Vycestujte a učte se od profíků. Přihlaste se do výměny pro podnikatele!

Kde sehnat know-how a finanční prostředky na rozjezd podnikání? Tentokrát mám pro vás obzvlášť zajímavý tip: Erasmus pro podnikatele. V rámci tohoto výměnného pobytu můžete vyrazit na zkušenou do zahraniční firmy, poznat místní kulturu a rozvíjet potenciál pro svůj kariérní růst.

Většina výdajů, jako jsou letenky, ubytování nebo strava, je přitom účastníkům hrazena z fondů Evropské unie. Dieta odráží celkové náklady na život v zemi pobytu a sahá až do výše 1100 eur měsíčně. Program tedy funguje podobně jako jeho známější bratr Erasmus Mundus pro vysokoškolské studenty, jen se zaměřuje na jinou cílovou skupinu.

Zúčastnit se můžete buď jako hostitel (zkušenější majitel firmy střední velikosti), nebo jako hostující začátečník: s vypracovaným byznys plánem, který jste rozhodnuti v dohledné době realizovat, či s maximálně tři roky starou firmou. Váš (budoucí) podnik přitom může být v jakémkoli odvětví a v rámci programu není stanovena žádná věková hranice.

S procesem od podání přihlášky až po výběr výměnné firmy nebo hostujícího podnikatele vám pomohou dvě české partnerské organizace programu, Bohemia EU Planners a Hospodářská komora České republiky. Obě mají sídlo v Praze. Po schválení přihlášky dostanete přístup do katalogu hostitelů, z nichž si budete moci vybrat vhodný podnikatelský protějšek. Svému kontaktnímu místu ale můžete také navrhnout nového hostitele, s nímž jste už ve styku. Erasmu pro podnikatele se aktuálně účastní 36 evropských zemí. Začínající čeští podnikatelé se už v rámci programu podívali například do Anglie, Španělska, Rakouska, Itálie, Finska nebo na Island.

Výměnný pobyt trvá po dobu 1 až 6 měsíců a dá se rozdělit do týdenních bloků. Výhodný je pro obě strany. Zahraniční podnikatel může být pro hostitele zdrojem inovativního know-how i cenných kontaktů, začínající obchodník zase dostane možnost čerpat zkušenosti od ostřílenějších kolegů, zlepšit si jazykové znalosti a možná i získat nového investora.

Pokud byste se o programu Erasmus pro podnikatele (Erasmus for Young Entrepreneurs) rádi dozvěděli více, podnikatelský klub United Business Club při pražské VŠE na jeho téma pořádá přednášku. Bude se konat příští týden a přihlásit se na ni můžete zde.

 

Jak rozjet kariéru? Kde hledat inspiraci? Výběr toho nejlepšího najdete vždy v tištěném magazínu Business Leaders. Pořídit jej můžete zde.

Barbora S.