E09: České Yieldigo vnáší umělou inteligenci do cenotvorby. „Zisky jsou zaručeně vyšší,“ říká Jiří Psota

Ostřílený start-upista Jiří Psota sbíral zkušenosti už při studiu ČVUT. Dělal vývojáře v IBM, Seznamu i v Mall.cz. Později představil své první projekty, firmu Mobile Internet (dnes Pragonauts), která vyvíjí mobilní aplikace pro ČEZ nebo Škodu a jízdenkovou platformu Bileto (dnes pod Rockaway Capital). Jeho posledním úspěšným start-upem je právě Yieldigo, fintechový nástroj, který za pomoci algoritmu týmu vývojářů pomáhá firmám nastavovat ceny v následujících obdobích.

Říkají tomu augmentovaná cenotvorba. Funguje to asi takhle: firma, která s Yieldigem spolupracuje, začne do systému odesílat data o tom, co, kdy, za kolik a v jakých prodejnách šlo na odbyt. Alogritmus, který český tým Yieldiga vyvinul, pak vyhodnotí, jaké ceny nastavit na další období, a firma už je jen přenastaví na základě vráceného doporučení. Vývoj klíčového algoritmu řídí spoluzakladatel Radim Dudek, nebo, chcete-li, matematický génius, jak ho nazývají Jiří Psota a David Klečka, kteří dohromady s Dudkem tvoří jádro start-upového týmu.

Díky inovativnímu fintechovému nástroji se zvyšují zisky klientů až o 15 %, minimálně pak o necelých 5 %, říká Psota. Úspěch je podle něj zaručený. Aktuálně pracuje tým Yieldiga pro zhruba dvě destíky velkých českých firem, které patří mezi největší hráče na českém trhu. Objevili totiž skutečně obří díru na trhu. Už při plánování nového byznysu zjistili, že i opravdu významné české firmy používají k cenotvorbě většinou jen lidskou sílu, ale žádné vzorce ani umělou inteligenci, kterou Yieldigo nabízí. Psota a zbytek týmu Yieldiga od počátku věděli, že se dá postup zlepšit, založení start-upu pro ně tedy bylo téměř sázkou na jistotu. Aktuálně hledají partnera, který jim pomůže na zahraniční trh.

V rozhovoru se dozvíte:

  • Jak se Jiřímu Psotovi dařilo při založení jeho prvních start-upů.
  • Jak konkrétně funguje model cenotvorby Yieldiga.
  • Jaký postup tým nového fintechu volí při plánovaném vstupu na zahraniční trh.

Kde všude můžete naše podcasty poslouchat zjistíte na: https://www.businessleaders.cz/podcast. Přímo v panelu přehrávače si pak můžete danou epizodu také stáhnout ve formátu MP3.

Barbora Sirová