Zkuste metodu „kritického kruhu“ jako alternativu běžného brainstormingu

„Pamatujete si, že by některý z brainstormingů u vás ve firmě vedl zdárně k cíli? Pokud jste na tom stejně jako devadesát procent českých manažerek a manažerů, tak jsou pro vás brainstormingy ztrátou času,“ říká Tomáš Studeník, inovátor a organizátor české verze FuckUp Nights Prague i řady dalších projektů na podporu podnikání.

„Profesor Roberto Verganti navrhuje efektivní způsob, jak v týmech vymýšlet nové věci. Základem jeho metody ,kritického kruhu´ jsou dva momenty: samota a kritika,“ vysvětluje.

Proč se má podle něj začínat o samotě? „Problémem brainstormingů je neochota některých hovořit a přeochota druhých se poslouchat,“ vysvětluje Studeník, z čeho metoda vychází. „Převratné nápady nevznikají ,na přání´ a čím víc se snažíme něco vymyslet, tím hůře to paradoxně jde. Aha momenty se objevují při bezcílném plutí mysli, třeba při procházce, před usnutím nebo při koupeli. Je tedy třeba, abyste nejprve dali prostor najít si nápad každému členu týmu zvlášť,“ dodává.

Druhým momentem je kritika. Proč právě ta? „Jobs měl svého Wozniaka, Gates zase Allena. Velké nápady se rodí ve dvojici,“ vysvětluje praxi efektivního brainstormingu Studeník. „Ale ne ledajaké, dvojice je často tvořena protiklady. Nechte tedy nejprve členy týmu své nápady probrat ve dvojicích, tvořených různorodými osobnostmi.“

Steve Wozniak a Steve Jobs.

Tipy na efektivní brainstorming:

  • Dejte čas lidem nejprve o nápadech přemýšlet o samotě.
  • Nápady nevznikají v práci, ale mimo ni, při činnostech, které nejsou zaměřeny na konkrétní cíl, jako jsou procházky, jízda autem či sprchování.
  • Nápady si ihned zapisujte, na brainstorming by si každý už měl přinést sepsané podklady.
  • Utvořte dvojice z členů týmu a nechte je navzájem si nápady „zkritizovat“.

P. S. Velký rozhovor s Tomášem Studeníkem je ve výrobě. A že se máte na co těšit. Tomáš má totiž na kontě opravdu slušnou řádku projektů. Povídali jsme si například o jeho nové Velké knize fuckupů, která navazuje na jeho úspěšné FuckUp Nights, ale také takzvaných hackathonech CEE Hacks, které organizuje a v jejichž rámci pomáhá městům a průmyslovým korporacím s inovacemi a vývojem nových technologií. Jedná přitom s nejtalentovanějšími esy v oboru z celého světa. Sledujte náš web i tištěný magazín BL!

Barbora S. a Tomáš Studeník