Speed-dating v byznysu aneb Jak zaujmout při networkingu?

Speed-dating neboli mechanika takzvaného rychlého rande se stala celosvětovým fenoménem. Svou paralelu má i v byznysu, kde se do hledáčku dostaly akce s networkingovým konceptem, přičemž efektivní networking má pomoci rychle si vybudovat síť kontaktů.

Seznámení jako hra

Pokud nejste rození extroverti, nebude pro vás obvykle nezávazná konverzace s cizími lidmi snadná. Zkuste si ze začátku vytyčit cíl, s kolika novými lidmi se seznámíte. Můžete si sami se sebou zahrát malou hru – například že oslovíte alespoň jednoho muže s knírem a jednu ženu se zajímavým účesem nebo šperkem (což může být mimochodem záminka k začátku konverzace). Nejsnadnější je oslovit druhého u baru nebo u rautového stolu.

Nastupte i do rozjetého vlaku

Nebojte se vstupovat do rozběhnuté konverzace jiných lidí. Ale buďte trpěliví. Nikdy neskákejte do řeči a nesnažte se převést téma na vás a na svou práci. Pokud se přidáváte do kroužku diskutujících, gestem pozdravte známé uvnitř a poté chvíli jen mlčky poslouchejte, abyste se zorientovali v probíraném tématu. Pak je dobré položit doplňující otázku, u které se můžete uvést, ale bez násilného přetažení pozornosti na sebe. Například: „V naší firmě jsme řešili podobný problém a také přemýšlíme o spolupráci s externistou. Na co jste se při jeho výběru zaměřovali vy?“

Nevymýšlejte si

Pokud některému tématu nerozumíte, nesnažte se ostatní přesvědčit o opaku. Naslouchejte konverzaci, a pokud vedete rozhovor jen ve dvou, nebojte se zeptat, nebo si nechat téma krátce objasnit. Výhodné může být se na networkingovou akci dopředu připravit alespoň zběžným nastudováním předpokládaných témat. Jestliže nejsou dopředu jasná, k orientaci pomohou třeba i organizátoři nebo seznam hostů.

P. S. Jestli vás článek zaujal a rádi byste se dozvěděli více o podnikání anebo si přečetli rozhovory s úspěšnými podnikateli, sledujte náš web a tištěný magazín Business Leaders.

Petr Klečka