Kniha, díky které nahlédnete do hlavy olympijským vítězům

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Přemýšleli jste někdy nad tím, co se honí v hlavě úspěšným sportovcům? Špičkám ve svém oboru, které před sebou mají osudovou situaci? Například hokejistům, když střílejí na branku při nájezdech na olympijských hrách, tenistce, která má před sebou rozhodující podání, nebo golfistovi, jehož úder může mít hodnotu milionu dolarů? Co se takovým lidem odehrává v hlavě? Zajímalo by vás to? Na tohle by vám mohla odpovědět kniha od Mariana Jelínka, který s takovými lidmi pracuje.

Již dvakrát za poslední týden jsem zmínil přednášku a workshop Mariana Jelínka a dnes bych napsal rád recenzi na knihu, kterou jsem si od něj koupil. Jedná se o jeho poslední knihu s názvem Vnitřní svět vítězů. Knihu jsem přečetl za tři dny, jelikož není rozsáhlá počtem stran. Je ale velmi obsáhlá, co se týče zajímavých informací a zejména praktických zkušeností Mariana Jelínka, které on jako hokejový trenér mládeže a jako kouč úspěšných sportovců a businessmanů zažil.

Musím upřímně přiznat, že pro mě tato kniha nebyla nějakým způsobem průlomová, ani jsem se v ní nedozvěděl žádné zásadní nové informace. Trochu špatně se mi to posuzuje, jelikož jsem již několik knih na podobné téma přečetl. Ale kdybych ji četl dříve než knihy, které jsem zmiňoval v předchozích podcastech (např. Pozitivní inteligence, Naučený optimismus, Změna myšlení, Začněte s PROČ), jsem si jistý, že by pro mě průlomová byla. V každém případě to byla první kniha od Mariana Jelínka, kterou jsem četl, a četla se mi velmi dobře. Je psaná čtivou formou, je v ní několik teoretických myšlenek proložených konkrétními příklady ze zkušeností z koučování. Dokáže ve své knize velmi dobře přiblížit, jak to dělají jiní, zejména úspěšní sportovci, které Marian koučuje nebo koučoval. Jsou v ní konkrétní příběhy a návody od lidí, kteří souhlasili se zveřejněním. To může být opravdu velkým přínosem pro někoho, kdo se chce zdokonalovat.

Autor v knize velmi dobře popisuje, jak bychom mohli nebo měli pracovat se svými myšlenkami, vysvětluje, kdo nám vsadil do hlavy ty jedy, vinou kterých upadá naše sebevědomí a pod jejichž vlivem máme strach z prohry, začneme být nervózní a začnou nad námi vítězit emoce. Radí, jak se máme vyrovnávat se špatnými emocemi a s emočně vypjatými situacemi. Stejně tak se mi líbí způsob, jakým popisuje vnitřní dialog, o kterém jsem mluvil v předchozím dílu. Jak je důležitý vnitřní dialog úspěšných lidí a jak to dělají někteří sportovci.

Velmi detailně v knize popisuje, jak někteří sportovci používají svůj vnitřní dialog k tomu, aby odvedli co možná nejlepší výkon, jak funguje náš stav flow, nebo co si můžete představit pod pojmem spokojená nespokojenost. Spousta velmi úspěšných sportovců nikdy není stoprocentně spokojená se svým výkonem, ačkoli se jedná třeba o mistry světa. Možná že i díky téhle knize může mnohým z vás dojít, že se máme stále v čem zlepšovat. Pořád se okolo nás něco děje, stále přicházejí nějaké nové situace, nové vjemy, a záleží jen na nás, jak je dokážeme zpracovat.

Za sebe mohu knihu Vnitřní svět vítězů od Mariana Jelínka jednoznačně doporučit. Je to kniha, která se čte opravdu dobře a rychle. Rád bych tuto recenzi zakončil jednou citací z té knížky: „Jakmile uvěříme, že jsme nejlepší, že se není co víc učit, že už nemusíme tolik trénovat, je to první krok na cestě k porážkám.”

Pokud jste knihu četli, budu moc rád, když se v komentářích podělíte o své emoce, dojmy a o to, co jste z knihy odnesli, co se vám líbilo, nebo naopak nelíbilo. 

© Lukáš Eder