Začtěte se! Knižní tipy pro všechny byznys inovátory

V rubrice Tipy, triky, technologie tištěného magazínu Business Leaders vám pravidelně přinášíme doporučení na podcasty, zajímavé čtení nebo třeba praktické aplikace a další software pro začínající podnikatele. Tady je malá ukázka ve formě knižních tipů – třeba na nadcházející víkend. Nečekejte na úspěch, buďte vizionáři!

Strategie modrého oceánu

Kniha W. Chana Kima a Renée Mauborgneové vystavuje pochybám vše, co bylo až dosud považováno za předpoklad strategického úspěchu. Tvrdí, že ačkoli většina firem se vrhá do „rudých oceánů“ líté konkurence, pravděpodobnost, že by jim taková strategie mohla zajistit budoucí ziskový růst, je stále menší a menší.

Autoři vycházejí z důkladného studia více než 150 „strategických tahů“, k nimž došlo během přibližně 300 let ve 30 odvětvích, přičemž dokazují, že základem úspěchu vůdčích firem zítřka nebudou vítězné střety s konkurenty, ale vytváření „modrých oceánů“, svrchovaného tržního prostoru zralého pro další růst.

Kniha, která od základu mění tradiční pohled na strategii, fakticky převrací její tradiční myšlenkové pojetí a načrtává spolehlivou mapu „nové smělé cesty k budoucím podnikatelským vítězstvím“.

Příběh největšího on-line tržiště světa

V září 2014 uspořádala jedna čínská společnost, o níž většina lidí ze Západu nikdy neslyšela, první veřejnou nabídku akcií s nejvyšší hodnotou v dějinách – byla vyšší, než měly Google, Facebook a Twitter dohromady. Alibaba, dnes největší internetový obchod na světě, déle než deset let unikal západní pozornosti, a přitom vybudoval rozsáhlejší zákaznickou základnu, než má světový gigant Amazon.

Pozoruhodný příběh Jacka Maa, neznámého čínského učitele angličtiny, který dvakrát neuspěl při přijímacích zkouškách na vysokou školu, nerozuměl počítačům, a přesto založil Alibabu a dotáhl projekt od start-upu zápasícího o existenci k postu dominantního hráče světového internetového obchodování, poutavě vypráví bývalý viceprezident společnosti Porter Erisman.

Jak funguje Google?

Strhující kniha plná lekcí, které se Eric Schmidt a Jonathan Rosenberg naučili při budování firmy. Vysvětlují, jak technologie přesunula rovnováhu sil od firem ke spotřebitelům a že jediným způsobem, jak v tomto neustále se měnícím prostředí uspět, je vytvářet vysoce kvalitní produkty a přitáhnout nový typ mnohostranných zaměstnanců, kterým přezdívají „chytří kreativci“.

Na tématech jako firemní kultura, strategie, talent, rozhodovací proces, komunikace, inovace či řešení problémů autoři ilustrují manažerská pravidla anekdotami a historkami zevnitř Googlu, z nichž mnohé se na veřejnost dostávají vůbec poprvé.

Pište jako copywrtier

Je to jednoduché. Pokud chcete mít úspěšný web, zajistěte mu lákavý obsah, říká autor publikace Otto Bohuš. Slibuje, že prostřednictvím audioknihy budete o praktickém copywritingu vědět více než 95 % vaší konkurence a doslova jeho kouzlu propadnete.
Zjistíte důležitost sloganů, headlinů, výzev k akci a mnoha dalších textů na vašem webu, a jak na ně. Dozvíte se, kde sehnat testimonialy a recenze a jak je upravit, jak připravovat a psát newslettery, které lidi čtou, a co víc, díky kterým nakonec provedou nákup.
To vše přehledně a výstižně, a hlavně velmi zábavně.

Bible digitální revoluce

V roce 2011 se z Isaacsonova převratného životopisu zakladatele Applu Stevea Jobse stal globální fenomén a jedna z nejprodávanějších knih literatury faktu všech dob. Nyní autor přichází s příběhem lidí, kteří nástup Jobse a digitálního věku umožnili. Pokud chcete pochopit, jak k inovacím skutečně dochází a jak spolupráce vede ke kreativitě, pak jsou Inovátoři tou správnou volbou. Kniha má naději stát se klasickým textem o dějinách digitální revoluce a nepostradatelným průvodcem světem inovací.

Isaacsonova mistrná sága začíná Adou Lovelaceovou, dcerou lorda Byrona, jež se ve 40. letech 19. století stala průkopnicí počítačového programování. Zkoumá fascinující osobnosti, které stvořily stávající digitální revoluci, jako například Vannevara Bushe, Alana Turinga, Johna von Neumanna, J. C. R. Licklidera, Douga Engelbarta, Roberta Noyce, Billa Gatese a mnoho dalších.

Barbora Sirová