Hoteliérkou na Srí Lance: na ostrově, kde není zima, se staví rychle

Tady je tak krásně, tady bych si postavil malý hotýlek a…” Koho z nás něco podobného na dovolené aspoň jednou nenapadlo? Moje kamarádka Vanda Velkoborská z Prahy a její dvě společnice dokázaly tuto prchavou myšlenku zrealizovat. K údivu všech.

Vando, to byl tvůj vlastní nápad, nebo vznikal postupně z kolektivních debat?

Tři holky se jednou sešly a za minutu rozhodly, že Srí Lanku milují natolik, aby si tam postavily malý hotel. Několikrát jsme tam všechny byly, procestovaly ji křížem krážem po zemi i pod vodou, a táhlo nás to zpátky. Před dvěma lety se nám po zhruba půlročním vyjednávání o ceně podařilo koupit pozemek na pobřeží, stavět jsme začaly loni koncem léta. Jde to rychle, protože nás nezdržuje zima, stavíme celý rok s výjimkou období dešťů a asi milionu státních svátků. Relativně dostavěno jsme měly letos v lednu, pak jsme delší dobu vychytávaly různé detaily, na které jsme si přivezly kluky z Čech.

A vy samy jste se na Srí Lanku přestěhovaly?

Každá máme v Čechách svou práci, v hotelu se většinou střídáme. Já jsem art direktorka v reklamní agentuře a díky velkorysosti šéfa můžu pracovat i ze zahraničí, takže pořád pendluju mezi Prahou a Srí Lankou. Když jsem na Srí Lance, mám v podstatě dvě práce na plný úvazek, pak se mi to v Praze zdá jako na prázdninách. Lidi si ovšem myslí, že na Srí Lanku jezdím odpočívat. Je tam krásně, čisté pláže, výborné podmínky pro potápění a surfování, a těch zvířat žijících volně v přírodě! Nešlo tomu prostě odolat. Navíc mám štěstí na super lidi.

Na smlouvy pozor

Stavba hotelu není žádná legrace, třeba už jen takové právní ošetření celé věci. Vy jste si na to prý najaly britskou kancelář?

No jasně. Věděly jsme, že tohle nesmíme podcenit. Bylo to trochu komplikovanější, protože na Srí Lance se pozemky většinou neprodávají, spíš dlouhodobě pronajímají. Proto jsme si vybraly firmu se zkušenostmi s mezinárodním právem, s níž jsme před nákupem všechno podrobně konzultovaly a nechaly si od ní připravit smlouvy.

Radila ses s někým, kdo v cizině už něco podobného rozjel?

Moc ne.

Začátky musely být dost těžké. Najít pozemek, zajistit všechna povolení, vypracovat projekt, nakoupit stavební materiál, sehnat lidi, ne?

Právě že nebyly. Od první chvíle jsem přesně věděly, který pozemek chceme. Zpracování projektu a samotná stavba byly už trochu něco jiného, to je pravda. Původně jsem na Srí Lanku přijela s hotovým projektem menších dřevostaveb, ze kterého nakonec nezbylo nic. Bylo by to pro nás moc drahé, tak jsme hledaly jiné řešení. Náročné povětrnostní podmínky a lokalita hned u oceánu vyžadují spíš použití betonu než dřeva. Tak máme beton a sklo zvenku a hodně dřeva uvnitř. Na stavební povolení se tam chvíli čeká, to je podobné jako u nás.

Když na postel dohlédnete

Pořizovat hotelové vybavení tam může být úplně jiný příběh než u nás nebo třeba ve Švýcarsku. Co se tam dá koupit celkem běžně a co se dováží? A dovezly jste si něco i z Česka?

