Na čem vám v životě opravdu záleží a jaký to má vliv na vaše cíle?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Některým z nás rodiče říkali, na jakou máme jít školu nebo jaký sport bychom měli dělat a čeho bychom měli v životě dosáhnout. Ale jak přišli na to, že nás zrovna tato činnost bude bavit? Podle čeho se rozhodli nás dát na tu školu nebo nás donutili jít za tímhle cílem? A opravdu je to náš cíl? Opravdu žijeme své sny? Nebo žijeme sny někoho jiného? Podle čeho se tedy máme rozhodnout, když ne podle zkušenosti a moudrosti našich rodičů, kteří to s námi myslí dobře? Jak si máme stanovit své sny a cíle?

Na čem vám v životě opravdu záleží, co je pro vás to nejdůležitější, jaká je vaše životní priorita? Definovali jste si někdy své hodnoty? A co si má vlastně člověk představit pod slovem hodnota? Já to vidím jako určité životní přesvědčení, něco, na čem mi v životě nejvíc záleží a podle čeho se rozhoduji. Mám stanovený žebříček, ten mi pomáhá se rozhodovat v emočně velmi vypjatých situacích, nebo mi pomáhá stanovit si své vize, svoji identitu a své cíle. Pokud nebudete mít život postavený na životních hodnotách, na tom, co je pro vás opravdu důležité, tak se vám může stát, že dosáhnete cíle, ze kterého nebudete šťastní. Nebo například půjdete směrem, který vám nevyhovuje, neodpovídá vaší osobní identitě.

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč si vůbec stanovovat nějaký hodnotový žebříček nebo jakým způsobem si specifikovat svoje hodnoty? Hodnoty se zdají být ze začátku velmi snadno identifikovatelné, protože je všichni žijeme každý den. Ale zkuste se tomu někdy opravdu věnovat, vyhraďte si na to čas, buďte sami sebou, podívejte se do sebe a zkuste si nad tím zapřemýšlet a své hodnoty identifikovat. Pojmenujte je, protože vám to pomůže k řešení neočekávaných situací, ve kterých se budete muset rozhodovat na základě svých emocí nebo pudů. Hodnoty vám pomůžou se rozhodnout správně, protože je budete mít hluboko zakořeněné ve svém podvědomí. Stejně tak vám pomohou rozvíjet vaše silné stránky.

Pokud totiž objevíte svoji silnou stránku a dostanete se do flow (takový ten stav, kdy ani nevíte o tom, jak rychle čas plyne, a děláte něco, co vás nabíjí energií, co vás baví a co vás naplňuje), tak vám hodnoty pomůžou rozvíjet vaše silné stránky. Pomohou vám totiž k tomu uvědomit si, jaký je váš opravdový směr, kterým chcete jít.  Například pokud je vaší silnou stránkou plánování času nebo starost o druhé a jednou z vašich životních priorit nebo hodnot poznávání nových krajin a cestování, mohli byste být skvělí průvodci nebo byste mohli mít třeba svoji cestovní kancelář. Bavilo by vás plánovat lidem čas a zároveň poznávat nové světy. Je-li vaší životní hodnotou třeba posouvat a vymýšlet nové věci nebo jste ochotni brát zodpovědnost za druhé a jste ochotni se dále vzdělávat, tak byste mohli být pravděpodobně skvělým byznysmenem. Pokud vás nabíjí nějaký sport a vaší hodnotou je poctivost, pravidelnost a tvrdá dřina, možná byste byli skvělým sportovcem.

Důležité je, že každý jsme v tomhle individuální, nikdo na planetě nemůže mít stejný hodnotový žebříček, každý to má nastaveno jinak, a i když tam budou mít dva lidé stejné věci, budou je mít jinak poskládané. Jednoduše řečeno hodnoty vám pomáhají stanovovat si cíle a rozvíjet váš osobní potenciál, protože aktivují vaše silné stránky a pomáhají vám získat větší sebedůvěru. Udělejte si proto čas a zkuste si stanovit svůj hodnotový žebříček. Ten se může pořád měnit podle toho, jak se vyvíjíte. Jiný hodnotový žebříček máte v šestnácti nebo v sedmnácti letech, jiné priority máte v pětadvaceti a v padesáti. Samozřejmě se vaše hodnoty mění i podle toho, jak sbíráte zkušenosti.

Jsem ale přesvědčen o tom, že každý, kdo si umí specifikovat a definovat hodnotový žebříček, dokáže dosáhnout stavu, kdy je v životě šťastný, dělá to, co ho baví a naplňuje. Zkuste si udělat čas sami pro sebe, položte si základní otázky, na čem vám v životě opravdu záleží, co je pro vás největší prioritou, a napište si to. Já jsem to takhle udělal, když jsem se dostával do nějakých špatných životních situací, protože pořád platí, že jednou jsme nahoře, jednou zase dole, jednou vyhrajete, jednou prohrajete. Zkuste si proto třeba do okamžiku dalšího podcastu položit tuhle otázku, udělat si pro sebe pět minut, a zapište si všechno, co vás napadne. Při čem zažíváte pozitivní emoce, všechno, co vás naplňuje, co vás dělá v životě šťastnými, co vám přináší radost, a napište si to na papír. V dalším podcastu Myšlením na vrchol se podíváme na to, které z těch věcí, které jste si napsali, by mohly být tou vaší opravdovou životní prioritou.

© Lukáš Eder