Posilujte nejcennější sval ve svém těle!

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Každý den nám hlavou proletí tisíce myšlenek a není v našich silách každou z těchto myšlenek stoprocentně kontrolovat. Proto je tu naše podvědomí, které vykonává během dne určité úkony. Ty nám buď pomáhají anebo naopak škodí. Protože do hlavy nám nikdo nevidí, záleží na tom, jestli chceme, aby podvědomí bylo naším dobrým sluhou nebo špatným rádcem. A to je tématem dnešního podcastu Myšlením na vrchol, takže nečekejme úspěch a pojďme na to.

Z čeho máte v životě největší strach? Přemýšleli jste někdy nad tím? Já jsem se nedávno díval na dokument s Billem Gatesem a tam mu položili tuto otázku. Možná vás napadne, z čeho by mohl mít takový člověk strach. Je to jeden z nejbohatších lidí na planetě. Bill se ale na chvíli zamyslel a odpověděl: „Mám strach z toho, že mi přestane fungovat mozek. Že nebudu schopný myslet,“. Já jsem nad tím chvilku přemýšlel a tenhle strach s Billem rozhodně sdílím, protože mozek je to nejcennější, co v životě mám. Ten je nenahraditelný. Když vám přestane fungovat, šance na plnohodnotný život je mizivá.

Proto jsem se začal zajímat, jak se o svůj mozek správně starat a začal jsem jej vnímat jako ten nejcennější sval ve svém těle. Stejně jako jakýkoliv jiný sval, i mozek je možné trénovat, cvičit a posilovat, a to prostřednictvím správného myšlení. Zajímal jsem o toto téma více do hloubky a v jisté studii jsem se dočetl, že až devadesát procent všeho, co za den vykonáme, děláme prostřednictvím svého podvědomí.

Když se nad tím zamyslím úplně jednoduchým a selským rozumem, vlastně to znamená, že jen deset procent toho, co za den udělám, vykonávám prostřednictvím svého vědomí. Ten zbytek, devadesát procent, je práce nějaké mé podvědomé mysli. Když si jen představím, co mi dnes prolétlo mozkem, jde přeci o obrovské množství práce podvědomí. Proto jsem si říkal, jestli bych nedokázal své podvědomí vytrénovat k tomu, aby mi pomáhalo řešit problémy, překonávat překážky a urychlilo nebo usnadnilo cestu za úspěchem. Vždyť i to podvědomí se muselo naučit chytit míč, jet na kole, na lyžích, řídit auto, spočítat malou násobilku, číst. Všechno jsme ho naučili tím, že jsme správně, dlouho a bedlivě trénovali. Jinými slovy, podvědomí je nesmírně silný nástroj, který dokáže absorbovat jakoukoliv myšlenku, kterou mu vy, jako jeho trenér, navrhnete.

Vaše podvědomá mysl zkrátka neustále pracuje a vy můžete využít její sílu pro svůj vlastní prospěch. Možná už jste zažili, že jste pracovali na projektu a dlouho se vám nedařilo vyřešit nějaký problém. Úpěnlivě a dlouze jste na to mysleli, zkoušeli jste na jeho řešení přijít a bylo to velmi vysilující. Když už jste se skoro vzdali a hodili svou snahu za hlavu, najednou při nějaké rutinní činnosti to přiletělo. Najednou jste měli řešení nebo dostali nápad. Přesně to je práce podvědomí. Tak bedlivě a dlouho jste na to mysleli a zkoušeli na svůj problém přijít, že ho vaše podvědomá mysl vyřešila za vás. Ve chvíli, kdy jste si odpočinuli, nechali ji trochu nadechnout, pracovat a řešit tuto starost za vaše vědomí. 

Jedná se o častý jev. Určitě se vám již něco podobného stalo. Zamyslete se nad tím, že k tomu, aby člověk mohl dobře a správně fungovat, samozřejmě potřebuje odpočinek, ale podvědomí pracuje i během tohoto odpočinku. To znamená, že když spíte, ve vašem mozku vznikají nové synapse, nová propojení, ale vaše podvědomí je neustále v procesu. Vaše svaly v těle stále fungují, ale vaše vědomí odpočívá. Právě když se připravujete na odpočinek předtím, než jdete spát nebo děláte nějakou rutinní činnost, je ta nejlepší chvíle začít trénovat aktivně a vědomě vaši podvědomou mysl. Tento proces je docela jednoduchý. Stačí jen svému podvědomí dávat aktivně správné otázky. Pomocí dobrých a klíčových otázek můžete podvědomí vytrénovat k tomu, aby sloužilo vám, když to nejvíce potřebujete. Čím více práce si dáte s formulací otázky, čím konkrétnější v jejím položení budete, ideálně si ji i napíšete a přečtete před spaním, tím rychleji a snadněji podvědomí najde řešení nebo vám ukáže cestu. 

Já jsem si s tím docela hrál a občas mě překvapilo, jak rychle to zafungovalo. Základní pravidlo při položení otázky by vždy mělo být, že by vás měla vybízet k aktivitě a měla by být kreativní. To znamená, že byste svou otázku neměli nikdy začínat slovem „proč“. Zároveň by měla být položena pozitivně. 

Když si dáte před spaním otázku: „Proč nemůžu zhubnout dvacet kilo?“ nebo „Proč nemůžu být tak úspěšný jako on?“, pak své podvědomí utápíte v defenzivě, protože otázka začínající na slovo „proč“ je automaticky defenzivní. To stejné platí třeba u výchovy dětí. 

Pokud chcete své podvědomí vybízet k tomu, aby začalo aktivně pracovat, pomohlo vám najít cestu za úspěchem nebo za splněním cíle, otázka, kterou si budete formulovat před odpočinkem, by měla začínat slovem „co“ anebo „jak“. „Jak mám dosáhnout toho, abych uběhl maraton?“, „Co mám udělat pro to, abych vydělal půl milionu?“ – takové typy otázek by to mohly být. Samozřejmě čím konkrétnější budete, tím lépe pro vás a pro vaše podvědomí.

Zkuste se teď zastavit. Udělejte si chvilku pro sebe a zamyslete se nad tím, jak pomáháte svému podvědomí. Jestli ho podporujete v tom, aby bylo dobrým sluhou nebo špatným rádcem.

Podělte se prosím i vy se mnou o své zkušenosti a o to, jak pracujete se svými myšlenkami, trénujete své podvědomí a jak se staráte o svůj mozek. Budu moc rád za jakékoliv komentáře, které mi přidáte pod tento podcast a za všechny vaše zkušenosti, o které se se mnou podělíte. 

© Lukáš Eder