Naučte se milovat svou práci

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Jak moc milujete svoji práci? A je vůbec v dnešní době možné naučit se milovat svou práci? Vždyť do práce přece musíme chodit všichni s nechutí. Práce nás obírá o čas s rodinou, práce je přece něco namáhavého a těžkého. Jak může vůbec někdo říct, že miluje svou práci?

Ale já jsem opravdu přesvědčený o tom, že každý z nás může milovat svoji práci. Záleží jenom na úhlu pohledu.

Nedávno jsem se zúčastnil workshopu, kde jsem se dal do řeči s jednou mladou paní, bavili jsme se o naší práci a vyplynula z toho docela zajímavá konverzace. Rád bych se o ni s vámi podělil, protože mě díky ní hned napadla další myšlenka a také téma na příští díl podcastu.

Já jsem té paní vysvětlil, kde dělám, co dělám, pro koho pracuji a ona se pravděpodobně chtěla nějakým způsobem do mě vcítit nebo mě nějak politovat, ale v každém případě řekla, že když se nad tím zamyslí, tak moje práce musí být strašně těžká a náročná a únavná. A já jsem se na ni v šoku podíval a řekl jsem jí: Ne, moje práce je úplně skvělá, já miluju svoji práci! 

Ona na mě vyděšeně koukala, protože pravděpodobně čekala, že jí dám za pravdu a začnu si stěžovat, jak je to těžké. Pro ty, kteří nevědí, co dělám – mojí prací pro Petra Casanovu je prodávat reklamu, hledat partnery, se kterými chceme spolupracovat, a podobně. A právě ta paní to vnímala tak, jako že jsem obchodník, a měla vsugerované, že obchodník je ten, kdo někomu něco nutí a něco prodává. A já jsem jí právě vysvětloval, že to tak není, že já si nemyslím, že bych někomu něco nutil nebo někomu něco prodával, já jsem se naučil opravdu svoji práci milovat. A to proto, že věřím tomu, že můžu někomu pomoci dosáhnout lepších výsledků nebo se zviditelnit. A proto opravdu nikoho nepřesvědčuji, já to vnímám jako možnost potkávat se se skvělými lidmi, od kterých se můžu učit a kterým ještě mám co nabídnout, protože řeší třeba nějaký problém, pro který my to řešení máme.

Když jsem to té paní takhle vysvětlil, tak sama uznala, že teda asi opravdu ta moje práce nebude tak špatná, když to takhle vnímám. Ale že ona to myslela trošku jinak. Myslela to obecně tak, že ti obchodníci to mají těžké, protože musejí někoho pořád přesvědčovat a prodávat. A že kdybych třeba prodával životní pojistky, nebo kdybych prodával třeba vysavače, tak že bych to tak jednoduché neměl. A já jsem jí opět řekl: “Ale to není o tom, jaký produkt prodávám. Je to o tom, s jakým nastavením do té práce chodím. Znám skvělého pojišťovacího makléře, který prodává jenom životní pojistky, je v tom výborný a je vidět, že tím opravdu žije a že tomu rozumí, že ho to baví a že to dělá už asi 30 let, a je to obrovsky pozitivní člověk.

Je opravdu jenom na nás, jak si právě toto myšlení nastavíme. Já věřím tomu, že se každý z nás může naučit milovat svoji práci. A je úplně jedno, jestli jste obchodníkem, jestli jste projektovým manažerem, jestli jste řemeslníkem, je to skutečně jedno. Podstatné je, abyste si uvědomili, proč tu práci milujete. Důležité je si uvědomit, jestli ta Vaše práce je vůbec v souladu s vaší osobní vizí, kterou jste si stanovili, a tohle si ideálně i ověřit na nějakém konkrétním cíli a příkladu, kterého dosahujete při cestě za tou vizí. A jestli si tohle ověříte a jste o tom přesvědčeni, tak potom už vám nic nestojí v cestě k tomu naučit se opravdu milovat svoji práci.

Myslím, že velmi dobře o tom píše Simon Sinek v knize Začněte s PROČ. Já předpokládám, že tu knížku asi znáte, ale vůbec ta myšlenka té práce s tím proč něco dělám, je opravdu pro osobní rozvoj strašně důležitá. To, co v životě děláme a jakým způsobem to děláme, to už jsou jenom ty procesy, které my se můžeme naučit měnit a podobně. Ale právě ta základní myšlenka, proč něco děláme, je pro naši osobní vizi a pro láskyplný vztah k naší práci asi to nejdůležitější.

Já si vždycky vybavím příběh, který Simon Sinek ve své knize popisuje na dvou zednících, kteří staví zeď. Přijde za jedním zedníkem a ptá se na jeho práci a zedník si stěžuje, že je to velmi těžká a náročná práce, že od rána do večera dře, staví zeď, bolí ho z toho záda atd. Přijde na druhou stranu stavby a tam je další zedník, který se usmívá a dělá tu samou práci, a on se ho ptá, co si myslí o své práci a on řekne, že má rád svou práci, protože on staví katedrálu. A tady vidíte ten obrovský rozdíl. Na jedné straně byl zedník, kterému někdo řekl: „Tady pojď a stav zeď.”  On ale nevěděl, proč tu zeď staví. Na druhé straně byl zedník který dělal úplně tu samou práci, ale někdo, zřejmě jeho mistr, mu řekl: „Pojď, jdeme postavit katedrálu, uděláme něco více. Nestavíme jen zeď, ale katedrálu.”

A přesně o tomhle si myslím, že by to mělo být. Že opravdu každý se dokáže naučit milovat svou práci. Je to jen o tom vědět, proč tu práci dělám. A pokud vy zjistíte, proč chodíte do práce, proč začínáte nový projekt, proč chcete něčeho dosáhnout, tak i potom dokážete přesvědčit vaše okolí, aby vás následovalo a můžete se stát dobrým lídrem. Protože když se naučíte milovat svou práci a víte, proč ji děláte, tak potom to můžete naučit i ostatní. Jestli jste podnikatel nebo manažer a potřebujete přesvědčit kolegy, aby s vámi začali pracovat na nějakém projektu, aby vám pomohli něčeho dosáhnout, musíte si dát práci s tím definovat vaše proč a dát lidem nějaký vyšší princip, proč by do té práce měli chtít chodit. Zkuste se i vy sami nad tím zamyslet a podělte se s námi prostřednictvím komentáře pod tímto podcastem na webu businessleaders.cz, jak jste se naučili milovat svoji práci nebo jak jste to naučili své kolegy či zaměstnance.

© Lukáš Eder