Zchátralé budovy přetvářejí na multifunkční kulturní prostory. „Začátky byly brutální,“ smějí se zakladatelé Vnitroblocku

Na unikátní místa se chodí za kulturou a uměním, na drink, firemní workshop nebo prostě proto, že je to tam cool. Ze starých budov i chátrajících průmyslových objektů je dávají dohromady Lukáš Žďárský a Jakub Zajíc, jejichž dosud největším projektem je pražský Vnitroblock. Co pro ně bylo na začátku podnikání nejsložitější? A proč si myslí, že jim paradoxně pomohl i fakt, že do něj skočili po hlavě, bez peněz a bez zkušeností?

Všechno začalo před šesti lety, když Lukáš s Jakubem objevili kousek od smíchovského nádraží polorozpadlou budovu a rozhodli se s ní něco udělat. Oživené industriální prostory s vysokými stropy, obnaženými cihlovými stěnami a unikátní atmosférou si rychle získaly oblibu. Odehrávaly se tu koncerty, taneční večery a řada dalších akcí. Krátce nato kluci otevřeli v nedaleké bývalé truhlářské dílně Kavárnu, co hledá jméno, kam se dnes chodí na vyhlášené snídaně a brunche nebo třeba zajímavý výběr ginů. Tehdy už se podnikání věnovali naplno.

Dnes se Jakub s Lukášem věnují především holešovickému Vnitroblocku, svému dosud největšímu projektu. Prostoru dominuje kavárna a design store se street módou, v prvním patře se nachází moderní taneční studio, sklepní prostory plní funkci takzvaného pidikina, ve vnitrobloku je zaparkovaný žlutý školní autobus proměněný na foodtruck a působí tu řada různých pop-up stores.

„Přiznáváme, že naše začátky byly docela brutální,“ smějí se majitelé Vnitroblocku a přidružených projektů, pro které dnes dohromady pracuje více než 60 zaměstnanců. „Možná právě díky tomu, že jsme netušili, co všechno podnikání obnáší, jsme uspěli. Nesmíte se bát, problémy přijdou a zase odjedou,“ uzavírají.

Jaké překážky museli na své cestě za úspěchem překonat? A kde hledali inspiraci pro svoje projekty? Dozvíte se v dalším dílu podcastu Business Leaders:

Kde všude můžete naše podcasty poslouchat, zjistíte na: https://www.businessleaders.cz/podcast. Přímo v panelu přehrávače si pak můžete danou epizodu také stáhnout ve formátu MP3.