5 typů mozkového joggingu… a hlava bude rychlá

Když Petr Kellner, nejbohatší Čech (310 miliard Kč), před lety zdůvodňoval koupi nového soukromého letadla, řekl: „Má to cenu komfortu, času, ale i toho, že hlava zůstane rychlá.

Vraťme se k posledním třem slovům. Proč je to tak důležité? A jak si rychlost myšlení udržet?

Auto a díry

Když jedeme po silnici s přiměřenými výmoly hodně rychle, pak nás díry ve vozovce tolik neovlivňují, „přelétáme“ je. Když ale zpomalíme, spadneme do každé z nich.

Podobně funguje hlava. Zpomalí-li, mohou se prohloubit mezery v paměti. Vypouštíme data, fakta, události. Ostatní se zlobí, že jim nevěnujeme dostatečnou pozornost. Tropí si legraci, že už máme „Alzheimera“, jsme sklerotici…

Jak tomu předcházet? Odpověď zní: mozkový jogging.

Rychlá doba a pomalá hlava

Jak píšeme v tištěném magazínu Business Leaders, správnou činnost mozku lze pěstovat jako svalstvo. Jeho funkčnost lze zvyšovat stejně jako kondici (viz také 7 tréninků geniální paměti podle Stephena Hawkinga). Hbitost, bystrost a umění pohotové reakce jsou trénovatelné schopnosti jako vytrvalost. Pevnou koncentraci a klidnou mysl lze vycvičit stejně jako techniku dobrého běhání. A je to navíc nutné.

Žijeme v rychlé době. Rychlejší jsou i toky našich myšlenek. Zatímco ještě před dvaceti lety měl náš mozek v průměru 20 000 podnětů denně, dnes jich je už 60 000. S internetem, Wi-Fi na každém rohu a mobilem v každé kapse klikáme, těkáme, nemyslíme uceleně, předbíháme se, a hlavně zapomínáme.

Správný diář byl dříve vodítkem, dnes je nezbytností. S telefonem lenivíme, a přitom jsme pod větším náporem informací. Jsme unavenější, frustrovanější, víc nás bolí hlava. Množí se syndromy vyhoření (burn-out) i křehkosti (fragility). Přitom při jednáních a osobním styku vůbec nemůžeme spoléhat na mobil, potřebujeme pořád svou hlavu, a to rychlou!

Proto potřebujeme mozkový jogging.

Cvič

Podívejme, jak pohodlní a chřadnou naše tělesné schránky. Jak pusto je asi uvnitř? Tak se proberme a začněme trénovat.

3 výhody:

  1. Posilovna pro hlavu je zdarma
  2. Pohodlně si ji zařídíme i doma, v práci, tramvaji. Máme ji všude s sebou, stačí si na sebe udělat jen chvíli času
  3. Cvičit můžeme klidně s celou rodinou, i nyní o víkendu

V tištěném magazínu Business Leaders přinášíme průběžně spoustu tipů. Přibližme si alespoň pět. Tak do toho!

Otočte, prosím, na 2. stránku.