5 knih, které vám zvednou náladu

Lykke: Tajemství nejšťastnějších lidí na světě

„Nejsem šťastný,“ svěřuje se v jednom filmu hlavní hrdina svému příteli.

Ten mu zcela vážně odpoví: „A pomáhá to?“

Nepomáhá. Co pomáhá, je učit se s nedostatkem štěstí bojovat. Je totiž asi největší životní brzdou.

Chcete-li nějaké najít, může vám pomoci bestseller Meika Wikkinga. Erudovanějšího pomocníka nenajdete. Autor je totiž ředitelem Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Ano, takový vážně existuje, a štěstí světových zemí měří pomocí různých socioekonomických ukazatelů.

Lykke znamená dánsky štěstí. Wikking procestoval celý svět od Finska po Bhútán, aby zjistil, jaké kroky se dají podniknout k jeho nalezení. Kniha je rozdělena na deset kapitol, kopírujících stěžejní faktory štěstí, jako jsou peníze nebo zdraví. Obsahují příklady ze života, tipy i zábavné obrazové přílohy, díky nimž je „příručka“ ještě o něco čtivější.

Jednoduše buďte úspěšní

Název, který leckoho dokáže naštvat. Co za nadutce tohle napsalo? Copak je cesta k úspěchu vždycky jednoduchá? Nenechte se ale oklamat prvním dojmem.

Autor Pierre Franch mění představu úspěchu jako takového. Německý divadelní a filmový herec, moderátor a spisovatel, je sám známý a úspěšný. Přesto říká, že úspěch je mnohem víc než uznání nebo peníze. Je to nalezení vlastního osobního potenciálu a životního plánu. Kniha nese jasné poselství: Úspěch je v každém z nás. Jen musíme věřit sami v sebe a probudit ho ze snu.

Nová pravidla

Kniha ve svém podtitulu slibuje, že „změní váš přístup k životu i práci“. Napsal ji Lazslo Bock, bývalý šéf personálního oddělení Googlu, který v ní popisuje, jak dosáhl svých úspěchů. Za doby jeho působení totiž získala společnost desítky cen pro nejlepšího zaměstnavatele. Slavný lídr tu nastavil nová pravidla. „Dejte zaměstnancům svobodu a učte se od nich,“ doporučuje v publikaci a říká: „Prací strávíme v životě nejvíce času. A proto není správné, aby nás demotivovala a odlidšťovala.“

Žít s radostí

O metodách Japonky Marie Kondo jste už určitě slyšeli. Její nejnovější publikace je opět návodnou příručkou, jak ze svého života vyhodit a vytřídit veškeré materiální přebytečnosti, a to jednou provždy. Autorka věří, že díky chytrému úklidu hmotného majetku se očistíte také na duši a uvolníte tak nejen místo pro věci, ale i myšlenky, které vám budou dělat skutečnou radost. Marie Kondo se stala globální celebritou a magazín Time ji dokonce zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí na světě.

Faktomluva

Máte pocit, že se stav světa zhoršuje? Pak mám pro vás dobrou zprávu.Pokud se budete zajímat o fakta, zjistíte, že je to jinak. Vlastně je to naopak. Velmi pozitivní kniha známého švédského lékaře, vědce a statistika, která se hned po vydání stala bestsellerem a Bill Gates ji označil za nepostradatelného průvodce myšlením o světě. Její podtitul mluví za vše: 10 důvodů, proč se pleteme v tom, jaký je svět – a proč je všechno lepší, než si myslíte.

P. S. Nezapomeňte si k vybranému čtení přibalit také náš tištěný magazín Business Leaders. Pořídíte jej zde.

Barbora S.