Jak vést tým? Tipy, které dala dohromady pětistovka zkušených lídrů

Před časem vyšel v The New York Times článek věnovaný budování týmu, který má před tou horou ostatních na toto téma jeden velký přínos. Autor Adam Bryant svůj návodný příspěvek založil na rozhovorech s více než pěti sty lídry různých společností. Navíc je jím i on sám, a to ve firmě zabývající se právě poradenskou činností v oblasti personálního managementu. Proto jsem se inspirovala právě jím. Teď už je řada na vás.

1. Vytvořte plán s jasným cílem

„Pokud máte více než tři priority, nemáte žádné,“ říká americký autor úspěšných publikací o firemních strategiích Jim Collins.

Proto prezentujte vašemu týmu jasné cíle, kterých by měla firma dosáhnout, a vytvořte sdílenou tabulku, na které budete zaznamenávat, jak se je daří naplňovat. Získáte tím přehled a zároveň posílíte pocit sounáležitosti jednotlivých oddělení, například obchodního a marketingu.

Představte si fotbalový tým. Pokud to zjednodušíme, je jeho strategický plán jasný – dát co nejvíce gólů. A všichni pracují na tom, aby vyšel. Víte, kolik by se trestalo ofsajdů, kdyby se každý soustředil výhradně na svou úlohu?

Společné priority vašemu týmu stále připomínejte. „Dokud si nezačnou dělat srandu z toho, jak často je opakujete, stále si je neosvojili,“ řekl jeden z lídrů, na jejichž zkušenostech je tento článek postaven.

2. Pravidla moštárny

Jedním z vašich úkolů je hlídat firemní hodnoty a pravidla. V první řadě nastavte, že kdo co řekne, také udělá. Bez toho by jednoduše nemohlo fungovat výše zmíněné. Sdělte členům týmu, ať něco neslibují, pokud si nejsou jisti, že to stihnou nebo dokážou.

3. Mluvte

Mnozí lídři si dnes stěžují na virtuální, zejména e-mailovou komunikaci. Postrádá řadu aspektů té osobní a často při ní dochází ke zbytečným nedorozuměním. Učte tedy svůj tým, že problémy se nejsnáze řeší tváří v tvář za přítomnosti všech zúčastněných.

Členům týmu dávejte zpětnou vazbu za jejich odvedenou práci a snažte se tak činit s jistou pravidelností. Pokud na to budou připraveni, mnohem lépe ji přijmou. Není nic horšího, než když vám šéf po půl roce mlčení omlátí o hlavu dosavadní výsledky vaší práce.

4. Veďte ke vzájemnému respektu

Chcete někomu sdělit, že vám něco nevyhovuje? Zamyslete se, jak to udělat, abyste neztratili vzájemný respekt. A zapracujte na tom, aby si podobný přístup osvojili i ostatní ve firmě. Je jedno, jestli jde o vztah dvou podřízených, nadřízeného k podřízenému, nebo naopak. Umění společné komunikace znamená podle jednoho z oslovených lídrů až 80 % úspěchu.

Barbora S.

Nestačilo? Nebojte. Budování týmu patří mezi hlavní témata říjnového vydání časopisu Business Leaders. K dostání už brzy na našem e-shopu.