Všichni úspěšní lidé mají jedno společné. Víte, co to je?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Myšlením na vrchol – to je název našeho nového podcastu. Já jsem Lukáš Eder a vítám vás u prvního dílu.

Díky své práci pro Petra Casanovu jsem se potkal se spoustou zajímavých a úspěšných lidí a všiml jsem si jedné vlastnosti, pomocí níž si dokáží tito lidé velmi snadno a hravě plnit své cíle, učit se nové věci a překonávat překážky. Právě o tento poznatek bych se s vámi rád podělil v prvním dílu podcastu Myšlením na vrchol.


Když se řekne „úspěšný člověk“, kdo vás jako první napadne? Koho si představíte? Pro někoho to může být podnikatel, pro jiné manažer či olympijský vítěz nebo sportovec. Za mě to může být klidně řemeslník i vědec. Také jsem si vzpomněl na jednu podnikatelku, která začínala jako maminka, samoživitelka, na mateřské se čtyřmi dětmi, ale dnes zaměstnává přes třicet zaměstnanců a má firmu s více než padesátimilionovým obratem.

Já jsem se s podobnými lidmi potkal již několikrát a slyšel jsem spoustu jejich příběhů. Přemýšlel jsem nad tím, čím to je, že tito lidé dokážou plnit své cíle velmi efektivně a neustále. Dokážou se pořád něco nového učit. Dokážou přijímat nové výzvy a překonávat překážky.

Napadlo vás někdy, čím to může být? Přemýšleli jste někdy nad tím, jak je to možné? Někdo říká: „Byl ve správnou chvíli na správném místě. Měl v životě štěstí.“, ale já si to nemyslím. Mnoho z těch úspěšných lidí, které jsem potkal, ani nemělo žádné superschopnosti nebo snad ani předpoklady k tomu, aby takového úspěchu dosáhli. Všiml jsem si u nich ale jedné klíčové věci, která je předpokladem úspěchu. Tou věcí je jejich identita. Drtivá většina lidí, se kterými jsem se potkal, měla jasnou a konkrétní představu o tom, jak bude vypadat jejich budoucí já. Jaká je jejich osobní vize – jejich osobní identita. Ať už si dáte jakýkoliv cíl, prvním předpokladem k jeho dosažení a úspěchu je právě osobní vize a identita, která s tímto cílem souvisí.

Krásným příkladem jsou třeba novoroční předsevzetí. Mnoho lidí si každý rok na začátku ledna dává předsevzetí typu: Zhubnu deset kilo. Začnu běhat. Budu chodit do posilovny. Začnu podnikat. Vymyslím něco v tomto projektu. Vydělám tolik peněz. Předsevzetí je opravdu spoustu, ale málokdo jich dosáhne. Častokrát u toho člověk i vyhoří nebo má deprese. Zkoušeli jste se nad tím někdy zamyslet? Jestli máte ve svých novoročních předsevzetích nějaký dlouhodobý cíl, proč se vám nedaří jej dosáhnout? Zkuste se podívat na seznam těchto cílů, které už roky nemůžete splnit. Zamyslete se nad tím proč to tak je. Proč to nedokážu, ale někdo jiný ano? Nejsem dost dobrý? Mám slabou vůli? Nemám dostatek trpělivosti? Není to tak. Všichni jsou dost dobří.

Každý máme jeden mozek a pokud máme štěstí tak také dvě nohy a ruce. Je jen na nás, jestli cíle dosáhneme, nebo ne. Hodně lidí se zaměří pouze na konkrétní cíl, když se snaží něčeho dosáhnout. To si myslím, že je první chyba. Hoďte za hlavu konkrétní cíle a konkrétní čísla a zkuste nad tím přemýšlet takto: Kým se musíte stát, abyste byli schopní svého cíle dosáhnout? Zamyslete se, jestli máte ve svém okolí někoho, kdo už tohoto cíle dosáhl. Jestli znáte někoho, kdo vydělal tolik peněz, zhubl dvacet kilo či uběhl maraton. Zkuste se nad tím zamyslet. Pokud ho znáte osobně, běžte za ním a zeptejte se ho, co musel obětovat a co se musel naučit. Zkuste se do něj trochu vcítit a přemýšlet nad tím „Kým se musím stát?“. Pro jakoukoliv změnu a dosažení cíle je v první fázi důležité, že nejde o to něco mít nebo něčeho dosáhnout, ale někým se stát. Všechny cíle, které souvisí s vaším budoucím já, jsou jen odměnou za to, že jste se stali novým člověkem a dokázali překonat nějakou překážku.

Zkusím vám to trochu přiblížit na konkrétním příkladu z mého osobního života, jak jsem si díky tomuto procesu dokázal splnit cíl, se kterým jsem bojoval 25 let. Po těchto letech jsem si uvědomil, že přesně tento proces potřebuji pro zvládnutí cíle a svůj cíl jsem pokořil za jeden rok. Od malička jsem byl hodně tlustý. Trpěl jsem nadváhou a měl jsem z toho deprese. Všechny děti se mi smály, dobíraly si mě a já s tím neuměl bojovat. Každoročně jsem si na nový rok dával předsevzetí, kolik kg zhubnu. Zkoušel jsem různé diety, ale nikdy to k ničemu nevedlo.

Pořád jsem jen upadal do hlubších depresí, špatného fyzického stavu a špatné výkonnosti. Ve svých pětadvaceti letech jsem si ale uvědomil, že těm cílům nevěřím už ve chvíli, kdy si je stanovím. Neměl jsem žádnou představu o tom, jak by můj život vypadal, kdybych zhubl 50 kg, které jsem si vždy stanovil. Tehdy jsem měl 150 kg. Když jsem si tohle uvědomil a přestal myslet na fakt, že chci zhubnout 50 kg, do jaké posilovny chci chodit nebo co chci jíst a naopak jsem začal přemýšlet nad tím, kým se chci stát. Jakmile jsem myslel na to, že chci být člověkem, který pravidelně sportuje, jí zdravě, pravidelně, atd., podařilo se mi na cílovou váhu dostat za pouhý rok. A bylo to tak snadné.

Dnes, když svůj příběh někomu vyprávím, vždy na mě vytřeští oči a diví se: „Jak jsi to mohl dokázat?“. Odpovídám, že mě samotného překvapilo, jak snadné to bylo.

Přesně o tom to je. Jestliže máte cíle, které se vám nedaří dlouhodobě plnit, přestaňte přemýšlet nad tím konkrétním cílem. Začněte myslet na to, jakým člověkem se musíte stát, abyste byli schopní svého cíle dosáhnout a výsledek vnímejte jako odměnu. Tohle je podle mě klíčový faktor úspěšných lidí. Oni nemají žádné superschopnosti ani o 5 hodin delší den. Jen znají svou identitu. Popřemýšlejte i vy nad tím, kým se chcete stát, jaké cíle si opravdu chcete splnit a co se s tím pojí. Čím konkrétněji a lépe si dokážete svou osobní vizi představit a vizualizovat, tím snáz svých cílů dosáhnete a takovým člověkem se stanete.

Moc vám děkuji, že jste podcast poslouchali až do konce a budu moc rád za zpětnou vazbu. Doufám, že vám tato myšlenka k něčemu bude. Těším se na vaše komentáře.

V dalším díle bych se s vámi rád podíval na jednoduchý nástroj, který máme úplně všichni a který pomůže i vám být lepším člověkem a jít cestou za úspěchem.

© Lukáš Eder