Jak jsem nastavil své životní hodnoty

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Nedávno se mě někdo zeptal na to, čeho si nejvíc vážím na úspěšných lidech. Za mě je to určitě přínos pro společnost, protože úspěšní lidé dokážou obohatit svoje okolí, aniž by za to něco očekávali. Ale aby tohle dokázali, potřebují mít správně poskládaný svůj žebříček hodnot. Jak si takový žebříček hodnot postavit? Jak určit tu hlavní prioritu? To se dozvíte v dnešním podcastu Myšlením na vrchol.

V předchozím podcastu jsem mluvil o hodnotách, jak jsou pro můj život důležité a jak na nich stavím svoje cíle a svojí vizi. V závěru jsem vás vyzval, abyste si i vy stanovili životní hodnoty a napsali si je. Pokud je máte sepsané již nějakou dobu, tak je zkuste třeba přehodnotit. Já to dělám docela pravidelně. Napište si na papír seznam všeho, u čeho jste zažívali dobré pocity. Pište vše, na co si vzpomenete, co vás v životě naplňovalo nějakou formou štěstí nebo spokojenosti. Pokud jste tomu věnovali svůj čas, tak je jasné, že máte opravdu dlouhý seznam. Záleží samozřejmě na tom, kam vaše paměť sahá. Ale co teď s tím? Když jsem to dělal poprvé a opravdu jsem tomu věnoval čas, měl jsem seznam dobrých dvaceti, možná i více bodů nebo hesel, která mě dělají v životě šťastným. Říkal jsem si: Co si z toho mám vybrat? Co je mým základním žebříčkem hodnot?  Na čem chci stavět svou osobní vizi?

Nejdřív jsem své hodnoty trochu zjednodušil, protože jsem tam měl třeba hesla typu Mít vyrovnaný život nebo Žít plnohodnotný život. Zkrátil jsem to na jednoduchá hesla typu: zdraví, úspěch, štěstí, zábava, mír. A co potom s tím? Jak si z toho vybrat  to nejdůležitější? Udělal jsem si na to v hlavě takovou pomůcku. Představil jsem si, že jsem jednotlivá hesla vystříhal a nalepil je na závaží. To závaží jsem naložil na loď a vyplul s ní na vodu. Zjistil jsem, že loď se začíná potápět a že musím jednotlivá závaží odhazovat a může mi jich zůstat jen pět. Tím jsem vytřídil to, co je pro mě opravdu nejdůležitější. Zkuste si udělat takovou pomůcku, představte si třeba, že vám jde o život a že se musíte těch jednotlivých věcí zbavit. Tak si jednoduše poskládáte ty největší priority, to, co je pro vás opravdu v životě důležité, bez čeho prostě nechcete žít, čeho se nechcete ani za cenu vlastního života vzdát.

Já jsem si udělal pět základních hodnot svého hodnotového žebříčku. Možná že někdo si udělá tři, někdo možná šest. Já jsem si dal pět, protože se mi to dobře pamatuje, ke každé si mohu přiřadit jeden prst na ruce. Když si je chci připomenout, podívám se na ruku. Potom přišla další náročná operace, další náročný úkol, a to bylo si ujasnit, která je ta priorita číslo jedna. To je něco, co vám pomůže vyprofilovat si vlastní osobnost, vaši vizi. Zkuste si položit nějakou konkrétní otázku, která vám pomůže si utřídit si vaše základní hodnoty. Někdy víte hned, co je na čísle jedna a co na čísle pět, co je tou největší prioritou. Někdy můžete být na pochybách, tak si položte otázku, čeho se prostě nechcete za žádnou cenu vzdát, co je pro vás opravdu nejdůležitější. Nebo, pokud byste mohli uspokojit jen jednu z potřeb, která by to byla. Zkuste se nad tím takto zamyslet.  Když se pak podíváte na ten papír, je pro vás mnohem lehčí stanovit si svou vizi, která vás povede za šťastným životem. 

Když se podívám na svoji levou ruku, levá je vždy od srdce, tak vidím rodinu, lásku, zdraví, úspěch a vzdělání. To jsou mé základní hodnoty, priority mého života teď. Je možné, že za rok nebo za čtyři roky budu chtít něco přehodnotit, zjistím, že pro mě úspěch není tak moc důležitý. Ta myšlenka je v tom, že se nemusíte těmito hodnotami řídit celý život. Po nějakém období můžeme zjistit, že nás ta hodnota nasměrovala špatným směrem, že jsme objevili něco nového, co nás baví. Na tom není nic špatného. Vždy máte možnost to přehodnotit, není to rozhodnutí na celý život. Na hodnotovém žebříčku mě nejvíc baví, že mi pomáhá rozvíjet sám sebe, pracovat sám se sebou, vést si svůj osobní dialog v hlavě vždy, když přijde nějaká nečekaná situace. Možná že to máte podobně, nebo to naopak máte úplně jinak. Každopádně budu určitě rád, pokud se o své zkušenosti podělíte, nebo když nám napíšete, jaké jsou vaše hodnoty a jaké nástroje používáte, ke stanovení vašeho hodnotového žebříčku.

© Lukáš Eder