Jací byli první uživatelé Facebooku a čím se proslavili?

Věděli jste, že se dá s trochou detektivního pátrání zjistit, kdo byli historicky první uživatelé Facebooku? Každý, kdo se na síť zaregistruje, dostane přidělené osobní identifikační číslo. Dnes jsou generována automaticky a není na nich nic zajímavého, jde spíš o směsku dat.

V prvních měsících fungování Facebooku, krátce po jeho založení roku 2004, byla ale uživatelům ID přiřazována chronologicky podle data založení účtu. Kdo se k síti připojil jako první, dostal ID 1, další ID 2 a tak dále. Když tato identifikační čísla přidáte s lomítkem za URL stránku Facebooku, přesměrují vás přímo na profil daného uživatele (odkaz pak vypadá např. takto: https://www.facebook.com/4). Tak se dá jednoduše zjistit, kdo jsou majitelé historicky prvních účtů na globálně nejsilnější sociální síti.

/4 Mark Zuckerberg

Úplně prvním uživatelem sítě je pochopitelně její zakladatel, Mark Zuckerberg. Logicky by měl mít ID /1, že? Jeho profil má ale číslo /4, protože první tři účty na Facebooku Zuck použil k testovacím účelům a následně je smazal.

/5 Chris Hughes

Jména majitelů dvou následujících ID vás asi nepřekvapí. Určitě ne ty z vás, kteří zhlédli příběh Facebooku ve filmu The Social Network. Jako pátý (respektive druhý) se k Facebooku připojil spoluzakladatel sítě Chris Hughes. Byl to Zuckův spolubydlící na vysoké škole, odkud spolu modrou stránku založili.

Ve Facebooku začínal jako tiskový mluvčí, ale později firmu opustil. Následně se roku 2008 proslavil tím, že vedl on-line kampaň tehdy budoucímu prezidentovi Baracku Obamovi.

/6 Dustin Moskovitz

Majitelem účtu s ID /6 je třetí spoluzakladatel sítě, Dustin Moskovitz. Také on v době jejího vzniku sdílel vysokoškolský pokoj s Chrisem Hughesem a Zuckem.

Moskovitz se ve firmě staral o technické záležitosti, ale podobně jako Hughes roku 2008 společnost opustil. Poté vyvinul nový start-up zvaný Asana, který vytváří software pro management firem pomáhající organizovat, sledovat a řídit práci týmu.

První uživatel Facebooku, který nepatřil ke spoluzakladatelům sítě, má ID /7 a je jím jakýsi Arie Hasit. I on se pohyboval v úzkém kruhu přátel Zucka a stejně jako všichni ostatní první uživatelé studoval na Harvardu. Jinde ani nemohl, protože Facebook byl z počátku otevřen právě jen pro studenty této školy. Síť se pak postupně otevírala dalším univerzitám po celém světě (v Česku patřila k prvním Masarykova) a široká veřejnost se k ní mohla připojit od září roku 2006.

Při hledání majitelů účtů následujících ID se už detektivní pátrání po prvních facebookových uživatelích trochu komplikuje. Například účty s ID /8 a /9 neexistují. Jejich uživatelé je zkrátka zrušili. A takových případů je mnoho. Mezi prvními dvojcifernými ID se ale pořád dají najít velmi zajímavé příklady.

/10 Marcel Laverdet a /13 Chris Putnam

Tihle dva uživatelé mají jedno společné. Ani jeden z nich totiž nezískal své dvojciferné VIP ID přirozenou cestou. Při prvním přihlášení je nemohli dostat už proto, že nestudovali Harvard. Stalo se tak až později, a tak trochu oklikou.

Oběma se totiž podařilo síť nabourat, přičemž se bavili tím, že si tropili žerty z jejích správců. Jejich zjevné nadání ale oslovilo jednoho ze zmíněných zakladatelů, Dustina Moskovitze, a místo toho, aby se naštval, nabídl dvěma neznámým hackerům práci. Oba ji přijali. A aby jim noví kolegové z Facebooku udělali radost, dostali Laverdet a Putnam volná dvojciferná ID zbylá po zrušených účtech původních VIP majitelů.

Známější Chris Putnam se během své čtyřleté práce pro Facebook podílel například na video aplikaci nebo zlepšení funkce nahrávání fotografií. Díky nevšednímu způsobu, jak se do firmy dostal, se stal celebritou – ještě donedávna jste na síti mohli používat smajlík kopírující jeho tvář (dal se také napsat kódem :putnam:). Roku 2010 bývalý hacker Facebook opustil.

/26 Andrew McCollum

26. ID patří Andrewovi McCollumovi. Byl to Zuckův kamarád ze školních let a proslavil se tím, že navrhl historicky první logo stránky Facebooku. Sestávalo z modrobílé pixelované tváře muže, jehož předobrazem byl tehdy o dost mladší americký herec Al Pacino:

/41 Eduardo Saverin

A co Eduardo Saverin, čtvrtý a poslední spoluzakladatel Facebooku? S identifikačním číslem /41 není ani jedním z prvních 20 nejstarších členů. Ve firmě zastával funkci finančního a obchodního ředitele, ale Zuck se ho údajně snažil od správy Facebooku nekorektně odříznout, což vedlo až ke vzájemnému soudnímu sporu. Podmínky vyrovnání nebyly zveřejněny, ale Zuck alespoň přiznal svému sokovi titul spoluzakladatele. Saverinovo slavné vyřazení ze společnosti bylo předmětem filmu Davida Finchera The Social Network.

Dnes Saverin vlastní přibližně 0,4 % procent akcií Facebooku, což stačí k velkému jmění. Je významným investorem a věnuje se charitativnímu on-line portálu Aporta, který spoluzaložil.

Barbora S.

Další zajímavosti ze světa byznysu najdete v tištěném magazínu Business Leaders. Pořídit si jej můžete zde.