Češi vyvinuli virtuálního průvodce. Sklízejí úspěchy a investice.

Když vyjedete na dovolenou na neznámé místo, máte dvě možnosti: buď sledovat cestu a zajímavosti o turistických atrakcích sami, nebo zvolit klasického průvodce. Oba případy ale skýtají značná omezení. Bez průvodce budete ztrácet čas zíráním do map, s ním zase svobodu. Čeští vývojáři se proto rozhodli najít řešení a vyvinuli inovativní cestovatelskou aplikaci. Jak funguje?

Nová česká aplikace SmartGuide vás městem provede stejně jako klasický průvodce – navrhne okružní trasu, po cestě upozorní na turistické atrakce, a jakmile se jim přiblížíte, sdělí vám o nich důležité informace. Na rozdíl od živého průvodce vám ale aplikace nabídne jen ty zajímavosti, které si zvolíte. Mobilního průvodce navíc můžete kdykoli zastavit a nerušeně si užívat atmosféru místa, dokud sami nebudete chtít pokračovat v objevování.

SmartGuide funguje na principu rozšířené reality – stačí namířit objektiv telefonu do vašeho výhledu a na displeji se vám v reálném prostoru objeví doporučená trasa. Barevné linky zobrazené přímo na chodníku vás dovedou přesně tam, kam potřebujete. Odpadá tak povinnost sledovat každou odbočku. Forma informování o atrakcích může být různá a někdy bývá vysoce interaktivní. Při návštěvě legendární věznice Alcatraz v San Franciscu vám například o historii místa povypráví přímo ze své někdejší cely sám velký Al Capone. Na pražském Staroměstském náměstí vám zase průvodce bude dělat kat za 17. století. Většina tras v aplikaci je přitom nabízená v angličtině, ale někdy je dostupná také česká mutace.

Platforma SmartGuide byla spuštěna teprve nedávno a je stále ve vývoji. Od svého spuštění nicméně dostává řadu ocenění a dost možná ji čeká velká budoucnost. Trasy se teprve budují, takže v aplikaci rozhodně nenajdete virtuálního průvodce pro jakoukoli destinaci, kterou si zamanete. Zmapovaných je několik míst, převážně pak v naší republice – propracovaná je hlavně Praha, ale také Český Krumlov, Terezín nebo Mariánské Lázně. SmartGuide totiž stojí převážně na českých základech. Výkonným ředitelem podniku je pětatřicetiletý absolvent prestižního Harvardu Jan Doležal (na fotce vpravo) a jádro týmu tvoří dva jeho bývalí spolužáci (Američan a Čech) a dva další čeští specialisté, kteří pracují pro naše nejlepší firmy v oboru informačních technologií.

Tvůrci mají nicméně velké vize a globální potenciál, už teď tu najdete virtuálního průvodce na cesty po Kambodži nebo Brazílii. Většina prohlídek v Čechách je přitom zdarma, přičemž ve světě už si za průvodce zpravidla připlatíte. Tyto služby jsou nicméně velmi dostupné, stojí pouze něco přes sto korun.

Aplikace navíc dobře slouží i třetím stranám, tedy turisticky atraktivním objektům samotným. Personálního průvodce si totiž na platformě SmartGuide může po domluvě s vývojáři vytvořit prakticky jakákoli instituce tohoto zaměření – a pokud trasu zpoplatní, může na tom i vydělat. „Bavíme se s Uberem o spuštění ‚hop-on hop-off‘ okruhů a s letištěm Václava Havla jednáme o průvodci po terminálech,“ svěřil se s některými plány společnosti sám CEO Jan Doležal. SmartGuide už má také kontrakt se dvěma cestovními kancelářemi, které plánují mobilní aplikaci jako náhradu klasických průvodců. Jedna z nich podle Doležala začne turisty do Čech vozit už příští rok.

Český SmartGuide je první takto propracovanou cestovatelskou platformou s potenciálem globálního růstu a jeho tvůrcům se otevírají skutečně široké možnosti. Start-up brzy po svém spuštění oslovil nejen první uživatele, ale také investory z celého světa. A možná radikálně změní celé odvětví cestovního ruchu.

Úspěchy českých podnikatelů vás pravidelně inspirujeme také v tištěném magazínu Business Leaders. Předplatné a aktuální čísla najdete pod tímto odkazem.

Barbora S.