V akceleračních programech se zrodil fenomén DámeJídlo i Rekola. Jak to v nich funguje a co nabízejí?

Akcelerace je zjednodušeně řečeno zrychlení vývoje. To znamená, že akcelerační programy pro podnikatele pomáhají účastníkům rozvíjet podnikatelské záměry a prostřednictvím mentoringu či workshopů jejich nápady proměnit z pouhé myšlenky v životaschopný a profitabilní byznys.

Část českých akceleračních programů navíc nabízí těm nejúspěšnějším přihlášeným týmům možnost získat finanční podporu. K zahození není ani množství kontaktů, které mohou účastníci na své cestě programem získat. Což platí i pro mediální zviditelnění, ke kterému tyto organizace značně přispívají. Většinou navíc fungují mezinárodně. I to může absolventům pomoci rozšířit obzory. 

Jaký program vybrat?

Akceleračních programů pro podnikatele u nás najdete hned několik. Těch nejznámějších je kolem deseti. Každý má trochu odlišný koncept, průběh i cílovou skupinu. V Čechách fungují programy pro mladé začínající podnikatele, potažmo studenty, i pro pokročilejší byznysmeny, kteří se třeba ocitli na mrtvém bodě a potřebují poradit, jak dál. První uvedené bývají často bezplatné a postup do programu mívají posuzován odbornou porotou, zatímco programy pro ty ostřílenější jsou většinou hrazené.

Mezi nejprestižnější akcelerátory u nás patří původem český StatupYard, který se zaměřuje na internetové, mobilní a mediální start-upy. Jeho tým bezplatně pomáhá ročně zhruba 5 až 8 vybraným firmám v rozjezdu, přičemž do posledního takzvaného běhu se přihlásilo 150 týmů z celého světa. Závěrem programu mají finalisté možnost získat kromě cenného know-how také finanční injekci do začátku od regionálních investorů. StartupYard vznikl roku 2011 a z jeho dílny vzešla například úspěšná on-line platforma pro donášku jídla DámeJídlo. Smíchovský akcelerátor se pyšní téměř 77% úspěšností přežití absolventských podniků, což je jedno z nevyšších čísel v branži.

Hned několik akceleračních programů pro podnikatele nabízí také společnost Impact Hub Praha. Jedním z nich je Social Impact Award (SIA), šitý na míru mladým podnikatelům. Zúčastnit se jej mohou zájemci ve věku od 15 do 30 let a zaměřuje se na oblast společensky prospěšného podnikání. Vybraní finalisté dva měsíce pracují na rozvoji svého podnikatelského záměru a na základě odvedené práce pak porota vybere tři z nich, kteří na slavnostním vyhlášení získají 1500 eur na rozjezd projektu. I v případě tohoto programu je účast pro finalisty zcela zdarma a zahrnuje mentoring a konzultace na nejdůležitější témata podnikání, jako jsou finance, tvorba business plánu nebo základy marketingu.

Dostat se do programu rozhodně není nemožné

SIA mě zaujala i proto, že podle účastníků nedávno uplynulého ročníku, se kterými jsem se měla možnost setkat, bylo letos přihlášených „jen“ něco mezi 20 až 30 týmy. Z těch se poté vybírala finální desítka. Sečteno podtrženo se přibližně třetina vybraných přihlášených dostala do fáze bezplatného akceleračního programu, ze kterého ji dělil už jen „krůček“ od získání peněžní výhry. Což je celkem motivující podíl.

Otočte, prosím, na 2. stránku.