TOP weby s on-line kurzy, v nichž se za málo peněz nebo zdarma můžete opravdu hodně naučit

V lednu se mnozí z nás rozhodnou, že ve svém životě něco změní. Ale jak jsem psala v tomto článku, jedna nedávná studie ukázala, že 80–90 % lidí svá předsevzetí vzdá a nikdy nedodrží. Začít po dlouhé době nicnedělání například denně cvičit, což si obecně slibujeme nejčastěji, totiž není žádná legrace. Proč si tedy nedat o něco jednodušší cíl? Co takhle naučit se v nadcházejícím roce nějaké nové profesní dovednosti? Takové předsevzetí si dáváme málokdy, přitom je mnohem snadnější jej vyplnit. V dnešní se době můžete vzdělávat prakticky odkudkoli a naučit se něco nového může být také cenově velmi dostupné.

Našla jsem pro Vás 10 webových stránek, které nabízejí on-line vzdělávací a profesní kurzy za velmi dobré peníze, nebo dokonce zdarma. Některé nabízejí lekce v češtině, jiné v angličtině.

1. Google Digitální garáž

https://learndigital.withgoogle.com/digitalnigaraz.cz 

V projektu českého Googlu, nazvaném Digitální garáž, se můžete zcela zdarma naučit základům digitálního marketingu. Zjistíte například, jak fungují vyhledávací obsahové sítě, videoreklamy, ale i mobilní aplikace, e-mailový marketing a sociální média. Problematika jednotlivých témat je popisována spíše obecně, ale výborně se hodí pro začátečnický přehled, díky kterému zjistíte, jakou digitální cestou se v rámci vašeho projektu vydat. Podívejte se například na videolekci základů optimalizace pro vyhledávače (SEO).

2. Entepreneur Store

https://store.entrepreneur.com

Mnoho velmi cenově dostupných on-line kurzů najdete také v obchodě amerického magazínu Entepreneur. Pokud se Vám zalíbí některá z nabízených lekcí, tak si s koupí pospěšte – aktuálně je totiž většina ještě zlevněná. Tak například videokurz věnovaný programovacímu jazyku Python pro začátečníky pořídíte v přepočtu už za něco málo přes 200 korun českých. Obsahuje přitom 72 intenzivních a praktických vzdělávacích přednášek.

3. Seduo.cz

https://www.seduo.cz

Ryze český web, věnovaný pouze on-line vzdělávání v oblastech osobního i kariérního rozvoje. Najdete tu i několik lekcí, které jsou nabízeny zcela zdarma, například videokurz s názvem Vytvořte si web pomocí WordPressu za 20 minut – během něj byste se měli naučit, jak si jednoduše navrhnout vlastní webovou prezentaci.

Zpoplatněné lekce na webu Seduo pak bývají za velmi dobré ceny.

4. VimVic.cz

https://www.vimvic.cz

Opět česká stránka, která byla založena ve jménu on-line vzdělávání. Nabízené lekce pracovního portálu VimVic.cz mají široký záběr. Kurz zdarma jsem nenašla, ale možná byste na takový po delším pátrání narazili. Některé jsou nicméně nabízeny za symbolické ceny. Odbornější lekce pak stojí v řádech tisíců korun, jejich cena se přitom zdá být dobře vyvážena kvalitou. V nabídce je například kurz základů obchodování s kryptoměnami, který aktuálně stojí něco přes tisíc korun. Přednáškami přitom provází Dominik Stroukal, autor knihy Bitcoin: Peníze budoucnosti, která u nás vyšla jako první svého druhu.

5. Nostis.org

https://www.nostis.org

Česká internetová stránka se zaměřuje na on-line vzdělávání v oblasti práva a máte zde možnost získat know-how předních českých univerzitních profesorů. Kurzy jsou zdarma, a pokud je dokončíte, můžete navíc získat odborný certifikát, zastřešený českou vysokou školou. Vlajkovou lodí vzdělávacího serveru je aktuálně série přednášek věnovaná Daňovému právu, vedená samotnou děkankou Právnické fakulty Univerzity Palackého. V intenzivním kurzu se dozvíte, jak funguje daňová soustava a správa daní, ale také jak jednotlivá daňová přiznání vyplnit, podat a zaplatit. Můžete se tak posunout jako majitel malé či střední firmy, který má v této oblasti mezery, ušetřit za poradce, pokud jste živnostník, nebo si získaným certifikátem prostě jen vylepšit životopis na LinkedIn.

6. Edx.org

https://www.edx.org/school/edx

Velmi kvalitní kurzy, některé navíc zdarma, najdete na americkém webu Edx.org. Spoluzaložila jej Harvardova univerzita a veškeré lekce jsou vedeny přednášejícími z předních světových vysokých škol. Najdete tu například kurz Customer Relationship Managementu, tedy CRM. CRM je dnes hojně diskutované téma, přičemž CRM softwary pomáhají firmám shromažďovat, třídit a zpracovávat data o klientech: například obchodní kontakty, poptávky či zakázky. V přednášce Edx.org se mimo jiné dozvíte, z jakých CRM systémů lze vybírat a jak tyto softwarové technologie mohou pomoci zefektivnit práci celé společnosti.

Na CRM softwary přitom nedají dopustit i mnozí čeští obchodníci – budeme o nich mluvit také v únorovém vydání tištěného magazínu Business Leaders.

Nestačí? Nevadí!

Velmi dobré kurzy za dobré ceny nebo zdarma najdete také na těchto vzdělávacích webech – jejich kurzy jsou přitom většinou vedeny v angličtině:

  1. https://www.udemy.com – Co třeba takový master kurz Photoshopu, který v přepočtu nevyjde ani na tři stovky?
  2. https://www.futurelearn.com – Tápete v Google Analytics? Víte alespoň, co to je? Jestli ne, nevadí. Tady se to dozvíte, a úplně bezplatně.
  3. https://www.class-central.com – Rádi byste zlepšili své prezentační dovednosti? Není problém, tady za to doslova nic nedáte!

Barbora S.