Sousedům na nervy už hrát nemusíte. V Praze roste sdílená zkušebna!

Veronika Kynclová (27) a Blanka Pauerová (26) věří, že hrát na hudební nástroj se může naučit každý. Proto se rozhodly vybudovat prostor, kde k tomu budou ideální podmínky. Sdílenou hudební zkušebnu chtějí vybavit nástroji i lektory. Přijít budete moci sami, s přáteli i s vlastním učitelem.

Dvojice mladých podnikatelek vyhrála s nápadem na komunitní hudební prostor Melogee letošní cenu Social Impact Award (SIA) a spolu s dvěma dalšími týmy si z ní odnesla 1500 eur na rozjezd podniku. SIA patří mezi takzvané akcelerační programy pro podnikatele, které jim nabízejí know-how a v některých případech i finanční injekci. Pokud by vás informace o nich zajímaly více, přečtěte si článek, který jsem jim věnovala.

V jaké fázi je teď Melogee? A jak k tomu přispěl program SIA?

B.: Do akcelerace jsme si přinesly koncept obrovských rozměrů, jehož realizace by stála příliš času i peněz. Nevěděly jsme, jak začít. Díky SIA jsme přišly na minimální formu, která by nevyžadovala takovou investici a na které bychom si zároveň mohly otestovat, jak náš nápad funguje, jestli je udržitelný a může vydělávat.

V.: Teď jsme se posunuly do fáze hledání vhodného prostoru. Už se těšíme, až ho zaplníme nástroji a připravíme k užívání.

Máte do začátků něco našetřeno?

B.: Jsme rozhodnuté, že do Melogee vložíme nějaké vlastní prostředky, ale…

V.: Ale chceme, aby jich bylo minimum. Počítáme s tím, že podnik zpočátku nebude vydělávat a my je budeme potřebovat na běžné životní výdaje.

Kde má ten prostor být?

V.: Ideálně v centru. Nebo někde poblíž, přemýšlely jsme i nad Karlínem a Žižkovem. Pořádaly jsme takový testovací den přímo na Praze 1, v rámci kterého jsme nabízely lekce houslí a kytary. A během něj jsme zjistily, že místní výborně reagují na to, že se v centru děje něco, co není primárně pro turisty. Ten prostor byl otevřený do ulice, a protože je běžně uzavřený, tak byli všichni zvědaví, co se v něm děje. Chodili za námi, zatímco jsme učily, a byli z toho nadšení. To nás hrozně nadchlo. Ten další rozměr. Že můžeme nejen přinášet lidem hudbu, ale také oživit nějaký prostor a samotné centrum. Takže teď zvažujeme, že bychom šly do nějakého prázdného domu. Doslova chodíme po Praze a koukáme, kde se nesvítí. Nebo hledáme na internetu. Najít majitele takových domů ale bývá často složité.

B.: I kdybychom teď měly jen něco dočasného, chceme Melogee určitě co nejdřív spojit právě s oživením nějakého prostoru. Buď hned, nebo jakmile budeme schopny do něj více investovat.

Otočte, prosím, na 2. stránku.