Čtení je investice. Jak z ní vytěžit co nejvíc?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Dnes bych se s vámi rád podělil o pár tipů, jak efektivně vstřebávám informace z knížek, které mě baví, jaké nástroje pro to používám, a proč to všechno vlastně vůbec dělám. Čtení knih je naše časová investice, a proto si myslím, že by byla veliká škoda přijít o informace, které se v knížkách nacházejí. Proto neztrácejme čas, vítám vás u dalšího dílu podcastu Myšlením na vrchol.

Možná se vám stalo, že jste četli knihu o osobním rozvoji nebo knihu, díky které jste si chtěli osvojit nějakou dovednost, nějakým způsobem se vzdělat, ale po nějaké době jste na ty informace zapomněli, nebo jste je nedokázali implementovat do svého života. A přitom, když jste tu knihu četli, prožívali jste stavy, řekněme, určitého hlubokého zamyšlení, nebo jste souhlasili s tím, že co v té knize je, je pro vás dobré, a že to budete implementovat a pomůže to rozvoji vaší osobnosti. Takových knih jsem přečetl několik, ale po nějaké době mi začalo vadit, že čtení věnuji celkem hodně času a pak často zapomenu, co jsem se tam všechno dočetl, nebo zapomenu na hlavní myšlenku. Tak jsem si začal vypisovat myšlenky z knih.

Asi to dělá většina z vás, že pokud vidí nějakou pasáž v knížce, nějakou zajímavou myšlenku, tak si je v knize vyznačí nebo zvýrazní. Myslím si, že je zapotřebí si je také někam napsat. Já si hlavní myšlenku knihy rozepíšu maximálně na tři až čtyři stránky, aby to nebylo moc dlouhé. Udělám si výpis hlavních myšlenek knihy, abych si je mohl kdykoli připomenout. Myslím si, že v dnešní informační době je dobré na to opravdu myslet a nezapomínat, že tomu věnuji nějaký čas a chci si z toho odnést co nejvíc, a proto používám tuto metodu. Samozřejmě teorie získaných vědomostí a implementace do našeho života nám nestačí, potřebujeme se je naučit, nebo si osvojit nějakou dovednost. Myslím si, že to nejefektivnější, co můžeme udělat, je aplikovat tu konkrétní vědomost prakticky do svého života.

Navazuje to na jeden z mých předchozích podcastů a na téma knihy Atomic Habits od Jamese Cleara. Je opravdu velmi důležité, abychom se nové vědomosti z knih nesnažili nahrnout do hlavy všechny na jeden den nebo naráz. Je třeba to dělat postupně, osvojovat si je malými krůčky, abychom tu dovednost získali. Pomáhá mi k tomu také bavit se o tom se svými kamarády a kolegy. Jsem strašně rád, když se potkám s někým, kdo tu knížku četl, a když mi řekne svůj pohled na tu knížku. Já mu mohu říci ten svůj a můžeme se podělit o naše dojmy, a to mi pomáhá vrátit se do té knížky. Vždy jsem rád, když si přečtu nějakou knížku, mohu ji někomu doporučit a on mi k tomu potom dá zpětnou vazbu.

Jsem také rád, když někdo doporučí knížku mně a já si s ním o tom potom povídám. Není to ale jen o tom, že bych o té knize mluvil se svými přáteli. Často se přistihnu, že nad ní přemýšlím sám a sám si v hlavě vedu nějaký dialog. Přemýšlím, jestli si chci osvojit dovednost, která je v knížce popsaná, zkouším to třeba rozporovat a podobně. Toto je dobrý tip, jak si tu dovednost z knížky osvojit a jak s ní efektivně pracovat. Velmi často se mi stává, že knížku přečtu víckrát, protože když si knihu přečtete znovu, najdete v ní zase nějaké nové informace, které vám nedošly. Hlavně u knížek osobního rozvoje mě baví číst je víckrát.

Skvěle na zapamatování si konkrétních informací a dovedností z knížek mi fungují příběhy, protože s příběhy si mohu spojit emoce. A když se dostanu do určité situace, dovednost mohu jednodušeji aplikovat. V dnešní době máme moderní nástroje, které nám mohou tu hodnotu, tu informaci automaticky připomínat. Jestli používáte nějaký poznámkový blok, tak si tam můžete nastavit upomínku. Takže když si uděláte poznámky o knize, hlavní myšlenku, můžete si nastavit, ať se vám to pravidelně připomíná. Nástrojů, jak si efektivně uchovávat informace, je celá řada, stejně tak jako existuje spousta možností, jak číst knihy rychleji.

Baví mě trénovat formu rychločtení, když čtu knihu po několikáté. Tím, že to čtu znovu, nevadí mi, že mi nějaké informace mohou uniknout. Nejvíc mě baví číst knížky o podnikání, podnikatelských příbězích nebo knihy osobního rozvoje.  Ale občas se také začtu do nějaké sci-fi knihy. Vzpomínám si, že naposledy mě nejvíc pohltila knížka Počátek od Dana Browna. Ta mě tak upoutala, že jsem ji začal číst a musel jsem ji v ten den přečíst. Četl jsem jí až do pěti do rána. Jestli máte rádi sci-fi, tak tuto knížku mohu opravdu doporučit. Má asi 500 stránek a moc mě bavila, byl to takový odpočinek. Rád u knížek odpočívám, neberu to jenom jako formu vzdělání. Tolik tedy za mě tipy, jak pracuji s informacemi, které vstřebávám z knížek, aby byl čas, který investujete do čtení, efektivní.

© Lukáš Eder