Jsou úspěšní opravdu šťastní?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Říkal jsem, že dokážeme být v životě šťastní. Žijeme asi v nejlepší době lidstva, tak proč nejsme všichni šťastní? To dokážeme být šťastní jenom ve chvíli, kdy si koupíme nové auto, když získáme krásný vysněný dům, nebo když odcestujeme na vysněnou dovolenou? Dokážeme být šťastní jenom ve chvíli, kdy si dokážeme splnit sny? A nebo je to úplně jinak? Co si myslíte o štěstí? Pojďme se nad tím zamyslet v dalším díle podcastů Myšlením na vrchol.

Mnoho lidí si myslí, že úspěšní lidé jsou šťastní. Já si ale myslím úplný opak. Podle mě jsou šťastní lidé úspěšní. Před několika málo díly jsem vám vyprávěl příběh nešťastného ajťáka. V tom příběhu jsem mluvil o člověku, který se bál snít a byl kvůli tomu nešťastný. Já moc děkuji panu Markovi, který připojil komentář k tomuhle mému podcastu, ve kterém se mnou trošku nesouhlasil. Ve svém komentáři zmiňoval, že on nepotřebuje žádné sny a cíle, aby byl v životě opravdu šťastný, že žije v realitě, a ne v budoucnosti nebo ve snech. Já si myslím že v tomhle s ním můžu souhlasit, protože asi největším životním úspěchem nebo největší formou štěstí je umět žít v realitě. Umět žít teď a tady, netrápit se minulostí a nemít strach z budoucnosti.

I přesto si ale pořád myslím, že jak minulost, tak budoucnost, pokud s nimi umíme dobře pracovat, pro nás mohou být prospěšné. Právě proto, abychom uměli žít teď a tady. A když se nad tím opět více zamýšlím, tak mi dojde, že spousta lidí mezi námi žije s nastavením „až“. Myslím tím, že často žijeme v přesvědčení, že až vybudujeme tu firmu, až získám ten titul, až najdu partnera, až založím rodinu, až pokořím ten čas, až nasbírám tolik a tolik bodů apod., tak potom budu konečně šťastný. A já si teď říkám: „Není lepší být šťastný už teď? Není lepší být spokojený s tím, co mám?” Realita je taková, že pravděpodobně žijeme v nejlepší době lidstva. Možná lépe řečeno v nejpohodlnější době lidstva. A přesto, když se zaposloucháte do slov lidí okolo sebe, když se začtete do komentářů na sociálních sítích, tak přesto je okolo nás tolik nespokojených, nešťastných a neúspěšných lidí.

Jak je to tedy možné, že je kolem nás tolik neúspěšných lidí, když žijeme v nejpohodlnější a nejlepší době lidstva? Když mi moji přátelé, kolegové a obchodní partneři položí klasickou otázku, jak se mám, tak je velmi často má odpověď překvapí. Možná si říkáte co je může překvapit na odpovědi na tak obyčejnou otázku? Schválně si představte, že vám ji položí někdo cizí. Já jsem si už dávno všiml, že spousta lidí odpovídá ve stylu „ale, jde to“ nebo „no, mohlo by to být lepší“. Často jsem si také všiml, že lidé berou tuto otázku jako možnost vyjádřit svou nespokojenost se životem nebo nějakou nenadálou situací.

Já se už dávno naučil na tuhle otázku odpovídat například: „Je mi až hanba“ nebo „Bejt to lepší, tak se začnu stydět“, nebo taky rád říkám „Mám se tak, jak si zasloužím, a doufám, že si zasloužím to nejlepší“. Kamarádům pak říkám jednoduše: „Mám se skvěle“ nebo „Mám se jako prase v žitě“. V mém případě se ale nejedná jen o nějaké prázdné a naučené fráze. Já to v tu chvíli opravdu tak cítím. Uvědomuji si totiž, že v jakékoli životní situaci může najít člověk důvod, proč si myslet, že se má jako prase v žitě. Záleží jen na úhlu pohledu. Samozřejmě lze v každé situaci najít i opak. Ale upřímně řečeno mi tahle varianta nic nepřinesla a emoce, které v člověku vznikají, když si stěžuje, mu nemohou do budoucna přinést nikdy nic dobrého. I proto si já osobně myslím, že úspěch není o tom jenom něco dokázat nebo něco získat. Myslím si, že úspěch je umět být spokojený s tím co mám, a dále to rozvíjet. Umět být přínosný nejen pro sebe, ale také pro své okolí a pro společnost, ve které žijeme. Když se potkávám s úspěšnými lidmi, všímám si, že díky tomuto nastavení mají tito lidé velmi svobodné myšlení, jsou otevřeni všem možnostem, které kolem nich projdou.

A proto tito lidé vidí příležitosti tam, kde jiní nevidí vůbec nic. A proto se potom o těchto úspěšných lidech říká, že měli štěstí, protože byli ve správnou chvíli na správném místě nebo protože potkali ty správné lidi. Já si ale říkám, proč zrovna oni to štěstí měli, a ne někdo jiný? To byli v ten moment jediným člověkem na planetě, kterého tohle napadlo? A nebo je to o tom, že už byli šťastní v ten moment, a proto měli to štěstí aby se stali těmi úspěšnými?

Zkuste se nad tím někdy zamyslet a zkuste být šťastní už v tuhle chvíli, kterou teď žijete. Otevřete oči a podívejte se okolo sebe. Vždycky najdete něco, za co můžete být vděční, co ve vás bude, co vás bude dělat šťastnými. Co ve vás bude probouzet pozitivní emoce. Stačí se jen probudit, otevřít oči, a štěstí může být všude kolem nás. Stačí ho jenom chtít vidět. Naštěstí každý z nás je naprosto individuální osobnost a každý z nás prožívá a vnímá štěstí úplně odlišně.

A já si myslím, že to je strašně dobře. Ale taky si myslím, že díky tomu, že dokážeme být teď a tady šťastní, tak díky tomu dokážeme mít svobodné myšlení a dokážeme vidět příležitosti tam, kde je jiní nevidí.

A jak Vy prožíváte štěstí? Jak vy vnímáte tuhle otázku? To je téma, na které se dají vést asi hodiny filozofických rozhovorů. Ale já určitě budu rád i za jakýkoli komentář od vás.

© Lukáš Eder