Je trh virtuálních měn mrtvý?

Odpovědi na otázky týkající se kryptoměn jsme hledali s Vladimírem Vencálkem, zakladatelem společnosti Invictus Mining zaměřené na vývoj mašin a samotnou těžbu coinů. Jeho firma letos očekává obrat přes 100 milionů korun a buduje datacentrum pro těžbu kryptoměn, které má být největší na světě.

Vladimír Vencálek, spolumajitel těžařského holdingu Invictus Mining, se pro magazín Business Leaders rozpovídal mimo jiné o profitabilitě těžby kryptoměn: „Proces spočívá v hledání určitého řetězce znaků. Kdo jako první najde správné pořadí, získává odměnu za vytěžené coiny. Mnoho lidí si přitom myslí, že vysoká cena dané kryptoměny určuje vysokou profitabilitu těžby, ale není to tak. Každé zvýšení ceny totiž přiláká další hladové těžaře, čímž se těžba stává obtížnější, a zisky jsou proto menší. Nejlepší dobrou pro těžbu je tedy chvíle, kdy tato obtížnost není vysoká.“

„Na vývoji nových mašin pracujeme v podstatě konstantně.“

Vyšlo už tolik zpráv, že je trh kryptoměn mrtvý. Kdo se v tom má vyznat? I na to jsme se zakladatele Invictus Mining ptali. A dostali jsme dost ráznou odpověď: „Nedávno vyšla zpráva, že J. P. Morgan, tedy jedna z nejstarších firem na světě poskytující finanční služby, tajně skupovala kryptoměny, přičemž jejich akvizice do nich činí aktuálně asi 100 milionů dolarů. To samé v bledě modrém si můžete přečíst o dalších bankovních a finančních gigantech, jako jsou Circle nebo Goldman Sachs. A já se ptám: Proč by investovali stovky, miliardy dolarů do trhu, který je mrtvý? Buď jsou všichni pitomí, což se mi nezdá, nebo vědí něco, co my ne,“ tvrdí Vencálek.

Zajímáte se o kryptoměny? Celý rozhovor s Vladimírem Vencálkem najdete na stránkách našeho tištěného magazínu Business Leaders. Číslo s podtitulem Zaměřeno na obchod vyšlo na konci února. Pozor, magazín nenajdete v trafikách! Můžete jej pouze objednat na našem webu.

Petr Klečka