Dělejte každý den jednu věc, která vás děsí

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Všichni dnes žijeme ve velmi rychlé informační době, jsme zavaleni zprávami a fotkami úspěšných lidí na Instagramu. Někomu se může zdát, že úspěch je dosažitelný přes noc, že ho dosáhneme z pohodlí svého gauče. Málokdy už se ale dočtete nebo dozvíte, kolik odříkání to ty úspěšné lidi stálo, co všechno se museli naučit, jak se museli donutit vystupovat z komfortní zóny.

Čím více se zamýšlím nad růstem, úspěchem a rozvojem našich silných stránek, tím více se mi to zdá v dnešní době náročnější než kdykoli předtím. Stačí se jen podívat na rozhovory a příběhy úspěšných podnikatelů  a start-upistů, přečíst si na sociálních sítích pár článků o úspěšných podnikatelích, a může se zdát, že všichni ti úspěšní lidé zbohatli přes noc. Nebo že uspěli díky geniálnímu nápadu nebo talentu, který jim byl dán shůry. Málokde se ale dočtete, kolik práce a odříkání je ten výsledný úspěch stál. Krásný příklad, který si teď vybavuji, je třeba příběh Michaela Jordana. Určitě ho všichni budete znát, Michael Jordan je do dnešního dne považován za nejlepšího basketbalistu planety.

A když se ho reportér zeptal, jaké to je, jaký to je pocit být tím nejlepším basketbalistou, tak on v naprosté pokoře odpověděl, že musel pevně dřít, že musel překonat obrovská selhání, protože už na střední škole ho všichni trenéři považovali za netalentovaného člověka. Nevěřili tomu, že by dokázal v basketu uspět. Sám říkal, že musel minout 9000 ran na koš. V těch statistikách, které vypovídají o tom, že je nejlepším basketbalistou světa se ale nedozvíte, že musel 9000 krát selhat, aby se stal tím nejúspěšnějším. On musel tisíckrát, možná milionkrát za život vykročit ze své komfortní zóny, aby dosáhl svého úspěchu.

A velmi podobně to mají i ti ostatní úspěšní lidé, se kterými se třeba i já potkávám. Ať jsou to manažeři, podnikatelé nebo sportovci. Všichni ti opravdu úspěšní, kteří mají nastavené růstové myšlení, si uvědomují, že museli makat, dřít a že to prostě nešlo bez toho, aby na sobě každý den nepracovali a aby se neučili nové věci.

Ti úspěšní lidé si uvědomují, že nedosáhli úspěchu z pohodlí pohovky někde u televize, vysedáváním v baru nebo hodinami strávenými na sociálních sítích. Každý z nich musel vykročit ze své zóny pohodlí, musel podstoupit nějaké riziko a naučit se odmítat komfort a pohodlí dnešní doby. Ale ono se to samozřejmě lehko řekne a samozřejmě je hodně lákavé jen tak ležet, koukat na televizi, do počítače, a nic nedělat. Jak ale vykročit k úspěchu?

Zajímal jsem se o to, jaké jsou ty jednoduché kroky k tomu, abychom se naučili aktivně opouštět naší zónu komfortu. Když jsem se na to ptal konkrétních úspěšných lidí, velmi často mi odpovídali, že se museli naučit být trochu víc trpěliví, museli se naučit rozdělit si svůj hlavní velký cíl na drobnější kroky. Trošku to opět navazuje na jeden z předchozích dílů, kdy jsem mluvil o tom, jak každý den získat nové pozitivní návyky, které ovlivňují náš život. To znamená nechtít po sobě příliš, ale malými krůčky opouštět tu svou komfortní zónu. Dalším z dobrých tipů je být opravdu zvědavý. Zajímat se o to, jak ty věci fungují, protože zvědavost v nás vyvolává touhu jít něco dělat nebo se o něco zajímat. I to nám bude pomáhat k tomu, abychom aktivně opouštěli zónu svého pohodlí. Zvědavost v nás bude probouzet touhu učit se nové věci a rozvíjet svoje silné stránky. Jednoduše řečeno si myslím, že opustit svou komfortní zónu není ani tolik o silné vůli, i když ta s tím samozřejmě hodně souvisí, ale je to o tom uvědomění si, co opravdu v životě chceme dělat. Ty nepohodlné věci dělat s vědomím, že je děláme pro sebe, pro svou lepší budoucnost, pro svůj osobní rozvoj. Dělat věci s vědomím, že je potřebujeme k dobytí svých cílů a osobních vizí.

Díky tomu, že budeme vědět, proč vystupujeme ze své komfortní zóny a proč jdeme za těmi našimi cíli, to pro nás bude mnohem snazší. Bude pro nás snazší dělat nepříjemné a nepohodlné věci, ze kterých máme možná trošku strach.

Na tohle téma mi naběhne v hlavě citát od Eleanor Rooseveltové: „Udělejte každý den jednu věc, která vás děsí.” S tím já naprosto souhlasím, protože každý z nás má nějakou nepříjemnou činnost, kterou dlouhodobě odkládá, ve které nějakým způsobem prokrastinuje. Ale pokud si každý den vědomě dáme za cíl udělat tu konkrétní věc, kterou už odkládáme dny, měsíce, možná roky, tak nám to pomůže naučit se vystupovat z komfortní zóny.

Začněte nějakými drobnými věcmi a potom jenom přidávejte. Uvidíte sami, že se dostanete postupem času do zóny optimálního fungování, do zóny optimální úzkosti. A čím víc překážek překonáte, čím víc věcí, o kterých jste si mysleli, že je nedokážete, potom zvládnete, tím víc poroste vaše sebevědomí a tím víc se bude rozvíjet vaše silná stránka, váš úspěch i vaše osobnost.

A jak to vnímáte vy? Co si myslíte o zóně optimálního fungování v komfortní zóně? Jak jste se naučili vystupovat každý den ze své komfortní zóny? Budu moc rád za vaše komentáře.

© Lukáš Eder