Dave Evans. Zakladatel Electronic Arts, který pomáhá lidem plnit americké sny

Americký podnikatel, přednášející a konzultant Dave Evans je známý především jako spoluzakladatel společnosti Electronic Arts, jedné z nejznámějších firem na vývoj a distribuci videoher na světě. Proslavil se ale také jako spoluautor bestselleru Designérem vlastního života sepsaného podle stejnojmenného stanfordského kurzu, v rámci kterého Dave pomáhá stovkám studentů najít jejich kariérní cestu. Jeho vlastní profesní život je přitom tak pestrý, že si to jen málokdo z nás umí představit.

V mládí studoval biologii. Jenže obor ho dostatečně nenaplňoval, a tak se rozhodl, že místo tuleňů, které tenkrát pomáhal zachraňovat, zkusí spasit rovnou celou planetu. Když se Dave začal věnovat studiu alternativních přírodních zdrojů, psala se sedmdesátá léta. Jenže ani to mu úplně nevyšlo. I když, jak se to vezme… „Pracoval jsem tehdy na hybridních motorech do aut, připraven vyrobit vůz na elektrický pohon. Bylo to super! Jenže jsem moc předběhl dobu, víte. Měl jsem 35 let náskok. Já jsem byl připravený, technologie taky, ale lidstvo ne,“ říká. Pak mu jednou zničehonic zazvonil telefon: „Nevěřil jsem, že by mi nabízeli práci v Applu. Tak jsem nejdřív ve vší slušnosti odmítl,“ vypráví. O počítačích prý tehdy nevěděl vůbec nic. Jeho vstup do Silicon Valley byl ale velkolepý.

Povězte mi, jak se člověk dostane od mořské biologie k navrhování počítačové myši pro Apple?

Tak především od chvíle, kdy jsem zachraňoval ty tuleně, uběhlo už asi 50 let! A za takovou dobu se toho dá v životě stihnout… Faktem je, že jsem vystřídal více než šest hlavních kariérních zaměření.

Všechno se to začalo komplikovat už na začátku, kdy jsem ve snaze následovat Jacquesa Cousteaua studoval biologii na Stanfordu. Po pár letech mi totiž došlo, že to není úplně moje parketa. Školu jsem nedodělal a pustil jsem se do studia mechanického strojírenství zaměřeného na energetiku. Víte, chtěl jsem spasit svět, vyřešit energetickou krizi. A když jsem na to v sedmdesátých letech dostal papír, začal jsem pracovat na hybridních motorech do aut, připraven vyrobit vůz na elektrický pohon. Bylo to super! Jenže jsem moc předběhl dobu, víte. Měl jsem 35 let náskok. Já už jsem věděl, jak na to, byl jsem připravený, technologie taky, ale lidstvo ještě ne. Tehdy jsem se vlastně musel znovu zamýšlet nad tím, co mě kdy v životě lákalo a jaké jsou moje zájmy. Zjistit, kam dál. No a pak mi najednou zavolal někdo z Applu, jestli bych tam nechtěl pracovat.

Počkejte… Jak se k vám dostal?

Víte, já jsem vždycky rád mluvil se zajímavými lidmi. Už tehdy jsem chápal, že když se jim naučíte správně podat svůj příběh a zároveň budete ochotni naslouchat tomu jejich, můžete se dostat do prostředí, kde se dějí opravdu velké věci. Respektive, dostane vás tam vlastní zvídavost.

Dostupné na: https://shop.firstclass.cz/osobni-rozvoj/designerem-vlastniho-zivota-bill-burnett-a-dave-evans/

Mě tenkrát zajímalo kromě energetického inženýrství také to biomedicínské. Znám se s lidmi, kteří vytvářeli pokročilé protézy, krevní pumpy, elektronické skalpely i revoluční inkubátory. Táhlo mě to k nim a zajímal jsem se o jejich příběhy, o to, na čem právě pracovali, a rád jsem z nich tímhle způsobem vytahoval informace. Třeba když jsme spolu byli po práci na pivu.

Zároveň jsem jim ale vyprávěl i svůj příběh. A ten se dostal k někomu z vyšších pater dnešního Applu. To byla osmdesátá léta, takže pár let po založení Jobsovy firmy, která se tehdy ještě jmenovala Apple Computer. Zavolali mi tenkrát z ničeho nic a ptali se, jestli bych v Applu nechtěl pracovat. Vůbec jsem tomu nevěřil. Přesvědčoval jsem toho člověka na telefonu, že chce určitě mluvit s jiným Davem Evansem. A že jich je. Vlastně jsem mu slušně poděkoval a odmítl.

Jenže pak zavolali znovu…

Celý rozhovor s Davem Evansem, se kterým jsem se setkala pří příležitosti pražského finále soutěže Startup World Cup & Summit, najdete v novém vydání tištěného magazínu Business Leaders. Vychází na konci dubna (pozor, pouze k objednání, na stáncích nenajdete).

Druhý ročník Startup World Cup & Summit je kombinací soutěže o titul mistra Evropy, který postoupí do celosvětového finále, a prestižní konference, která má potenciál rozproudit svět investic a start-upů. To, jestli z klání odejde s odměnou ve výši 500 000 dolarů některý ze 14 přihlášených domácích koní, se dozvíme už tuto středu.

Barbora Sirová