„Zuří kybernetická válka,“ opakují experti z CNS

Hackera už si nelze představovat pouze jako nadšence, který po nocích nabourává různé cíle, přičemž ho posléze hřeje potěšení z toho, kolik se mu jich podařilo zlomit. Novodobé útoky mohou mít totiž mnohem vážnější dopady. „Trápí jednotlivé státy a v konečném důsledku každého z nás,“ potvrzuje Petr Samek z vedení společnosti CNS (Computer Netware Service), zaměřující se na řešení rozsáhlých informačních systémů pro firmy, ale také například pro státní správu.

Hackeři dnes umějí třeba zpozdit spuštění jaderné elektrárny, což se nedávno stalo v Íránu, nebo ovládnout systém přehrady, k čemuž v blízké minulosti došlo v jednom ze států USA. „Ve světě se zcela vážně mluví o kybernetické válce. Ale netýká se to jen obřích korporací, jak si spoustu lidí myslí. Ten problém máme všichni – tady a teď,“ doplňuje Samek. Odcizení dat nebo identity, vydírání, zaheslování serverů a další známé útoky narušují nejen život firem, mohou mít také nepříjemné dopady na náš každodenní život. Hackeři totiž, jak známo, mohou napadnout třeba osobní facebookový nebo e-mailový účet, plný důvěrných informací.

Právě proto firma CNS, kterou spoluvlastní Petr Samek a Luboš Hajn, zařadila mezi své klíčové produkty software na šifrovaný přenos dat Safety4Transfer. Jemu podobný je například v USA běžný, ale u nás nemá obdoby. S vývojem programu, který je určen široké veřejnosti, přitom týmu CNS pomáhal přední český specialista na tuto problematiku, inženýr Pavel Mendel.

„Mrzí mě, že naše klienty často probudí až hořká osobní zkušenost,“ komentuje situaci Samek. Podle něj je to s bezpečností dat podobně jako s jejich zálohováním – mnoho lidí se o obojí začne starat, až když jim prvně nateče do bot. Vedení společností ale prý už začíná situaci chápat a do zabezpečení přenosu svých dat v poslední době investuje mnohem více času i financí.

Jak chráníte svá data Vy? Bojíte se například nabourání Vašeho bankovního účtu?

Mnoho dalších zajímavostí z oblasti informačních technologií, a to nejen na téma ochrany dat, najdete v článku o týmu CNS a jeho zakladatelích. Jak motivovat tým a k čemu je v moderním IT využitelná legendrání Vernamova šifra z roku 1919? Dozvíte se v aktuálním tištěném magazínu Business Leaders. K dostání zde.

Barbora S.