Chátrající statek proměnili v penzion. Teď mají hosty až z Jihoafrické republiky

Psal se rok 2015. Aniž by měli Jakub s Pavlínou jasné vize, rozhodli se koupit chátrající nemovitost v Českém ráji, kde společně žijí. Půjčka na rekonstrukci vyšla jen tak tak. Kdyby měli o pouhých tři sta korun méně v součtu jejich příjmů, žádná by se nejspíš nekonala. Ale vyšlo to. Vyšlo to parádně.

Pavlíně bylo v té době 25 let. Neměla hotovou vysokou školu ani stálé jisté zaměstnání. O čtyři roky starší Jakub byl zase zatížený úvěrem na byt, ve kterém společně žili. Jejich rodiče, a částečně i oni sami, měli pocit, že se museli zbláznit. „S ničím takovým jsme nepočítali,“ vypráví mladý pár.

Svépomocí, ale i díky rodině a známým, kteří pro ně byli ochotni pracovat za výhodnější cenu, dokázali Pavlina Pitrová a Jakub Linka proměnit chátrající ruinu v útulný penzion Pod Vořechem, který dnes pronajímají především na populárním Airbnb. Do citlivě opraveného statku v českorajských Voděradech, který byl ještě před pěti lety v žalostném stavu, tak dnes jezdí hosté z celého světa. „Letos budeme mít návštěvu až z Jihoafrické republiky,“ doplňuje spolumajitelka rekonstruovaného statku Pavlína Pitrová.

Dosavadní rekonstrukci, která je stále v procesu, přitom mladý pár zvládl s minimálními úsporami a při výkonu běžného pracovního poměru. Jakub je řemeslník, což výrazně přispělo k úspěšné přestavbě, Pavlína pracuje jako učitelka na základní škole. „Krátkodobé pronájmy Voděrad nám teď bez problému pokryjí hypotéku a vyděláme na nich i dost peněz navíc. Je to ohromná investice do budoucnosti,“ uzavírají mladí podnikatelé.

Po rekonstrukci

Jak projekt financovali?

Jaké jsou plusy a minusy krátkodobého pronájmu proti dlouhodobému?

A co všechno může zhatit plány, když si chcete otevřít drobné občerstvení?

Celý rozhovor Z ruiny až na Airbnb čtěte v novém magazínu BL. Pozor, na stáncích jej nenajdete. Jen TADY.

Barbora S.