Světová města, ideální pro podnikání. Která to jsou?

Možná už jste sami přemýšleli nad tím, jestli na světě existuje něco jako ideální město pro podnikání. Silicon Valley bohužel není na každém rohu. I bez něj se ale dají vytipovat místa, kde je prostředí pro založení start-upu příhodnější než jinde. O výčet těchto měst se letos pokusila dánská společnost Valuer. Mimo čistě ekonomických ukazatelů hodnotila například i míru regulací, infrastrukturu a kulturní aspekty daného místa. Přinášíme vám finálních top 10 měst. Vyberete si?

10. San Francisco

Shrnout by se dalo dvěma slovy – Silicon Valley. Doslova posvátné místo, kde je nakumulována celá čtvrtina unicorn start-upů (tedy těch, které dosáhly tržní hodnoty minimálně jedné miliardy dolarů) z celého světa. Podnikatelský ekosystém v hodnotě téměř 280 miliard USD ale neznamená vše. Podle společnosti Valuer San Francisco doplácí primárně na vysoké ceny bydlení, horší bezpečnost a s ní spjatou nižší kvalitu života. Jinak by ale bylo s přehledem na první příčce.

9. Amsterdam

Evropské město, které nikdy nespí, rozhodně nezaspalo dobu na poli podnikání. Jak jinak si vysvětlit ohromné počty IT firem? Až 170 z nich má své sídlo právě tady. Nizozemská metropole uvádí, že je domovem celkem osmi stovek start-upů, a brzdit rozhodně nehodlá. Z celého seznamu se navíc může chlubit nejvyšší průměrnou čistou mzdou a nejrychlejším mobilním internetem.

8. Kodaň

Dánský start-upový ekosystém je na první pohled mnohem menší, o to víc ale čerpá výhody ze své propojenosti. Firmy zde často spolupracují mnohem výrazněji než v jiných zemích. Pozadu tak nechce být ani dánská vláda. Založila proto speciální fond na podporu začínajících lokálních firem a projektů. Na pomoc s rozvojovým kapitálem ale kvůli pravidlům dosáhnou spíše místní než zahraniční podnikatelé.

7. Boston

Roboti, umělá inteligence, softwarové inženýrství? Není divu, že nové projekty v Bostonu nejčastěji přicházejí z top amerických univerzit jako je MIT, Harvard a další. Prostředí, které může v mnohém připomínat slavné Silicon Valley, se ale nutně musí vyvíjet. Valuer dodává, že v místě, kde je podnikání úzce spjato s americkými vysokými školami, může být „pohled odjinud“ nečekanou výhodou.

6. Londýn

Londýn je dlouhodobě evropskou špičkou, obzvlášť když jde o technologie. Od června 2016 se ale nejen nad Big Benem vznáší obří otazník s vykřičníkem. Jak moc Brexit ovlivní start-upovou scénu ve Velké Británii, si nikdo netroufá odhadovat. Nebýt politických her, byla by metropole na Temži jasnou evropskou jedničkou.

5. Bengalúr

Je libo trochu exotiky? Bengalúr (do roku 2006 známý jen jako Bangalore) je třetím největším městem v Indii. V řeči čísel a grafů pak sahá k těm nejvýznamnějším na světě, i když teprve krátkou dobu. Na začátku stál outsourcing zahraničních firem, teď se šestimilionové město chlubí třetím největším komplexem start-upů na světě. Úspěchu jde naproti i indická vláda a vytváří v místě neuvěřitelně dostupné bydlení.

4. Stockholm

Není o moc větší než Praha, přezdívá se mu ale továrna na unicorn start-upy. Aby ne, když tu vznikly projekty jako Skype, Spotify nebo herní studio Mojang, které má na svědomí veleúspěšný Minecraft. Stockholm se hned po Silicon Valley těší druhému největšímu počtu miliardových firem na světě a prostředí je to k podnikání více než přívětivé.

3. Helsinki

Finské smart city má vše – talentované podnikatele, investory, huby i podporu vlády. Ta vloni na jaře spustila program „Finnish Startup Permit“, který si klade za cíl ještě více motivovat obyvatele k podnikání. Jako inspirace pak můžou sloužit místní úspěšné firmy Nokia a Linux.

2. Tel Aviv

Není Izrael jako Izrael. V Tel Avivu tak narazíte na velké procento amerických společností, které se zde rozhodly vytěžit technologický potenciál a místní talenty. Důležitá je příprava na kulturní rozdíly, které se projevují i v byznysu. Izraelský podnikatel je tvrdý vyjednávač a nikomu nedá nic zadarmo.

1. Berlín

Diverzita a inkluze, to je hlavní město Německa! Prostor pro rozmanité byznys plány, vstřícní investoři na každém rohu, a to všechno v inspirativním městě, kde si rozumný nájem může dovolit i člověk s průměrnou mzdou. Nikdo se neptá na národnost ani vzdělání, protože v Berlíně se cení talent a nápady. Očekává se, že po Brexitu převezme od Londýna nálepku podnikatelského centra Evropy.

Autor: Jiří Bejček