Kde získávají úspěšní lidé motivaci?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Každý z nás někdy v životě zažil situaci, kdy se cítil úplně na dně. Kdy padl na to pomyslné dno, od kterého se musel znovu odrazit, aby mohl jít zase dál. Ale kde brát tu energii? Kde brát tu energii k tomu odrazit se a potom na cestě za vaším úspěchem neztrácet motivaci a sílu stále pokračovat? Úspěch je o každém z nás. Nikdy nepřijde sám, a proto na něj nečekejte. Je tady další epizoda podcastu Myšlením na vrchol.

Znáte příběh Clemense Kuby? Je to německý spisovatel, autor, řečník, kdysi zakladatel strany Zelených v Německu a je známý tím, že spadl z 15metrové výšky a ochrnul. Má přerušenou míchu a lékaři mu řekli, že nikdy nebude chodit. Ten člověk dnes chodí a žádný z lékařů na světě tomu nerozumí. Fyziologicky není možné, aby ten člověk chodil, a on přesto dokáže chodit.

Nebo dále příběh Jima Stovalla. Jim Stovall je americký spisovatel a možná znáte jeho bestseller “The Ultimate Gift”. Získal několik cen, například cenu Emmy, cenu Podnikatele roku a je slepý. Je slepý, a přesto je to jeden z nejuznávanějších spisovatelů na světě.

Když se nad tímto zamyslíte, tak nejen tihle dva lidé, ale spousty – stovky tisíc – dalších úspěšných lidí musely překonat obrovskou překážku v životě. Museli bojovat s obrovským strachem, aby si nastavili pozitivní myšlení. A je to přesně to téma, o kterém jsem mluvil v předchozím díle, kde jsme si řekli, že pozitivní myšlení je v zásadě jakýsi boj proti strachu, což je jeho největší nepřítel. A stejně jako jakýkoliv jiný boj, tak i tento boj si vyžaduje obrovské množství trpělivosti a ubírá nám spoustu a spoustu energie. A právě v tu chvíli, kdy nám ta energie začíná docházet, tak ten strach začíná sílit a začíná nás překonávat. Začíná překonávat to naše pozitivní myšlení. A my opět můžeme spadnout do nějakého stavu vyhoření nebo do nějaké nejistoty nebo ztráty té motivace.

A kde tedy tito úspěšní lidé, o kterých se tady bavíme a o kterých všude slyšíme, pořád berou tu motivaci a tu sílu bojovat, jít pořád dál? To, co nás všechny nejvíce ovlivňuje v našem životě, je prostředí, ve kterém se pravidelně nacházíme a které nám dává ty podněty pro náš život a pro naši mysl. Toto prostředí nám může buď ubírat energii, nebo ji naopak dodávat. Jestliže se dlouhodobě nebo pravidelně vyskytujete v nějakém negativním prostředí, tak to na vás zanechá negativní následky, protože získáváte z toho prostředí pouze ty negativní podněty. To ve vás vyvolává negativní emoce, které programují váš mozek k těm negativním myšlenkám.

Jsou to emoce typu strachu, zlosti, smutku, frustrace nebo třeba závisti. Takže jestli se nacházíte v takovém prostředí, které ve vás vyvolává tyto emoce, tak se ho jednoduše vyvarujte. Vyhýbejte se takovému prostředí. A opět, když říkám prostředí, tak tím nemyslím jenom ta místa, kde se pravidelně nacházíte. Jsou to i lidé, se kterými se pravidelně potkáváte, informace, které dobrovolně sledujete. Jestli každý večer koukáte na zprávy, tak co tam vidíte? Vidíte tam jenom negativní zprávy. Ty upoutají vaši pozornost, prohlubují vaše strachy. Já už na zprávy nekoukám asi sedm let, protože mi to nic nedává.
Těch negací okolo nás je tolik, že si je odmítám do svého života pouštět pomocí nějakého bulváru nebo negativních zpráv.

Úspěšní lidé se potkávají s lidmi, se kterými jim je dobře a kteří v nich vyvolávají pozitivní emoce, jako jsou láska, spokojenost a vděčnost. Uvidíte, že s čím větším množství takových lidí se budete potkávat, tím větší množství pozitivních emocí to ve vás bude vyvolávat. A právě ty pozitivní emoce jsou tím nejúčinnějším nástrojem při jakémkoli boji proti tomu největšímu nepříteli pozitivního myšlení, tedy strachu. A i když se každý den stanou různé situace, kterým se nelze ubránit a které jsou velmi negativní, stále je tam spousta prostoru, kde záleží jen na nás. Je jen na nás, jaké prostředí si vybereme, s jakými lidmi se chceme potkávat a jaké emoce to v nás vzbuzuje. 

Přesto přese všechno, že změníte prostředí a uděláte maximum pro to, abyste podpořili pozitivní emoce, se může stát, že vám dojdou síly nebo přijdete o motivaci. A v tomto případě k dodání sebevědomí velmi dobře funguje uvědomit si své úspěchy. Každý z nás, ať je v jakékoli životní situaci, má za sebou nějaký úspěch. I kdyby to mělo být jen to, že jste se naučili číst či jezdit na kole. Cokoli ve vašem životě, co se vám podařilo si osvojit, berte jako svůj úspěch. A pak, budete-li stát před jakoukoli výzvou, si uvědomte, co všechno jste již v životě dokázali, co jste překonali. A uvidíte, že i když se ta výzva zdá na první pohled nepřekonatelná, budete mít více energie jít do toho a zkusit to s větším elánem. 

Občas také pomáhá vyčistit si hlavu, jsou na to různé techniky. Někteří lidé používají meditaci, já si vyčistím hlavu při sportu nebo manuální práci. Miluji manuální práci, když vidím, že se mi pod rukama něco tvoří, protože v tu chvíli vypustím všechny starosti z hlavy. Také mi pomáhá se soustředit na konkrétní věc, kterou dělám, protože mě během toho napadá množství nápadů, které jsou součástí cesty za mojí identitou, osobní vizí a úspěchem. Kdykoli se tak v životě ocitnete před nějakou obtížnou situací a postavíte se tváří tvář své hlavní výzvě, váš mozek začne registrovat negativní emoce a je jen na vás, jak s těmi negativními emocemi budete umět pracovat. Nepodceňujte prostředí, ve kterém žijete, nepodceňujte odpočinek a trénujte na pozitivním myšlení, protože to má obrovský přínos pro váš život a pro vaši budoucnost. 

Časem zjistíte, že život může být jako hra a že záleží jen na našem úhlu pohledu, jak každou situaci dokážeme zhodnotit. Je to o boji se strachem, který je celoživotní. Zkuste ho tedy brát jako hru, ne jako boj. I když strach má spoustu pomocníků, kteří se třeba na první pohled tváří jako přátelé. Oni vám nechtějí ani pomáhat, ani škodit, oni vás chtějí pouze chránit před nějakou situací. Bohužel ale nevědomky brání vašemu růstu, který je pro úspěšný život nepostradatelný. A právě o těchto pomocnících strachu bych se s vámi rád pobavil prostřednictvím podcastu Myšlením na vrchol v dalším dílu. Takže pokud o něj nechcete přijít, nezapomeňte si nastavit odběr v jakékoli vaší aplikaci. Já se s vámi pro dnešek loučím a přeji vám krásný a úspěšný den.

© Lukáš Eder