Chcete do „sívíčka“ další cizí jazyk? Tipy na efektivní studijní metody a nástroje

Nemusíte cestovat do zahraničí, abyste konečně vypilovali svou angličtinu nebo se naučili další cizí jazyk. Můžete zůstat doma, v kanceláři, a jen na pár minut denně se věnovat studiu. Zapomeňte ale na ležení v knihách pro samouky. Zkuste zábavnější techniky! Tady je výběr několika z nich.

Zkuste jazykové aplikace

Duolingo

Jedna z nejznámějších aplikací na výuku cizích jazyků, kterých tu máte na výběr více než stovku. Slovní zásobu a gramatiku učí bezplatně prostřednictvím interaktivních her a slibuje, že vás alespoň základní komunikaci naučí během pár týdnů hned v několika řečech – podmínkou je samozřejmě pravidelná „výuka“, stačí ale prý jen pár minut denně.

Mondly

Další aplikace, za kterou nebudete muset utratit ani korunu. Nabízí 33 jazyků a pracuje se v ní se čtením textu, poslechem a mluveným slovem. Navíc obsahuje i variantu přizpůsobenou dětem.

Hello Talk

I tahle aplikace čítá více než sto jazyků a je zdarma. Přes Hello Talk se miliony uživatelů vzájemně učí svůj rodný jazyk tím, že si posílají texty, nahrávají si hlasové zprávy a vedou společně videohovory. Můžete se spojit s někým, kdo se chce učit česky, nebo se studenty stejného jazyka, o který máte zájem vy.

Memrise

Aplikace doporučovaná hlavně pro rozšiřování slovní zásoby. Memrise využívá vědecké poznatky o lidské paměti a aplikuje je při učení. Každý den se naučíte několik nových slovíček během pár minut. Aplikace je zdarma do určité úrovně, PRO verze pak stojí pouze necelé tři dolary měsíčně.

Vocabulary Miner

Program umožňuje zakládat si vlastní balíčky se slovíčky, která se chcete naučit, a zároveň si stáhnout ty od dalších uživatelů. Součástí je i soubor slovní zásoby Travel se základy na zahraniční cesty. Trénování pak funguje na známém principu kartiček. Stačí vyhledat téma a zadat jazykovou úroveň. Aplikace funguje i off-line a bezplatná verze je omezena zhruba stovkou slovíček.

Rozmluvte se přes Skype

Pokud nemáte možnost vycestovat, můžete zkusit konverzaci s rodilými mluvčími přes Skype. Začněte v aplikaci Italki (podobně funguje také Livemocha), kde si můžete najít profesionální učitele angličtiny nebo v sekci „komunita“ takzvané jazykové partnery. Zaplatit si také můžete hodinu v on-line konverzačním klubu.

Nechte si zavolat

Revoluční systém výuky zavedli zakladatelé české školy EDOO – studium totiž probíhá výhradně po telefonu. Klientům jednou denně volá rodilý mluvčí, který s nimi po dobu pěti minut konverzuje. Lektoři jsou tak se studenty ve spojení na krátkou dobu, ale zato každý den, a ti se díky tomu dostávají do neustálého, a přitom nepříliš náročného kontaktu s jazykem. Po telefonu se prý nakonec rozmluví i ti nejstydlivější a studium je velmi efektivní, tvrdí majitelé. Škola EDOO nabízí zatím jen kurzy angličtiny, brzy ale přibudou i další jazyky.

Vsaďte na on-line kurzy

Doporučované kurzy na www.onlinejazyky.cz jsou vytvořené dle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky a mezinárodních korpusů univerzit v Cambridgi a Oxfordu. Kombinují přitom to nejlepší z učebnic pro samouky, klasických kurzů a aplikací. Stačí, když si na 20 minut denně sednete k počítači (nebo aplikaci v telefonu) a najdete si kurz požadovaného zaměření/úrovně (najdete tu i oborově zaměřené lekce). Studium můžete zkusit zdarma a další výhodou je i vstupní rozřazovací test.

Vyrazte na Toasmasters setkání

Skrze portál www.toastmasters.org se pravidelně setkávají komunity lidí po celém světe za účelem zlepšení jazyka a komunikačních dovedností, a to především formou her a zábavných dialogů. Existují jak české, tak zahraniční varianty Toastmasterů, a pokud bydlíte ve větším městě, máte velkou pravděpodobnost, že si budete moci vybrat hned z několika setkání v databázi.

Čtěte a ukládejte

Jednou z nejpříjemnějších forem učení je četba v cizím jazyce. Zkuste takové knížky, které jsou pro tento zábavný způsob studia přímo určeny. Publikaci se „short stories“, tedy krátkými příběhy v cizím jazyce, můžete pořídit třeba na e-shopu Megaknihy.cz (dostupných je několik variant).

Short Stories in English pořídíte na Megaknihy.cz.

Využijte Instagram

Sociální sítě nemusejí být jenom žroutem času. Například na Instagramu najdete mnoho účtů, které lze využít jako skvělý doplněk studia cizích jazyků.

Angličtinu se můžete učit s BBC (@bbclearningenglish), kde každý den najdete slovíčka i gramatické rychlovky. S Oxford Dictionaries (@oxforddictionaries) se zase dozvíte, jaké nové slovíčko přibylo do slovníku, a pobavíte se trefnými citáty. Mini lekce angličtiny vám denně předá Joe (@english_teacher_joe) a kdo má rád výzvy, měl by sledovat Lindsay (@lindsaydoeslanguages) a účastnit se jejích měsíčních „challanges“.

@bbclearningenglish

Kdo to myslí vážně pro změnu s němčinou, měl by zabrousit k @dw_deutschlernen. Jedno nové slovíčko každý den vás i s výslovností naučí @germanwordoftheday. Pomocí obrázků si pak němčinu procvičíte s @lernen_deutsch_sprache.

Francouzštináři ocení učení nových frází s @frenchwords, kde se přiučí i něco o místní kultuře. Lekce francouzštiny nabízí i @french_takelessons.

Jak na španělštinu vám ukážou Rosie (@spanish_english_rosie), Mariela (@marielainspanish) či učitelka španělštiny @humanspanish.

Italská slovíčka najdete na feedu @italianwords.

A ruštinu si hravě zopakujete s @learn_russian.

Barbora Sirová