Jak začít podnikání s (téměř) žádnými financemi

Rozhodli jste se začít podnikat? Napadlo vás, že spustíte vlastní projekt? Jste ochotni podstoupit určitá rizika, jako je opuštění vašeho současného zaměstnání a přechod na dobu, kdy se ocitnete bez vlastního příjmu? Ale stojí před vámi překážka, která vás brzdí: Nemáte dostatek peněz.

Může se to zdát jako velká komplikace, ale nedostatek kapitálu by vám neměl bránit v tom, abyste se snažili uskutečnit své sny. Ve skutečnosti je možné začít a růst s téměř nulovou osobní finanční investicí – pokud víte, co děláte.

Neexistuje jednotný „startovací“ poplatek za budování podniku, takže různé podniky budou mít různé potřeby. Je důležité nejprve odhadnout, kolik potřebujete, než začnete hledat alternativní metody financování vaší společnosti. V podstatě máte tři možnosti, jak začít podnikat s méně penězi.

1. Zvažte snížení vašich nároků

První varianta je změnit váš obchodní model tak, aby obsahoval méně výdajů. Můžete snížit náklady na své zaměstnance tím, že na začátku budete jediným zaměstnancem. Pokud nepotřebujete kancelářské prostory, můžete pracovat z domova. Také se pokuste objevit co nejlevnější zdroje dodávek materiálu. Pokud můžete začít jako osoba samostatně výdělečně činná, vyhnete se některým z největších počátečních nákladů a budete mít i jednodušší daňovou situaci. Velká firma se totiž nevybuduje za jednu noc.

2. „Zkušební doba“

Druhou možností by mohla být jakási „zkušební doba“ vašeho podniku. Namísto přechodu do plnohodnotného obchodního režimu začnete jen se základy. Můžete spustit webové stránky a nabízet jen jeden druh služby, omezit svůj rozsah i svoji klientelu. Jakmile začnete zaznamenávat příjmy, můžete investovat do sebe a vybudovat si podnik, který si představujete, kousek po kousku.

3. Financování od třetích stran

Vaše třetí možnost je o financování z vnějších zdrojů. Existují desítky možných způsobů, jak získat počáteční kapitál:

Přátelé a rodina – nevylučujte možnost získat pomoc od přátel a rodiny, a to i v případě, že musíte kapitál zkoordinovat z několika zdrojů.

Investoři – bohatí jednotlivci obvykle investují výměnou za částečné vlastnictví společnosti, což je oběť, která stojí za zvážení.

Crowdfunding – v dnešní době velmi populární způsob financování, a to ze zřejmého důvodu: s dobrým nápadem můžete získat finanční prostředky téměř na cokoli.

Podnikatelský inkubátor a akcelerátor – soukromá obchodní společnost anebo instituce, která pomáhá s rozvojem tím, že poskytuje služby jako je například školení, jak správně nastavit obchodní plán či marketing, a další aktivity jako pronájem kancelářských prostor či poskytnutí kontaktů v daném oboru.

Státní dotace a půjčky – řada nadstátních, státních a místních institucí pomáhají malým podnikům. Mnohé z nich nabízí půjčky a granty, které vám pomohou začít.

Bankovní půjčky – další možností je půjčka pro začínající podnikatele.

Více o těchto způsobech financování si budete moci přečíst už na konci dubna, kdy vychází další číslo našeho tištěného magazínu Business Leaders.

Petr Klečka