„My sami jsme největší fuck-up,“ říkají zakladatelé Vnitroblocku

Lukáš Žďárský a Jakub Zajíc skočili bez peněz a bez zkušeností po hlavě do společného podnikání. Přetvářejí opuštěné zchátralé prostory uprostřed velkoměsta na unikátní místa, kam se chodí za kulturou a uměním, na drink, na firemní workshop nebo prostě proto, že je to tam cool.

Všechno začalo před šesti lety na pražském Smíchově, když Lukáš Žďárský s Jakubem Zajícem objevili kousek od smíchovského autobusového nádraží Na Knížecí polorozpadlou starou nádražní budovu plnou odpadků a rozhodli se s ní něco udělat. Jen tak. Ve volném čase. Oba měli tehdy běžná denní zaměstnání, která je moc nenaplňovala. Toužili po něčem, co by jim dalo pocit smyslu. Brzy zjistili, že v tom nejsou až tak sami.

Radlická pro sport i party

“Od začátku za námi chodili dobrovolně lidi, že nám fandí a chtějí nám pomoct,” vzpomínají. Skupina nadšenců se dohodla s developerem, kterému objekt i okolní pozemky patří a za pár měsíců proměnili špinavou ruinu na pozoruhodný objekt známý jako Radlická kulturní-sportovna. Industriální prostory s vysokými stropy, obnaženými cihlovými stěnami a unikátní atmosférou si rychle získaly oblibu, lidé sem chodili cvičit a sportovat, odehrávaly se tu koncerty, přednášky, taneční večery a dokonce i eventy předních českých firem. Úspěch Jakuba s Lukášem přesvědčil, aby dali v práci výpověď a pustili se do podobných projektů naplno. Dveře jejich radlického kulturního domu nicméně zavřel stavební úřad, chyběla dostatečná kolaudace. Kluci se poučili, ale nevzdali.

Kavárna, která nenašla jméno, ale získala duši

Nedaleko uzavřené sportovny jim padla do oka bývalá truhlářská dílna. Tam otevřeli podnik s originálním názvem Kavárna, co hledá jméno. Opět je to zajímavě designově řešený starý průmyslový objekt, kam se chodí za vybranými druhy kávy, na vyhlášené snídaně a brunche nebo třeba na zajímavý výběr ginů. Konají se tu výstavy, které se mění každých šest týdnů a v prvním patře se nachází multifunkční prostor, kde se konají workshopy, přednášky, školení a další akce. V Kavárně, co hledá jméno, se navíc otevřel „creative lab“ – interní školící centrum, laboratoř, kde vznikají nové drinky, zdokonaluje se příprava kávy i baristické umění zaměstnanců kavárny. Zároveň se zde pořádají workshopy pro “kávové nadšence” zvenčí.

A proč vlastně dali tomuhle místu tak zvláštní jméno? Začalo to anketou na sociálních sítích, ve které měli lidé možnost hlasovat o jejím názvu. V té době měla na Facebooku provizorní název “Kavárna co hledá jméno”. Všichni si na něj tak zvykli, že už jí zůstal.

Proč neprobudit vnitroblok?

Třetím místem, které Jakub Zajíc a Lukáši Žďárský otevřeli, byl Vnitroblock. Na adrese Tusarova 31 v dolních Holešovicích tím vzniklo cosi na české poměry velmi unikátního.

Původní ideou bylo vytvořit netradiční “obchodní centrum”, které své zákazníky překvapí a přitáhne vzhledem, přístupem, zaměřením i konceptem. Prostoru dominuje kavárna spojená se “sneakers shopem”, tedy obchodem s velkým výběrem cool tenisek a street módy. V prvním patře se nachází taneční studio, kde probíhají kurzy všeho možného od jógy až po street dance. Sklepní prostory plní funkci takzvaného pidikina – místa, kam se vejde asi 20 lidí a pořádají se tu dokumentární soboty, kytarové lekce nebo třeba soukromá promítání. Další rozlehlý prostor v uličce Vnitroblocku se tým rozhodl použít coby velký eventový sál s barem, šatnou a zázemím. Ve venkovním prostoru je zaparkovaný typický žlutý americký školní autobus proměněný na foodtruck. Zbývající prostory se pronajímají zajímavým a netradičním konceptům a malým podnikatelům. Najdete tu například obchod s vinylovými deskami, dílnu na zpracování kůže nebo sdílený umělecký ateliér. Výhledově se zde chystá i malá lokální destilerie, tedy pěstitelská pálenice alkoholu. A pak je tu akce, na kterou se dvojice podnikatelů, Lukáš a Jakub, vždycky nejvíc těší: Plný Block. Je to jednodenní festival v rámci Vnitroblocku plný přednášek (třeba na téma motivace), workshopů (třeba na téma slow fashion), performancí (divadlo, live painting, poezie, koncerty), prezentací lokálních designérů, pražských kulinářských mistrů i různých pop-up stores.

