5+1 hasičů syndromu vyhoření

Rychle vybouchnete i při malém podnětu?

Bolí Vás často záda?

Chytají vás křeče do svalů?

Těžko usínáte?

Pálí Vás žáha i po lehkém jídle?

Jestliže přikyvujete a své ANO opakujete skoro den co den, o výmluvu o Vás nejde. A to ani při dodatkové otázce: Cítíte se ve stresu?

„Jsem ve stresu.“ To dnes tvrdí kdekdo. Omílají to manažeři i studenti, matky na mateřské i senioři, na stres se svádějí výsledkové neúspěchy i špatná nálada. Někdy je to jen elegantní vytáčka, aby člověk nemusel zabrat. Nicméně co když je to vážné? Jak moc ve skutečnosti rozumíme signálům svého těla?

Stres potřebný a nechtěný

Eustres (řecké eu = zdravý, normální, podnětný) znamená nabuzení k výkonu. Pomocí něj zvládáme konkurz, zkoušku nebo rozhovor o zvýšení platu. Souvisí tedy s aktuální situací, která trvá jen určitý čas, organismus se s jejími důsledky snadno vyrovná.

Distres (řecké dis = porušený, podrážděný, špatný) znamená zátěž pro organismus. Jeho vinou se rozeběhnou opakované migrény, vracejí se záněty, vzniknou žaludeční vředy. Váže se na stavy dlouhodobé nebo trvalé, stres se stává chronickým.

Pět příznaků uvedených na začátku tohoto článku souvisí s dlouhodobým stresem. Naše tělo nám říká, že je někde chyba, že chce změnu.

Burn out syndrom

Takzvané vyhoření, kterým se zabýváme i v magazínu Business Leaders, je důsledek dlouhotrvajícího stresu. Může se vyskytnout ve firmách, školách i organizacích nebo u jednotlivých lidí. Je to ztráta zájmu, energie, chuti něco dělat nebo měnit.

Co pomáhá řešit tento syndrom? Hlavně změna. U někoho změna režimu práce, u jiného odchod z byznysového do neziskového sektoru nebo naopak, u dalšího začátek samostatné práce (podnikání), samozřejmě osobní rozvojové programy, rotace, stáž v zahraničí, přestěhování se, práce s výzvou, nový tým, ale i nová láska. A také tohle:

 • zajímavá, náročná, ale zvládnutelná práce
 • social support – síť pozitivních známostí – kontakt, lidská účast, podpora
 • vědomí vlastní ceny
 • dostatek informací
 • důvěra okolí a dobrá zpětná vazba

Odborníci trvají na potřebě trénovat a posilovat tzv. stresovou stabilitu. Tělo silně reaguje nejen na infekce a jejich původce – bakterie a viry, ale i na pocity, zejména pak na strach, zlost či radost.

stresová stabilita přímo souvisí s tím, jak jsme nastavení, jak vnímáme život. Je sklenice poloprázdná, nebo poloplná? Míru svého stresu máme silně ve vlastních rukou.

Pamatujme, že stres je vysoce subjektivní faktor. Co je pro jednoho velká zátěž, může druhý vyhodnotit jako zábavu. Někdy nám jsou lidé a události výzvou, jindy nás sklátí.

Někdy stačí krátké protažení a psychický stav se zlepší. Inu, ve zdravém těle zdravý duch. A jak se protáhnout? O tom už za chvíli.

5+1 „hasičů“ na závěr

Proti stresu nebo syndromu vyhoření pomáhá hlavně pohyb. Ne, neříkejte dopředu, že na něj nemáte při práci čas. Toto je malé kancelářské cvičení, když se Vám nechce trápit tělo na čerstvém vzduchu ani v posilovně:

 1. Stoupněte si za židli, těsně za zádovou opěrku.
 2. Stoj spatný, spojíte k sobě chodidla, kotníky, kolena, stehna, prsty nohou rozprostřete doširoka.
 3. Poté se předkloňte přes zádovou opěrku židle a pokuste se dosáhnout prsty rukou co nejblíže k podlaze. Vytahujete se z pasu, hlava volně visí. Dýcháte uvolněně a hluboce.
 4. Po chvíli se pokuste ještě trochu více přiblížit prsty rukou k podlaze.
 5. Poté se pomalu vzpřimujete, pohyb jde opět z pasu. Zvedáte se kulatě, obratel po obratli.
 6. Když jste zcela vzpřímeni, s nádechem vzpažíte a opět z pasu co nejvíce vytáhnete ruce vzhůru. Pohled míří za prsty rukou.
 7. S výdechem spustíte ruce do pozice modlitby. A toto cvičení opakujete 6x.

A jak na pět příznaků uvedených hned pod titulkem?

 • Pište si poznámky během rozhovoru – nevybouchnete tak snadno (do poznámek se dá psát i to, kam má zmíněná osoba jít… a nemusí se to vůbec dozvědět!).
 • Bolavá záda i žaludek potřebují pomoc – ať v podobě hořčíku pro výživu svalů, nebo cviků. Například důsledně tlačte ramena od uší dolů, když bolí oblast krční páteře; nebo posilujte břišní svalstvo, jestliže bolí oblast hrudní páteře; nebo prohřívejte křížovou kost, pokud bolí oblast bederní páteře.
 • Doplňujte stravu – křeče a tiky svalstva zmírní, či dokonce odstraní kombinace vápníku, hořčíku a vitaminu B.
 • Obtížné usínání ulehčí prohřátí – žaludku, křížové kosti a nohou.
 • A jestli vás pálí žáha a nechcete používat léky, rozkousejte a spolkněte 3 lžíce máku nebo se napijte smetany.

Pečujte o sebe a uvidíte, že stresu bude míň.

Jak také pomáhat svému tělu, aby na oplátku přinášelo lepší výsledky? Inspirujte se v magazínu Business Leaders, který můžete číst v tištěné i elektronické podobě.

© Petr Casanova, Olga Medlíková; spoluautorka je bývalou manažerkou, lektorkou, konzultantkou a autorkou e-booků