Nepodceňujte své emoce, mají velký vliv na vaši budoucnost

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Co si myslíte o emocích? Co mají společného s úspěchem? Patří emoce do businessu? Umíme správně projevovat naši radost, nebo naopak náš smutek? Dáváme přednost vzteku a projevování špatných emocí, nebo umíme sami sebe i pochválit nebo projevit veřejně, že máme z něčeho radost, že se nám něco opravdu povedlo a že jsme na sebe pyšní? A co mají společného emoce se vzděláním? To je téma dnešního podcastu Myšlením na vrchol.

Mnohým z nás rodiče říkávali: „Musíš se dobře učit. Musíš studovat. Jestli chceš v životě něčeho dosáhnout, jestli chceš někým být, musíš se dobře učit, mít vysokou školu.” Když jsem nad tím přemýšlel, podíval jsem se na příběhy lidí z naší novodobé i dávné historie. Například Edison, kterého vyhodili ze základní školy, Henry Ford, který také nevychodil základní školu, z novodobé historie pak Bill Gates a Steve Jobs, kteří nevystudovali vysokou školu – ti všichni uspěli. Zapsali se nějakým způsobem do dějin a přitom, podle teorie našich rodičů, na to neměli nárok. Oni nebyli vzdělaní, nebyli vystudovaní, tak jak je to možné?

Já nechci popírat potřebu a nutnost vzdělání pro rozvoj naší osobnosti. Vzdělání je rozhodně velmi důležité v lidském životě. Zamýšlel jsem se nad touto otázkou a uvědomil jsem si, že ani v knihách, které jsem přečetl o osobním rozvoji nebo o podnikání, nebylo napsané, že pro úspěch je důležité být dobře vzdělaný nebo mít dostatek vědomostí. Spíš v nich byl úspěch prezentován jako schopnost umět se správně rozhodovat. Schopnost umět reagovat a zvolit si správnou cestu. Přemýšlel jsem proto nad tím, že jestliže ti úspěšní lidé říkají, že pro jejich úspěch bylo podstatné umět se správně rozhodnout, tak se musím zamyslet nad tím, na základě čeho se v životě rozhodujeme. Rozhodujeme se na základě našich vědomostí, které jsme získali studiem a četbou knih, nebo na základě vnějších podnětů? Nebo snad na základě našich emocí či intuice? Čemu dáváte přednost vy?

Já jsem byl nedávno na zajímavém workshopu Mariana Jelínka, kterého, předpokládám, znáte. Je osobním koučem především businessmanů a úspěšných sportovců, je mentálním koučem Jaromíra Jágra, Karolíny Plíškové a dalších. Jeho workshop můžu doporučit, protože dokáže ukázat na své praxi, jak pracovat se svou myslí. I na tomto workshopu Marian Jelínek zmiňoval tuto myšlenku. Pokud bychom se rozhodovali pouze na základě našich informací a vědomostí, tak by Coca-Cola nemohla být nejprodávanějším nápojem na světě.

A i na tomto workshopu Marian Jelínek zmiňoval tuto myšlenku: „Pokud bychom se rozhodovali jako lidé, jen na základě našich informací a vědomostí, tak potom nemůže být Coca-Cola nejprodávanější nápoj na světě. Potom by přece lidé nekouřili, protože vědí, že jim to způsobuje rakovinu a může je to přivést do hrobu.”

Na základě čeho se tedy rozhodujeme? Rozhodujeme se na základě našich pocitů a emocí. Jsem přesvědčený o tom, že pokud chceme v životě dosahovat úspěchu, pokud chceme mít správně nastavené růstové myšlení a chceme se rozvíjet, je v první fázi potřeba poznat sám sebe, identifikovat své emoce a učit se s nimi pracovat. Pokud toto zvládneme, budeme se v emočně vypjatých situacích dobře rozhodovat, budeme umět zachovat chladnou hlavu a umět zhodnotit nasbírané vědomosti z knih a vzdělání. 

Nechci podceňovat vzdělání, je samozřejmě důležité a všichni úspěšní lidé se vzdělávali a vzdělávají. Například Edison, i když nechodil do školy, vzdělávala ho doma matka. O Gatesovi je známo, že přečte ročně stovky knih. Myslím si, že můžete mít v životě desítky diplomů, strávit stovky hodin v knihovnách, můžete mít obrovské štěstí na dobrou situaci, mít nejkrásnější osobní vizi, správně stanovené cíle nebo perfektně zvládnutou vizualizaci vašich cílů, ale pokud nezvládnete ovládat své emoce, pokud se nebudete učit poznávat sami sebe, kým opravdu jste, tak nedokážete ve správné chvíli nasbírané vědomosti zhodnotit. Bude pro vás velmi složité opakovat růst a nastavovat růstové myšlení. 

Osobně si myslím, že největším štěstím v lidském životě je, když si někdo dokáže najít práci, která ho opravdu baví, udržuje ho ve stavu flow a naplňuje ho. Ale i když toto dokážete a budete přehlížet a podceňovat své emoce, tak vás jednou doženou. Přetvařovat se a popírat své vlastní já je ohromně vysilující. Proto věnujte energii sami sobě, věnujte čas svému vnitřnímu dialogu, nebojte se vést rozhovor sami se sebou a odhalit své špatné a dobré emoce. Pomůže vám to, abyste si zvládali plnit cíle, abyste si uvědomili své životní hodnoty. 

Občas si všímám, že lidé se stydí a bojí projevovat své pozitivní emoce a naopak, občas až příliš často, nemají zábrany projevovat ty emoce špatné, které nás nutí dělat něco, co ani nechceme a čeho později litujeme. 

A jak to vnímáte vy? Vybavujete si nějakou situaci, kdy jste na sebe nebyli pyšní, na to, jak jste reagovali, na to, co jste řekli? A nebo naopak, kdy jste na sebe byli hrdí, že jste něco zvládli? Já jednu takovou situaci mám, a o tu bych se s vámi podělil v dalším díle podcastu Myšlením na vrchol. Jestli vás již teď nějaká napadá, klidně se o ni podělte v komentářích.

© Lukáš Eder