Dudes & Barbies

Všechny projekty a aktivity Lukáše s Jakubem zastřešuje společnost Dudes & Barbies s. r. o. Prezentuje se jako parta mladých lidí, kteří se rozhodli, že budou věci dělat jinak. Každý projekt Dudes & Barbies má potom vlastní právnickou entitu. “Takže jsme vlastně takový holding,” říkají s nadsázkou Lukáš s Jakubem. Prostory pro svoje projekty si tým zatím pronajímá. Například pronájem tak obrovského prostoru, jakým je Vnitroblock, jehož tržní hodnota se pohybuje odhadem okolo 121 milionů korun, vyjde na více než 100 tisíc měsíčně. Tým Dudes & Barbies se tedy musí otáčet, aby si na pronájem a provoz svých podniků vydělal. Za pilíře svého byznysu považují kavárenský bar, kde spoléhají na skvělou kávu, vynikající jídlo a pití a precizní servis, dále pronájmy prostor a firemní eventy. V té posledně zmíněné aktivitě jsou již tak úspěšní, že se od letošního roku věnuje jejich tým i organizaci eventů na klíč mimo prostory svých podniků. Letos se budou Dudes & Barbies prezentovat třeba na festivalu Colours of Ostrava.

Come as you are

Se společností Dudes & Barbies aktuálně spolupracuje 60 lidí. Někteří jsou zde zaměstnaní, ale většinu týmu tvoří externisté. “Už na začátku za námi lidé chodili, že se jim naše projekty líbí a chtějí nějak pomoct,” popisují Lukáš Žďárský Jakub Zajíc úplné začátky svého podnikání. I dnes za nimi prý tu a tam dorazí nějaký nadšený sympatizant. V takovém případě většinou stačí, když dotyčný něco málo umí a má chuť se učit, říkají mladí podnikatelé. Dnes už by ale čistě jenom na nadšencích své podnikání postavit nemohli, a tak využívají i klasickou inzerci a portály zaměřené na nábor lidí. V poslední době mají zároveň zákazníci stále vyšší nároky a tak na sobě musí celý jejich tým neustále pracovat. K sebezdokonalování a tréninku souží mimo jiné zmíněný „creative lab“.

My sami jsme největší fuckup

Nadšení a odvaha má i své méně příjemné stránky. Jakub a Lukáš se od začátku do všeho vrhali po hlavě a tak nasekali řadu chyb a párkrát se spálili. Sami říkají, že jejich seznam selhání by vydal na vlastní článek.

“Představte si, že jsme otevírali bar, ale ani jeden z nás nepil alkohol. Potom přišla kavárna a my byli asi jediní dva kavárníci na světě, kteří vlastně kávě nijak neholdovali. O tanečním studiu a našem tanečním umu ani nemluvím,” směje se Lukáš.

“Trochu se mi zdá, že vlastně my jsme největší fuck-up všech našich projektů, protože děláme věci, kterým nerozumíme, ale děláme je tak, jak chceme my,“ doplňuje ho Jakub. “Když k nám poprvé přijela do Radlické kulturní sportovny policie, bylo 11 hodin večer. Strážníci dorazili na jednu z našich show a to bylo poprvé, kdy jsme se doslechli o tom, že po desáté večer existuje něco jako noční klid,” vzpomínají oba zakladatelé, usmívají se a kroutí hlavou. Ale tak jako řada jiných úspěšných lidí a projektů se i oni možná dostali tak daleko právě díky tomu, že spoustu věcí nevěděli. Že netušili o překážkách a bariérách a těžkostech, které by možná mohly jejich počáteční nadšení uhasit dříve, než by se stihlo rozhořet. Sami říkají, že kdyby na začátku poslechli rady odborníků v oboru, nejspíš by k otevření tak unikátních a vyhledávaných prostor nikdy nedošlo. A to by byla obrovská škoda. Mimochodem… Zaslechli jsme, že se prý kluci snaží o znovuotevření Radlické kulturní-sportovny. Přejeme hodně štěstí!

Barbara Vaňková, Barbora Sirová

P. S. Zajímá Vás podnikatelské zákulisí restaurací, barů, kaváren a podobných podniků? Pak se máte na co těšit, už za pár dnů vychází nové BL, které se na něj přímo zaměřuje! Těště se na ty nejlepší podnikatelské příběhů restauratérů z celé české republiky, které vás zkrátka vtáhnou do děje!