé situaci?

Zkuste si představit, že vstoupíte do místnosti, která je plná dětí. Dětí, které si hrají, smějí se a jsou šťastné. Mezi těmi dětmi stojí vysoký muž a v ruce drží střelnou zbraň. Co vás jako první napadne? Na koho zaměříte svůj pohled?

Většina z nás si všimne hlavně muže se zbraní v ruce a patrně nás bude napadat, co by s tou zbraní mohl udělat. Málokoho napadne, že v ruce nedrží opravdovou střelnou zbraň, ale že je to jen zapalovač ve tvaru pistole, kterým chce zapálit narozeninový dort.

To je samozřejmě jen příklad a pravděpodobně se do této situace nikdo z nás nedostane. Ale čistě hypoteticky, pokuste se do situace vcítit. Přišli byste do místnosti a viděli tohoto člověka. Napadlo by vás, že má v ruce zapalovač a chce zapalovat svíčky na dortu?

Čím to je, že první, co nás napadne, jsou negativní myšlenky? Hned myslíme na nejhorší, nenapadne nás, že ta osoba nemůže mít žádný důvod dětem ublížit, je tam deset, patnáct dětí, které si hrají. Proč by na ně mířil zbraní? Jsme snad v tu chvíli špatní lidé, když si nedokážeme připustit, že nemá důvod dětem ublížit? Nejde ani tolik o nás nebo o náš charakter. Je to přirozená práce našeho podvědomí a naší mysli. Prostřednictvím negativních myšlenek se nás snaží ochránit před potenciálním nebezpečím. A my samozřejmě nemůžeme vědět, co má ten člověk s pistolí v úmyslu. Nevíme, co se stalo předtím, takže je v pořádku, že máme negativní myšlenky. Občas jsou namístě, protože nás a naše okolí dokážou ochránit před tragédií nebo něčím špatným.

Problém je, že máme někdy negativních myšlenek až příliš mnoho a je to z velké části způsobené naším okolím. Když se podíváte na jakékoli zprávy, všude vidíte samou negativitu. Je velmi náročné s tím každý den pracovat tak, abychom neměli příliš mnoho negativních myšlenek. Přitom je prokázáno, že optimisté a lidé s pozitivní myslí mají mnohem bohatší život, jsou zdravější, mají lepší vztahy a snadněji dosahují svých cílů. Proto si myslím, že pozitivní myšlení je klíčovým předpokladem pro jakýkoli úspěch v jakékoli oblasti vašeho života. Kdo je podle vás největší protivník pozitivního myšlení a vašeho úspěchu? Určitě jste si už plnili nějaký cíl nebo pracovali na novém projektu. Ze začátku jste byli zapálení, měli jste spoustu nápadů, elánu a nadšení, a najednou se něco stalo a nevěděli jste, kam dál. Vše se najednou zničehonic přestalo dařit. Čím to bylo? S kým jste najednou museli začít bojovat?

Největším protivníkem úspěchů, pozitivního myšlení a správného nastavení mysli je strach. Právě strach ve vaší hlavě vám začal házet klacky pod nohy. S největší pravděpodobností se totiž stalo, že jste při plnění projektu nebo cíle dospěli do bodu, kdy už si vaše podvědomá mysl nebyla sama sebou stoprocentně jistá. Představte si to tak, že jste překročili nějakou čáru, nebo se dostali na určitou hranici. Já si to představuji jako linku, která se nachází někde hluboko uvnitř mého podvědomí a definuje, co jsem schopen udělat a jak daleko jsem schopen dojít. Vždy, když dorazíte na tuto linku, v hlavě se vám zrodí negativní myšlenka, která se vám snaží bránit v další činnosti, protože si vaše podvědomí není jisté tím, že to opravdu zvládne a že na to máte. Jak ale ten strach můžeme porazit, když je tak hluboce zakořeněný někde v nás, v naší přirozenosti, v našem podvědomí? Obecně je nejčastější strach z vlastního selhání. To asi není žádné překvapení, protože jsme ho určitě zažili úplně všichni. Co se ale vlastně děje ve vaší hlavě, když takový strach prožíváte? Možná jste si v tu chvíli řekli, že prostě nejste dost dobří. Nebo jste v tom stejném už jednou selhali a nevíte, jak dál. Bojíte se, že selžete znovu, což vede k vyhoření a už v dané činnosti nechcete nadále pokračovat.

Jestli tomu tak je a někdy podobné myšlenky zažíváte, tak vám gratuluji, protože jste právě identifikovali svůj strach. Můžete ho pojmenovat jako nedostatečné sebevědomí nebo slabou víru v sebe sama – to je jen na vás. Ale právě to pojmenování a uvědomění si strachu je prvním krokem k tomu, abyste svého protivníka porazili a mohli jít dál. 

Samozřejmě se nám těžko bojuje proti někomu, koho neznáme. Tudíž prvním krokem je uvědomit si strach, jasně ho definovat a pojmenovat. Je možné, že když se nad tím zamyslíte, dostanete hned strach, že tento boj musí být hrozně náročný a těžký. Mám pro vás špatnou zprávu. Ano, je to tak. Opravdu to není jednoduché. Je poměrně těžké s tím strachem bojovat. Pro každého z nás jinak, protože každý z nás je osobitým individuem. Rozhodně to ale stojí za to, protože ve chvíli, kdy se naučíte svůj vnitřní strach pravidelně porážet, pomůže vám to při každé výzvě, kterou si v životě dáte, a k plnění jakéhokoli životního cíle. 

Někdo si představuje pozitivní myšlení jako sluníčkářství nebo možná nezodpovědný a riskantní přístup k životu. Já to vnímám jako nástroj nebo dovednost úspěšných lidí, kteří se naučili vědomě bojovat se svými slabinami a svým strachem. Ti lidé si uvědomili, že díky pozitivním emocím a pozitivnímu myšlení mají v životě mnohem více možností, že mají otevřenější mysl a že skutečným dopadem pozitivního myšlení jsou vybudované sady dovedností, díky nimž budou schopni kdykoli zvládnout jakoukoli náročnou životní situaci nebo přijmout novou výzvu.

Doufám, že vám dnešní díl alespoň trochu otevřel mysl, pomohl vám vnímat pozitivní myšlení z jiného úhlu a že už dnes se nebudete bát bojovat s jakoukoli výzvou nebo se svým vnitřním strachem. Věřím, že to stojí za to. 

© Lukáš Eder