Kniha, díky které jsem pochopil PQ

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Dnes bych se s vámi rád pobavil o jedné knize, která mě do určité míry dost ovlivnila, v mém myšlení a nastavení mojí mysli. Je to knížka, která možná pro někoho z vás může být i do určité míry průlomová. Ale rozhodně věřím, že i díky ní si dokážete lépe uvědomit, jak je pro váš osobní růst důležité správné nastavení vaší mysli.

Asi už každý z nás slyšel pojem inteligence nebo emoční inteligence, ale slyšeli jste někdy pojem pozitivní inteligence? Je to i název knížky od autora Shirzad Chamine, který je předsedou největší organizace pro trénink koučů na světě. Koučoval stovky generálních ředitelů a jejich výkonných týmů a je také autorem knížky s názvem Pozitivní inteligence. Já bych se s vámi dneska rád podělil o svůj zážitek, o své dojmy z této knížky, protože si myslím, že pro některé lidi může být možná trochu přelomová. A hlavně velmi výstižně shrnuje to, o čem jsme se bavili v předchozích dílech.

Co vlastně ta pozitivní inteligence je? Co si pod tím máme představit?  Shirzad to vysvětluje asi následovně:

Vaše mysl je vaším nejlepším přítelem, ale zároveň je i vaším největším nepřítelem. A kvocient té pozitivní inteligence ukazuje míru nastavení té vaší mysli. Vysoká pozitivní inteligence vlastně znamená, že vám vaše mysl slouží a chová se hlavně jako váš přítel. Zatímco pokud máte pozitivní inteligenci nízkou, tak se naopak chová jako váš nepřítel a sabotuje váš rozvoj a vaši mysl. Samotný kvocient pozitivní inteligence označuje Chamine jako PQ. Hodnota je vyjádřena v procentech od nuly do stovky a v zásadě vyjadřuje poměr času, kdy vám mysl slouží k rozvoji oproti času, kdy mysl sabotuje váš rozvoj. Zajímavé je, že autor vysledoval, že hodnota toho PQ kdy vám mysl slouží pozitivně, je poměrně vysoká – je to 75 %. Znamená to tedy, že tři čtvrtiny svého času vaše mysl podporuje rozvoj vaší osobnosti. Čím je tato hodnota nižší, tím větší prostor dostává ta část mozku, která sabotuje váš rozvoj a je proti rozvoji vaší osobnosti.

Knížka Pozitivní inteligence ale rozhodně není pouze o teorii, kterou jsem nyní zmínil. To jsou pouze základní údaje, abyste si to uměli představit. V knize jsou skvěle popsány právě ty dvě části mozku, o kterých jsme se bavili v předchozích dílech. Shirzad popisuje sabotéry, kteří brání vašemu rozvoji – to je ta část mozku se šmejdy, kteří ve vás probouzí strachy. Kreativní část mozku nazývá mozkem mudrce. Ten je kreativní, chce růst a chce se dál rozvíjet.

Největším sabotérem ze všech je Soudce, a ten má několik pomocníků. V uvedené knize je to opravdu výstižně popsané, jak Soudce pracuje, jací sabotéři jsou a když si to přečtete, zjistíte, že jste s nimi určitě někdy sami setkali.

Mimo tyto informace se Shirzad v knize dělí i o příběhy svých klientů, které koučoval a se kterými díky své teorii pozitivní inteligence dokázal dosáhnout lepších výsledků. Najdete tam také konkrétní tipy na správné posilování kreativní části mozku a oslabování sabotérů, a to pomocí jednoduchých a praktických cviků.

Myšlenek je v knize zmíněno velké množství, ale co mi opravdu utkvělo v paměti a co skutečně používám v praxi každý den je proces, který Shirzad používal u svých klientů pokaždé, když přišli s nějakou negativní zkušeností. Vysvětluje, že až na pár výjimek, jako je např. úmrtí v rodině, neexistuje žádná situace, kterou nelze vnímat pozitivně. Pokaždé, když za ním přišel některý z jeho klientů, které koučoval, chtěl po něm, aby vymyslel tři pozitivní scénáře té negativní situace, kterou daný klient právě procházel. Chtěl slyšet tři scénáře, jak ta situace mohla dopadnout, jak by si přál, aby dopadla. A dokud ten člověk nebyl schopný tyto scénáře vymyslet a říci je nahlas, tak klienta nenechal na pokoji. Opravdu si to sami někdy vyzkoušejte a najděte na situaci, ve které se cítíte bezradní, tři scénáře, jak by to mohlo dobře dopadnout. Může to být jak z osobního života, tak z pracovního, je to opravdu jedno, protože ve všech situacích se potkáváme každý den a ve všech je to důležité.

Kniha je opravdu zajímavá a já věřím, že může spoustě lidem pomoci naučit se pozitivně myslet nebo jim otevřít oči a ukázat, o čem vlastně pozitivní myšlení je a o čem je pozitivní inteligence. Obsahově vychází z předchozí knihy, o které jsem mluvil, a to je Naučený optimismus od Martina Seligmana. Tato kniha je ale psaná možná o něco čtivější formou a jsou v ní také více koučovací témata a věci, které budete umět lépe praktikovat v každodenním životě.

Tolik tedy za mě knížka Pozitivní inteligence od Shirzad Chamine, kterou doporučuji. Věřím, že i vám může pomoci k myšlení na vrchol a že by mohla být i pro vás jedním ze zajímavých zdrojů informací a nových poznatků. 

© Lukáš Eder