Prošla jsem spoustu srílanských obchodů s nábytkem a nakonec se rozhodla, že si ho vyrobíme samy. Zajdeš do dílny za truhlářem, tohle řemeslo oni umí nádherně, vybereš si dřevo a jsi přímo u toho, když ti vyrábí třeba postel. Jsi součástí toho procesu, ne jako když si něco objednáš jedním kliknutím. To mě fakt bavilo. Často ze mě byli šílení, každý kus nábytku pro ně byl něčím novým, co nikdy předtím nedělali. Vůbec nechápali, proč nechci postel z párátek, ale z pořádně masivních mahagonových sloupů, a proč mi stačí noční stolky jen z nahrubo osekaných pařezů…Investice do nábytku byla jednou z největších. Sanitární vybavení, podlahy a světla se dají celkem dobře vybrat v místních obchodech. Z Česka si vozíme savo a solární světýlka.

Zažily jste při stavbě nějaké nečekané svízele?

Nevím, jestli to byla svízel, teď už se mi to zdá celkem vtipné. Nemohla jsem najít v obchodech závěsný záchod, po dlouhém hledání ho našla a dala jasné instrukce ohledně instalace. Pak mi přišla fotka s dotazem „Madam, is it OK?”. Na fotce byl závěsný záchod krásně zapuštěný do betonové podlahy… V tu chvíli jsem byla vážně ráda, že nestavíme hotel o sto pokojích. Pořád taky musím krotit svůj temperament, na Srí Lance totiž plyne čas v jiném tempu než u nás.

Jak jste koncipovaly hotelovou restauraci?

Chceme hostům ukázat, jak pestrá a chutná je srílanská kuchyně – náš šéfkuchař umí nejlepší dhal curry na světě. Ale ze zkušeností víme, že ne každý má rád ostrá jídla a po týdnu se většině hostů začne stýskat po evropské kuchyni, tak máme v menu i pár evropských jídel.

Masáže v zahradě i výlety po ostrově

A kdo jsou vaši hosté? Jak je vyhledáváte a oslovujete?

Může to být vlastně kdokoliv, výběr je pestrý, Srí Lanka je známá turistická destinace. Hotýlek stojí na břehu Indického oceánu, stačí udělat pár kroků a hosté mohou surfovat, relaxovat na pláži nebo si dopřát masáž v zahradě, máme také ranní lekce jógy, pořádáme výlety. Měsíce na okraji sezóny jsou vhodné pro hosty preferující ozdravné pobyty, většinou s ajurvédou. Chceme vytvořit místo, kde si člověk opravdu odpočine a nabere duševní i fyzickou sílu, pak se vrátí domů a má na co vzpomínat.

Jak řešíte cenotvorbu a jak to vůbec celé vychází finančně?

Ve srovnání s ostatními ubytovacími zařízeními jsme cenově zhruba ve středu. Stavební práce a materiál, některé potraviny a oblečení jsou podstatně levnější než u nás, srovnatelná je cena elektřiny.

Jen tak se dívat do slunce

Co je na tom všem super?

Děláme projekt nazvaný Autentické večeře. Vybíráme rodiny s velkými ekonomickými problémy, my nakoupíme suroviny, rodina doma uvaří tradiční jídlo, na které pak bereme naše hosty. Večeři si zaplatí, peníze zůstanou rodině. Je to velká pomoc, ze které pak koupí dětem pomůcky do školy, opraví si střechu, vsadí nová okna a podobně. Super na tom je, že hosté o to mají zájem. Super je, že fenka, kterou jsme našly polomrtvou a paralyzovanou na pláži, už zase hezky chodí. Super je, když vylezu na střechu restaurace v doprovodu našich teď už dvou fenek a sledujeme spolu západ slunce.

A co je nejtěžší?

Odjíždět.

Jaká je další vize? Zvětšení kapacity? Nový hotel úplně jinde?

Aktuální vize je aspoň půl roku žádné svoje další vize nerealizovat.

Autor: Jana Kománková

Rozhovor je ukázkou z aktuálního vydání magazínu Business Leaders s podtitulem Světoví Češi.